فروش گل بوداغ یا بوداغ برفی(بداغ) / Viburnum opulus

تاریخ : 1396/6/02 نویسنده :admin بازدیدها : 7029 موضوع : فروش گل و گیاه بیرونی(گل و گیاه فضای باز)
فروش گل بوداغ یا بوداغ برفی(بداغ) / Viburnum opulus

گل های بداغ شبیه گوله برفی های بزرگ و شاد زمستان اند که در بهار میهمان باغچه شده باشند. بداغ زیبا درختچه ای بزرگ یا درختی کوچک است که حداکثر به ارتفاع 5-4 متر می رسد. زادگاه این درختچه خزان پذیر که پاییز هم باغچه را با رنگ های شاد سرخ و نارنجی می آراید، قاره اروپا و نواحی شمالی قاره آفریقا و قسمت های مرکزی قاره آسیا است.

برگ:
برگ ها سه قسمتی با طول و عرض 10-5 سانتیمتر است و شبیه برگ های درخت افرا است. برگ ها در پاییز به رنگ قرمز یا نارنجی در می آیند.
گل:
گل های این گیاه به شکل مجموعه ای کروی شکل ظاهر می شوند. که ابتدا سبز کم رنگ هستند و به تدریج سفید رنگ می شوند. گل های بارور به قطر 11-4 سانتیمتر در قسمت مرکزی و بالای این مجموعه قرار دارد و گل هایی با قطر 2 سانتیمتر که در قسمت محیطی و اطراف این مجموعه هستند عقیم و نابارور هستند. فصل گلدهی بداغ بهار است. میوه های گرد و قرمز رنگ بداغ نیز زیبا و قابل خوردن هستند.
 

خاک:

این گیاه نسبت به خاک سخت گیر نیست و در بیشتر خاک ها به خوبی رشد می کند. فراهم کردن زهکش خوب برای آن لازم است. وجود رطوبت همیشگی در خاک آن به بالندگی گیاه کمک می کند. این گیاه کمی خاک قلیایی را دوست دارد .

می توان برای گلدهی بهتر در اوایل بهار یکبار با کودی با فرمول 10-15-10  گیاه را تقویت کرد.


آبیاری:

به آبیاری در حد متوسط احتیاج دارد. آبیاری منظم در ماه های گرم سال به بالندگی گیاه کمک می کند. خشکی کشیدن گیاه موجب سوختگی نوک و حاشیه برگ ها و خشکیدگی برگ ها به خصوص در برگ های جوان می شود. مرطوب بودن همیشگی خاک (نه خیس بودن) به گیاه صدمه نمی زند.


نور:

برای گل دهی خوب به آفتاب کامل، حداقل 6-5 ساعت در روز احتیاج دارد. در مکان های سایه هم بداغ به خوبی رشد می کند و هر چه نور مستقیم آفتاب کمتر به آن بتابد گل دهی کمتر و گل ها کوچک می شود.


دما:

این گیاه خزان پذیر یخبندان زمستان را حتی بیشتر از منفی 30 درجه تحمل می کند و خشک نمی شود. در فصل رشد دمای ایده آل برای آن 30-20 درجه است. در مناطق با آب و هوای گرم این گیاه را در مکانی نیمه سایه-نیمه آفتاب بکارید تا از آفتاب بعد از ظهر تابستان تا حدودی در امان باشد.


تکثیر:
 متداول ترین راه تکثیر این گیاه استفاده از قلمه چوب نرم به طول 15-12 سانتیمتر از ساقه های حاصل از رشد همان سال در اواخر بهار است. استفاده از  پودر ریشه زایی و کاشت در مخلوطی از پیت موس+پرلایت در مکانی پر نور به ریشه زایی قلمه کمک خواهد کرد.

خوابانیدن روش دیگر تکثیر این گیاه است که در بهار می توان آن را انجام داد و از ساقه ای جوان که در پایین گیاه مادری قرار دارد استفاده کنید.

 ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود