اصول و روش ابیاری گل و گیاه

تاریخ : 1396/8/04 نویسنده :admin بازدیدها : 1143 موضوع : بیشتر بدانیم (گل و گیاه)
اصول و روش ابیاری گل و گیاه

چنانكه ميدانيد، كليه ي موجودات زنده براي ادامه ي زندگي نياز به آب دارند.آب در گياهان دو عمل اصلي را انجام ميدهد:
1- تجديد و تكميل آب ساختمان سلولي
2- حمل مواد غذايي از خارج به داخل ريشه. ضمناً آب اضافي گیاه از طريق روزنه خارج ميشود.

 

آب و كيفيت آن:
در اكثر منازل از آب شهري (لوله كشي) براي آبياري گياهان آپارتماني استفاده ميكنند. اين كار در تابستان براي گياه گلداني ايجاد مشكل نميكند، اما در فصول سرد مثل پاييز و زمستان که آب لوله كشي سرد است گياهان با شوك سرمايي مواجه میشوند و صدمه می بینند. بهترين درجه ي حرارت آب براي آبياري گياهان آپارتماني، درجه ي حرارت يكسان با درجه ی حرارت اتاق نگهداري گلدان هاست (16 درجه ي سانتيگراد). براي داشتن آب با چنين درجه ي حرارتي ميتوانيد آبپاش را پس از پر كردن با آب، براي مدتي در گوشه ي اتاق بگذاريد تا درجه ي حرارت آن برابر با درجه ي حرارت اتاق شود، سپس اقدام به آبياري كنيد. همچنین ميتوانيد مقداري آب گرم به آب لوله كشي اضافه كنيد تا درجه ی حرارت آن با درجه ی حرارت اتاق تقريبا يكسان شود. آب لوله كشي معمولاً داراي مقدار چشم گيري فلوئور و كلر است كه براي بعضي از گياهان حساس(مانندگندمي) مضر است و استفاده ي پي در پي از اين آب باعث ايجاد لكه هاي قهوه اي رنگ روي برگ ها و يا سوختگي نوك برگها ميشود.
1-از صداي گلدان مي توانيد بفهميد كه به آب نياز دارد يا خير؟ اگر صداي ضربه بم باشد گلدان نياز به آب دارد و اگر صدا زير باشد بايد از آبياري آن صرف نظر كنيد.
2-گياهاني مثل كاكتوس صحرايي كه زادگاهشان داراي بارندگي پراكنده است، به آب كم تري نياز دارند، برعكس گياهاني مثل سرخس كه زادگاه اصلي آن ها مناطق پر باران است به آبياري بيش تري نياز دارند.
3- جنس گياه در نياز به آب نقش عمده اي دارد. گياه حسن يوسف بيش از شمعداني نياز به آب دارد.كاكتوس ها در زمستان اصلاً به آب نياز ندارند و بايد به كم ترين آبياري اكتفا كنيد.
4-آبياري نكردن خاک گياهان باغچه اي باعث كاهش گل دهي و مرگ آنها مي شود. وقتي كه خاك باغچه خشك ميشود، بايد آن را آبياري كنيد تا آب كم كم به اطراف ريشه ي گياه نفوذ کند و تا عمق 15 سانتي متر از خاك مرطوب شود. توجه كنيد آبياريِ بيش از حد باعث پوسيدگي ريشه مي شود و آبياري كم هم موجب خشكي گياهان مي شود. پس موقع آبياري گياهان باغچه اي بايد دقت كنيد

شرايط آبياري درخت و گلدان و دور آبياري:

آبياري يك گل آپارتماني به عواملي مختلف مانند نوع خاك گلدان، نوع گياه، مرحله ي رشد گياه، ميزان ريشه ي گياه، درجه ي حرارت و رطوبت خاک بستگی دارد. همه ی این عوامل در ميزان و تعداد دفعات آبياري دخالت دارند.به طور كلي اگر آب داده شده به گلدان، به راحتي در آن جريان يابد و آب اضافي از منافذ زير گلدان خارج شود، در اين حالت بايد مطمئن باشيد كه آبياري به درستي انجام گرفته است. همچنين واضح است گياهاني كه در اتاقي گرم و خشك نگه داري ميشوند، در مقايسه با گياهاني كه درمحيطي خنك ترند و رطوبت آن نيز بيشتر است به ميزان آبياري بيشتري نياز دارد. بهترين قانوني كه ميتوانيد در آبياري گلدانها از آن پيروي كنيد اين است كه هرگاه سطح خاك (هنگام لمس كردن آن) خشك باشد گياه به آب احتياج دارد.
هنگامِ مسافرت براي آبياري گلدان ها، ظرف پلاستيكيِ در داري را انتخاب كنيد و فتيله اي پنبه اي از كف هر گلدان (سوراخ هاي زير گلدان) به داخل آب وصل و ظرف را پر از آب كنيد. به تدريج كه آب
گلدان مصرف مي شود فتيله آب مورد نياز گياه را به ريشه ها مي رساند. چنان چه مسافرت شما طولاني است ميتوانيد يك بطري آب را به صورت وارونه در آب ظرف بگذاريد. به تدريج كه آب ظرف مصرف مي شود آب بطري جاي آن را ميگيرد. در نتيجه گياه با كمبود آب مواجه نخواهد شد.- نيازِ آبي گياه گلداني خود را از متخصصين و پرورش دهندگان يا فروشنده ي گل و گياه سؤال و يادداشت كنيد و در كنار گياه بگذاريد تا در دفعات آبياري دچار اشتباه نشويد.
- بعضي از گياهان گلداني به املاح و مواد آب لوله كشي (شهري) حساس اند، مي توانيد از آب باران ذخيره شده و يا آب جوشيده ي سرد براي آبياري استفاده كنيد.
- از كاشت گياهاني كه نياز آبي آن ها با بقيه متفاوت است، به صورت گروهي و درون گلدان هاي بزرگ جداً خودداري كنيد. در حالت اجبار مي توانيد گياه را با گلدان خود در درون گلدان بزرگ تر و
دركنار ساير گياهان بكاريد تا آبياري آن به صورت مجزا انجام گيرد.

 

شماره تماس:
09366065625

تلگرام:
https://t.me/Behnamnrj

ادرس اینیستاگرام گلکده شمال:
https://www.instagram.com/golkadeshomal_/

ادرس کانال تلگرام گلکده شمال:
https://t.me/golkadeshomal

ادرس سایت گلکده شمال:
http://golkadeshomal.com/

ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود