زمان و مراحل تعویض گلدان

تاریخ : 1396/4/04 نویسنده :admin بازدیدها : 724 موضوع : بیشتر بدانیم (گل و گیاه)
زمان و مراحل تعویض گلدان

يكي از متداولترين و معمول ترين كارهايي كه براي گلهاي آپارتماني انجام ميگيرد، تعويض گلدان است.از آن جايى كه گياه پيوسته در حال رشد و بزرگ شدن است،گلدان آن بايد از لحظه ي كاشت گل تا چندين سالى كه رشد ميكند، بارها تعويض شود.

زمان تعويض گلدان:
چندين عامل در تعويض گلدان كوچك به گلدان بزرگتر دخالت دارد كه عبارت اند از:
1- اگرگياه به رطوبت دايم احتياج داشته باشد و ريشه هاي پرپشت آن در گلدان كوچكي باشد، گياه سريعاً آبِ كمِ خاك را مصرف ميكند و دچار كمبود رطوبت ميشود . هم چنين ريشه به سبب محدود بودن خاك، مواد غذايي كمِ خاك را سريعاً مصرف ميكند و رشد گياه در مراحل بعدي ضعيف ميشود. از اين رو گياه نياز به آبياري و كوددهي پي در پي خواهد داشت. پس بايد در اين مرحله گلدان تعويض شود.
2- ممكن است قسمت هوايي گياه به اندازه اي بزرگ شود كه وزن آن با وزن ريشه وگلدان متناسب نباشد، در نتيجه گلدان به راحتي واژگون ميشود. در اين صورت با تعويض گلدان كوچك به بزرگ تر، هم محيط كشت (خاك) بيش تري در اختيار اين توده ي بزرگ گياهي قرار مى گيرد و هم گلدان واژگون نمى شود.
3 - اگر گياهي داراي حجم مناسبي از خاك باشد، اما به دلايل فيزيكي (بافت)، كيفيت خاك نامطلوب باشد، مثلاً خاك بر اثر فشرده شدن متراكم و سفت شده يا نوع آن مناسب نباشد ، در اين صورت بايد خاك را تعويض كنيد و پس از پر كردن گلدان جديد با خاك مناسب، گياه را بادقت بكاريد.
4- زماني كه گلدان كوچك تر از حجم ريشه ي گياه است و بر اثر تراكم، ريشه ها از سطح خاك بيرون مي آيند و يا ريشه چنان نيرويي به ته گلدان وارد م يكند كه باعث شكستگي آن ميشود، بايد به تعويض گلدان اقدام كنيد. براي تعويض گلدان فصل خاصي در نظر گرفته نشده است، ولي بهار و در بعضي موارد تابستان مناسب ترين فصلها براي تعويض گلدان است، چون در اين زمان گياه قدرت ترميم و رشد بهتري دارد.

در مورد گياهان گلدار، هنگام تعويض گلدان،امكان ريزش گل و شكوفه هست. لذا بهترين زمان براي تعويض گلدان پايان دوره ي گل دهي است و گياه، تا مرحله ي به خواب رفتن و گل دهي در سال بعد، براى رشد و شاخه زايي جديد فرصت بيشتري خواهد داشت.

 

مراحل تعويض گلدان:
براي تعويض گلدان بايد مراحل زير را به ترتيب انجام دهيد:
1-ابتدا از وجود سوارخ در ته گلدان مطمئن شويد.
2- اگر از گلدان سفالي استفاده ميكنيد، بر روي سوراخ ته آن تك هاي كوچك از گلدان شكسته قرار دهيد و لايه اي خرده سنگ بريزيد.اگر ازگلدان پلاستيكي استفاده ميكنيد مقداري خرده سنگ درته گلدان و بر روي سوراخ هاي موجود بريزيد. اين لايه هنگام خروج آب اضافى مانع از شست وشوي خاك از ته گلدان ميشود و عمل زهكشي (خروج آب) را آسان ميكند.
3-بر روي لايه ي خرده سنگ لايه اي شن ريز براي زهكشي و جلوگيري از شسته شدن خاك گلدان بريزيد.
4- بر روي لايه ي شن ريز لايه اي زغال چوب خرد شده بريزيد. اين زغال،كه داراى منافذ و خاصيت جذب كنندگي شديد است، بعضي از مواد مضر در آب را ( مثل كلر و ساير مواد سمي ترشح شده از ريشه) جذب مى كند و مانع جمع شدن آن ها در محيط ريشه ميشود و از مسموم شدن ريشه و در نهايت پوسيدگي آن جلوگيري ميكند.
5- بر روي لايه هاي ماسه و زغال چوب، به ضخامت سه تا چهارسانتي متر خاك آماده شده را بريزيد و سطح خاك را يك نواخت كنيد.
6- گلدان محتويِ گياه آپارتماني را، كه يك ساعت قبل از تعويض كاملاً آبياري كرده ايد، با دست چپ طوري بگيريد كه بوته ي گياه بين دو انگشت وسط و اشاره قرار گيرد و با دست راست ته گلدان را بگيريد و برگردانيد و لبه ي گلدان را به آرامي به كنار ميز يا هر چيز محكم ديگري بزنيد به طوري كه خاك اطراف ريشه از گلدان جدا شود و بعد با كمك دست چپ آنها را نگه داريد.
7- چنان كه گياه به صورت واژگون در دست چپ شما قرار دارد، با دقت و با كمك دست راست ريشه ي متراكم ته گياه را از حالت تراكم درآوريد تا تارهاي كشنده، به صورت آويزان درآيند.
8- سپس گياه را در داخل و وسط گلدان قرار دهيد، به طوري كه گياه در مركز گلدان قرار گيرد و به تدريج با بيلچه خاك آماده شده را به فضاي خاليِ بين توده ي ريشه و خاك و جدار گلدان اضافه كنيد.
9- به تدريج كه خاك را اضافه ميكنيد، چندين بار گلدان را تكان دهيد و به آرامي كف آن را به زمين بكوبيد تا هواى منافذ خاك خارج شود و خاك به ريشه بچسبد. در اين حالت سطح خاك كمي پايين ميرود كه ميتوانيد آن را مجدداً با خاك پر و سطح خاك را با دست صاف كنيد.
10- گلدان را به آرامي آبياري كنيد و مدت چند روز تا يك هفته آن را در محلي سايه دار و خنك ( براي جلوگيري از عمل تبخير از سطح بر گها) نگه داريد تا ريشه به راحتي بتواند در خاك جديد رشد و نفوذ كند. بعد از سپري شدن اين مدت ميتوانيد گلدان را به محل اصلي منتقل كنيد.هنگامِ ريختن خاك بايد دقت كنيد كه سطح خاك با لبه ي گلدان هم سطح نشود. چون در اين حالت آبياري با مشكل مواجه خواهد شد، يعني فضايي براي تجمع آب بر روي خاك نمانده، در نتيجه آب از لبه ي گلدان سرريز مي شود و نمي تواند در داخل خاك نفوذ كند. از طرفي ممكن است خاك شسته شود. پس براي جلوگيري از اين حالت بايد سطح خاك يك تا دو سانتي متر از لبه ي گلدان پايين تر باشد تا بدون اينكه آب از لبه ي گلدان سرريزكند فضايي براي تجمع آب و در نتيجه نفوذ بهتر به داخل خاك به وجود آيد.

 


شماره تماس:
09366065625

تلگرام:
https://t.me/Behnamnrj

ادرس اینیستاگرام گلکده شمال:
https://www.instagram.com/golkadeshomal_/

ادرس کانال تلگرام گلکده شمال:
https://t.me/golkadeshomal

ادرس سایت گلکده شمال:
http://golkadeshomal.com/

ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود