فروش کود حیوانی / کود گاوی / cow manure

تاریخ : 1396/17/03 نویسنده :admin بازدیدها : 1404 موضوع : فروش سم و کود
فروش کود حیوانی / کود گاوی / cow manure
انواع مختلفی از کود کشاورزی در زراعت مورد استفاده قرار می گیرد که در این بین کود های حیوانی به دلیل در دسترس بودن ، قیمت بسیار ارزان و دارا بودن ترکیبی از عناصر معدنی و آلی بسیار مورد توجه قرار دارند. کود گاو نیز به عنوان یکی از ارزان ترین انواع کود کشاورزی دارای مشخصات قابل توجهی بوده و هر ساله کشاورزان به حجم گسترده ای از آن استفاده می نمایند. کود گاوی ، ترکیبی از مدفوع و مواد به کار رفته در بستر نگهداری در گاوداری می باشد. کود گاو به دلیل اینکه دارای بستر کاه می باشد، سرعت تجزیه کمتری نسبت به کود گوسفندی دارد. کیفیت این کود به شدت تحت تاثیر تغذیه دام بوده و موارد دیگری چون آب و هوا ، نژاد و سن دام ، بستر و... نیز تاثیرگذار می باشد.

مزایا و معایب کود گاوی تازه

کود گاو تازه ارزان ترین کود حیوانی می باشد و زمانی که مصرف شود می تواند سبب بهبود شرایط مکانیکی خاک گردد. همچنین میزان شوری آن کمتر از سایر کود های حیوانی بوده و میزان نسبتا مناسبی مواد آلی و معدنی در خود دارد. هر يك تن كود گاوي از نظر ارزش ازت، فسفات و پتاسیم با 50 كيلو كود شيميايي یکسان است. اما کود تازه گاو معایبی نیز دارد از آن جمله این که کمتر از دیگر کود های حیوانی مواد مغذی داشته و در نتیجه باید به میزان بیشتری مصرف شود. همچنین به دلیل اینکه درصد بالایی ازت دارد می تواند موجب ایجاد آمونیاک شود. 


کود گاوی پوسیده و خشک

کود گاو تازه دارای میزان زیادی آمونیاک است که می تواند در اطراف ریشه گیاه تجمع پیدا کرده و رشد آن را متوقف نماید. همچنین دارای EC بالایی می باشد و تخم علف هرز در آن یافت می شود. در صورت استفاده از کود گاو پوسیده خشک می توان از مضرات آن کاست. کود گاوی خشک دارای مشخصات خاصی می باشد از جمله اینکه باید حداقل 6 ماه از زمان تولید آن گذشته و محصول گاوداری های صنعتی باشد. نباید کلوخه ای بوده و رنگ آن باید قهوه ای مایل به تیره باشد. این امر سبب تجزیه سریع تر کود در خاک شده و مضرات آن به میزان زیادی کاهش می یابد.


کود گاوی شسته شده

در کشور ما از کود گاوی به صورت گسترده ای در تولید ورمی کمپوست استفاده می شود. وجود شوری ، آمونیاک و باکتری در کود تازه گاوی برای کرم مضر است به همین دلیل کود را بوسیله سیستم آبیاری قطره برای چندین روز مورد شستشو قرار داده تا شیرابه قهوه ای رنگی از آن خارج شده و برای رشد کرم مناسب باشد. تولید کمپوست به معنی تثبیت مواد آلی در داخل کود است.

مصارف کود گاوی

این نوع کود حیوانی در حجم بالایی مورد استفاده کشاورزان قرار می گیرد ولی دارای کاربرد های مختلفی است. كود گاو دارای مصارف زیر می باشد :

  1. غنی سازی خاک های کشاورزی
  2. کود گاو ورمی کمپوست
  3. فروش کود گاو برای کشاورزی
  4. به عنوان پر کننده در تولید کود های پلت شده
  5. برای تولید گاز متان و بیوگازارسال نظر
عکس خوانده نمی شود