خاک مناسب برای باغچه

تاریخ : 1396/1/04 نویسنده :admin بازدیدها : 13237 موضوع : بیشتر بدانیم (گل و گیاه)
خاک مناسب برای باغچه
در خصوصِ سلامت گياه هيچ چيز به اندازه ي خاكي كه درآن گياه رشد ميكند اهميت ندارد. خاك با تركيبهاي مختلف داراى انواع فراوانى است. بعضي از خا كها شني، بعضي رسي، بعضي حاصل خيز و برخي هم ضعيف و غيرحاصل خيزند، به طورى بايد توسط كودها تقويت شوند. مقدار نسبي ذرات خاك را اصطلاحاً بافت خاك ميگويند كه حاكي از ريزي و درشتي خاك است. خا كهاي رسي (سنگين) داراي مقدار زيادي رس است و ريش ههاي گياهان كاشته شده در آن ها به علت سختي خاك نميتوانند رشد و گسترش يابند. از طرفي آب نميتواند از اين خا كها عبور كند. در نتيجه،ضمن تجمع در محيط ريش هها باعث پوسيدگي آ نها ميشود. خا كهاي شني (سبك) داراي مقدار زيادي ماسه است و نمي توانند آب را درخود نگه دارند. در نتيجه گياهان كاشته شده بر اثر كمبود آب از بين ميروند. نسبت مناسبي از خا كهاي رسي و شني در مخلوط خاك، خا كهاي لومي (متوسط) را تشكيل م يدهند كه براي رشد گياهان باغچ هاي مناسب است. در تهيه ي خا كهاي گلدان، علاوه بر خا كهاي رسي و شني، از خاك برگ و تورب نيز استفاده م يكنند.
اصول آماده سازي خاك باغچه:
خاك باغچه براي گلكاري بايد حاصلخيز و بدون بذر علفهاي هرز باشد. چنين خاكي داراي بافتي مناسب و متوسط با عمق 30 تا 50 سانتي متر است. اگر خاك سنگين (رسي) باشد مى توانيد آن را با اضافه كردن ماسه يا شن ريز يا كودهاي دامي (كاملاً پوسيده به مقدار 5 تا 10 كيلوگرم در هر مترمربع) و يا خاك برگ پوسيده اصلاح كنيد. بعد از اين كار خاك را تا عمق 30 سانتي متر با بيل شخم بزنيد تا با اين كار كودهاي دامي پوسيده و ماسه كاملاً با خاك مخلوط شوند. عمل شخم زدن بايد در مواقعي انجام گيرد كه رطوبت خاك در حد مناسب باشد، يعني خاك نه خيلي خشك باشد و نه خيلي مرطوب، وگرنه بر اثر زيادي آب، خاك به صورت گل درمى آيد و عمل شخم زدن و كاشتن گلها به سختي انجام ميگيرد و ممكن است گلها بعد از كاشت رشد نكنند. بعد از شخم زدن، با استفاده از شن كش، كلوخها را خرد و بقاياي گياهي و سن گها را جمع آوري كنيد تا براي كاشت بذر و نشاى گلها خاك نرم با سطح صاف به دست آيد. در صورتي كه خاك باغچه سنگ ريزه ي زيادي داشته باشد يا خيلي سنگين (رسي) و غير قابل استفاده باشد، ميتوانيد خاك را تا عمق 25 سانتي متري از باغچه خارج و جاي آن را با خاك مناسب و حاصلخيز پر كنيد. با انجام عمليات صحيح آماد هسازي زمين ميتوانيد گلهاي زيبا، رنگارنگ و پر رشد داشته باشيد.
كودهاي دامي براي بهبود قابليت خاك و حفظ رطوبت در فصل تابستان و هم چنين تأمين مواد غذايي گياه ضروري است. كودهاي دامي، با توجه به مواد موجود در ساختمانشان، آب را جذب مى كنند و بر اثر خشكي حاصل از گرما آب موجود در ساختمان خود را به گياهان م يدهند و مانع از خشك شدن و از بين رفتن آن ها ميشوند. از طرفي كودهاي دامي داراي مواد غذايي مورد نياز گياهان اند و كم كم آن ها را تغذيه ميكنند و مانع ضعيف شدن گياهان كاشته شده ميشوند
 

شماره تماس:
09366065625

تلگرام:
https://t.me/Behnamnrj

ادرس اینیستاگرام گلکده شمال:
https://www.instagram.com/golkadeshomal_/

ادرس کانال تلگرام گلکده شمال:
https://t.me/golkadeshomal

ادرس سایت گلکده شمال:
http://golkadeshomal.com/

ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود