فروش گل و گیاه اماریلیس / AMARYLLIS BELLADONNA

تاریخ : 1396/14/03 نویسنده :admin بازدیدها : 1290 موضوع : فروش گل و گیاه بیرونی(گل و گیاه فضای باز)
فروش گل و گیاه اماریلیس / AMARYLLIS BELLADONNA
اماریلیس:
   (آماریلیس )گیاهی علفی و پیازدار است از خانواده  Amaryllidaceae ( آماریلیداسه )که بومی آفریقای جنوبی میباشد. گل آماریلیس امروزه در اکثر کشورهایی که آب و هوی مدیترانه ای دارند کاشته میشود.
از آنجایی که گل آماریلیس در زمستان گلهای خود را حفظ میکند ، گیاه زینتی محبوبی به شمار می آید.
آماریلیس در کالیفرنیا بسیار مورد توجه میباشد. گونه های وحشی این گیاه در قرن ۱۸ برای اولین بار وارد اروپا شد .
گونه های وحشی آماریلیس دارای گلهای کوچک بوده و تنوع رنگ کمی دارد و از آنها برای پرورش ارقام هیبرید که زیباتر بوده و گل های بزرگتری دارند استفاده میشود.
از آماریلیس به عنوان گل شاخه بریده، گیاه زینتی گلدانی و گیاه زینتی فضای سبز استفاده میشود.
قیمت پیاز این گیاه گران میباشد که علت آن ، دشواری پرورش و ازدیاد آن است.( حدود ۳ تا ۴ سال زمان میبرد.)
 گل آماریلیس جایزه سلطنتی باغبانی انگلستان را از آن خود کرده است.
 
 گل آماریلیس ، گیاهی علفی است که بین ۱۰ تا ۵۰ سانتیمتر ارتفاع و بین ۱۰ تا ۵۰ سانتیمتر گستردگی دارد.
۵ الی ۱۰ سال زمان نیاز است تا گل آماریلیس به رشد کامل خود برسد.
پیازهای گل آماریلیس از نظر ساختار و شکل فلس ها مشابه پیاز خوراکی هستند ولی بزرگتر و محکم تر میباشند.
این پیازها بین ۵ تا ۱۲ سانتیمتر قطر دارند و شامل ۲ الی ۷ برگ همیشه سبز به طول ۳۰ الی ۹۰ سانتیمتر و عرض ۲ الی ۶ سانتیمتر میباشند.
ساقه گل آماریلیس ایستاده و مستقیم بوده و قطری بین ۲ تا ۵ سانتیمتر دارد.
گلهای گل آماریلیس در پاییز ظاهر شده و تا آخر زمستان بر روی شاخه ها میمانند.
قطر گلها ۱۳ سانتیمتر است و معمولا به رنگهای سفید و یا صورتی هستند.
ارقام هیبرید به رنگهای کرم، قرمز،بنفش و زرد نیز دیده میشوند.
گلهای گل آماریلیس شیپوری شکل میباشند و در ۲ نوع کم پر و پرپر میباشند.
ارقام کم پر گل آماریلیس دارای ۳ کاسبرگ و ۳ گلبرگ میباشند.
در پایان فصل زمستان که گلدهی گل آماریلیسپایان مییابد ، برگهای گل آماریلیس شلاقی و براق نمایان میشود و تا تابستان آتی سبز میماند.
 
شرایط نگهداری از گیاه آماریلیس به شرح زیر میباشد:
 
خاک گل آماریلیس : خاک شنی ، ماسه ای، لومی، سبک و خوب زهکشی شده برای رشد این گیاه مناسب است.
نورگل آماریلیس: آفتابی .
در سایه این گیاه رشد نمیکند و در جای نیم سایه گلدهی خوبی نخواهد داشت.
آبیاری: متوسط و منظم .( آبیاری بیش از حد ، باعث از بین رفتن این گیاه خواهد شد.)
دمای گل آماریلیس: دمای گل آماریلیس بین ۱۰ تا ۲۶ درجه ،دمایی مناسب است.
 گل آماریلیس تا دمای -۵ درجه را تحمل میکند ولی به طور کلی بهتر است در معرض سرما قرار نداشته باشد.
 آفات و امراض گل آماریلیسدر مورد گل آماریلیس مراقب مگس پیاز نرگس و لاروها باشید.
بیماری های ، لکه قرمز، ویروسی موزاییک و پوسیدگی ریشه و ساقه ، آماریلیس را تهدید میکند.
در صورتی که به گل آماریلیس نور کافی نرسد، گلدهی صورت نمیپذیرد.
 
تکثیر گیاه آماریلیس به ۳ روش امکان پذیر است:
 
۱- کاشت بذر: زمانی که کپسول های بذر آماده شدند باید سریعا کاشته شوند، در صورت نگهداری قدرت جوانه زنی را از دست میدهند .
قبل از کاشت ، بذرها را به مدت ۱۲ ساعت در آب قرار دهید وسپس در عمق ۱ سانتیمتری بکارید.
گیاه بعد از گذشت ۳ سال به سن گلدهی میرسد.
۲- جدا کردن پیازکهای جانبی- برش پیاز :
در فصل پاییز بعد از زرد شدن برگها ، پیاز مادری را از خاک بیرون آورید و پیازکهایی که به اندازه ۱/۳ و یا ۱/۴ پیاز مادری میباشند را جدا کرده و بکارید.
برای برش پیاز، اوایل تیر اقدام کنید.
۳- کشت بافت .
گلدهی گل آماریلیس تابع طول روز ودما میباشد ومعمولا گلهای برجسته قیفی یا شیپوری شکل معمولا از زمستان تا بهار روی ساقه های گلدهنده بدون برگ ظاهر میشوند.
در مناطقی که سرمای زمستانه سختی ندارند گل آماریلیس میتواند همیشه در باغچه بماند ولی در مناطق سردسیر گل آماریلیس را قبل از زمستان از باغچه خارج کرده و در انبار خشک و خنک بدون خاک و رطوبت نگهداری میکنند تا بهار آینده مجددا کشت شود.پس از پایان گلدهی گل آماریلیس ، ساقه گلدهنده را حذف و هر دو هفته یکبار با کود کامل گیاه را کودیاری کنید (به مدت ۳ تا ۵ ماه). پس از آن در اواسط یا اواخر تابستان ممکن است برگهای گل آماریلیس به زردی گراییده و گیاه آماده زمستان گذرانی بشود. در این زمان آبیاری گل آماریلیس کاهش یافته و کودیاری انجام نمیشود. پس از خشک شدن برگها آبیاری را متوقف و به گل آماریلیس اجازه بدهید تا حدذاقل ۸ هفته به خواب زمستانی برود.از باز بودن سوراخهای انتهایی گلدان وخروج اب اضافی از گلدان مطمئن شوید. داخل زیر گلدانی (بین گلدان و زیر گلدانی) یک لایه سنگریزه قرار دهید به نحوی که خاک گلدان گل آماریلیس در تماس مستقیم با آب قرار نگیرد. این کار در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثر است.
اگر سوخ های گل آماریلیس را در بهمن ماه کشت و در محل گرم و مرطوب نگهداری شود پس از ۵ تا ۸ هفته به گل میرود . ولی با کاشت در این فصل و اگر همه شرایط فراهم باشد در اواخر بهار و یا تابستان به گل میرود . برای گلدهی گل آماریلیس سایز سوخ ها باید به اندازه کافی بزرگ باشد . تقریبا به اندازه یک مشت . سوخ های کوچک توانایی گلدهی ندارند .
 این گیاه برای گلدهی گل آماریلیس نیاز به افتاب مستقیم دارد.در ضمن در مناطقی که سرمای زمستانه سختی ندارند گیاه میتواند همیشه در باغچه بماند ولی در مناطق سردسیر گیاه را قبل از زمستان از باغچه خارج کرده و در انبار خشک و خنک بدون خاک و رطوبت نگهداری میکنند تا بهار آینده مجددا کشت شود. (در گیلان و مازندران در باغچه باقی میماند. اگر پیاز در عمق زیاد کاشته شود یا روی محل کشت با مالچی مانند برگهای پوسیده یا کود حیوانی پوشش داده شود.پس از خشک شدن برگها آبیاری را متوقف و به گل آماریلیس اجازه بدهید تا حداقل ۸ هفته به خواب زمستانی برود. (در صورتی که آبیاری ادامه پیدا بکند. گیاه به خواب نمیرود و برگهایش سبز میماند که روی گلدهی سال آینده تاثیر منفی میگذارد). پس از زمستان گذارانی دوباره میتوانید کشت کنید.که برگهای ابتدایی معمولا بعد از گلدهی یا همزمان با گلدهی ظاهر میشوند. و البته گاهی این برگها همیشه سبز هستند.
سایز سوخ ها باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا عمل گلدهی انجام شود . اگر سوخ ها به اندازه کافی بزرگ و شرایط نگهداری فراهم باشد این گیاه به گل میرود.سوخ ها به سرما حساس بوده و در فصل سرما باید از زمین خارج و در انبار خشک نگهداری شود . این گیاه به دو دوره خشکی و رطوبت نیاز دارد که دوره خشکی آن زمانی آغاز می شود که برگ ها زرد شده و سوخ به خواب میرود و دوره رطوبت آن زمانی است که سوخ رشد کرده و برگ ها در آن نمایان شده باشد . آمارلیس به نور متوسط نیاز دارد و پس از گلدهی باید به محل پر نور منتقل شود تا سوخ ها رشد بیشتری کرده .در فاصله بین دو آبیاری سطح خاک باید خشک شود . در دوره رکود آبیاری به مدت ۲ تا ۳ ماه باید متوقف شود تا گلدهی صورت گیرد که بهتر است سوخ ها را از خاک بیرون آورده و در جای خشک نگهداری کنید .بهترین ترکیب خاکی مخلوطی از خاک لوم + خاک برگ پوسیده + کود دامی پوسیده به نسبت مساوی می باشد . بهتر است به خاک سوپر فسفات اضافه شود . با توجه به شرایط محیطی شمال اگر گیاه در معرض رطوبت بالا قرار نگیرد گلدهی این گیاه بهتر میشود . گیاهان دارای سوخ در مناطق شمالی به خوبی رشد میکنند .بهترین زمان بیرون آوردن سوخ ها آبان ماه می باشد .
           
همیشه باید پیازهای رسیده وکامل وسالم را برای کاشت گل آماریلیس انتخاب نمایید تا گلهای بهتری بدست اورید.برای بزرگتر شدن پیاز اصلی پاجوشها را حذف/جدا میکنند. به این صورت گل آماریلیس شما تنها ولی قوی میماند.: اگر برگهای پایینی و پیر هستند که به نوبت زرد شده و می‌ریزند. که روندی کاملا طبیعی است، (زیرا با رشد گیاه و در صورتی که مواد غذایی به طور مرتب به گیاه نرسد. مواد لازم از برگهای پیر به برگهای جوان منتقل میشوند و برگهای پیر به مرور زرد شده و ریزش میکنند. برای به تاخیر انداختن این روند ریزش برگهای کهنه، میبایست از تغذیه کامل گل آماریلیس مطمئن شد آنگاه به دنبال عوامل و نشانه‌های دیگر رفت) اما اگر چند برگ با همدیگر به این عارضه مبتلا میشوند احتمال افراط در آبیاری و برعکس خشکی دیدن گیاه فراوان است.
سلام هر سال پس از پایان گلدهی آماریلیس، ساقه گلدهنده را حذف و هر دو هفته یکبار با کود کامل گیاه را کودیاری کنید (به مدت ۳ تا ۵ ماه). پس از آن در اواسط یا اواخر تابستان آبیاری را کم کنید و کود دهی را قطع کنید.پس از خشک شدن برگها آبیاری را متوقف و به گیاه اجازه بدهید تا حداقل ۸ هفته به خواب زمستانی برود. اگر آبیاری ادامه پیدا بکند. گیاه به خواب نمیرود و برگهایش سبز میماند که روی گلدهی سال آینده تاثیر منفی میگذارد. با شروع فصل رشد آبیاری را بیشتر کنید.ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود