اصول سازگار کردن گیاه با محیط جدید

تاریخ : 1396/10/04 نویسنده :admin بازدیدها : 1432 موضوع : بیشتر بدانیم (گل و گیاه)
اصول سازگار کردن گیاه با محیط جدید

وقتي گياهي آپارتماني را از گل فروشي و يا گلخانه مىخريد و به منزل خود منتقل ميكنيد، مدت زماني طول ميكشد تا گياه با محيط جديد خود سازش پيدا كند. چون محيط جديد از نظر دما، رطوبت، نور، جريان هوا و غيره آنها با محيطي كه گياه در آن پرورش يافته متفاوت است. نگهدارى گياهان ( در گلخانه يا گل فروشى) به طور مصنوعي در حد متعادل و مناسب عملى است ولي در منزل امكان كنترل شرايط مناسب براي رشد گياه نيست. به همين سبب گياه جديدي را كه وارد منزل ميكنيد، مدتي طول ميكشد تا با محيط جديد سازگار شود. اين مدت را دوره ي سازگاري ميگويند.

علايم ظاهري گياه پس از ورود به محيط جديد:

وقتي گياه آپارتماني خريده شده را در محيط جديد قرار ميدهيد، با محيطي داراي هواي گرم، خشك (رطوبت كم) و با نوركم يا زياد مواجه ميشود. در اين شرايط برگهاي گياه در مقايسه با گل فروشي يا گلخانه آب بيشتري را ازدست ميدهد. ريشه ي گياه نيز معمولاً قادر به جذب سريع آب و جانشين كردن آب از دست رفته نيست. اين عوامل، گاهي اوقات، موجب ريزش گلها و برگها در هفته هاي اول ورود گياه به منزل ميشود. هم چنين، كم بود نور در منزل ممكن است عامل ديگري براي زرد شدن و ريزش برگها در هفته هاي اول باشد. ولي گياه پس از سازش يافتن با محيط جديد به رشد خود ادامه میدهد و برگهاي جديد توليد ميكند.

اصول سازگار كردن گياهان با محيط جديد:

براي آنكه گياه در هفته هاي اول انتقال به منزل صدمه ي كمتري ببيند، رعايت نكته هاي مهم زير ضروري است:
1-در هفته ي اول دفعات آبياري را افزايش دهيد تا ريشه بتواند كمبود آبي را كه از دست ميدهد، جبران كند.
2-به كمك آب فشان، تا حد امكان چندين بار در روز برگهاي گياه را آب پاشي كنيد تا مقدار كمتري از آب را به صورت تبخير از سطح برگها از دست بدهد.
3-در روزهاي اول بايد گياه را در محيطي نسبتاً خنك با دماي 13 تا 16 درجه ي سانتيگراد قراردهيد تا خنكي محيط، فعاليت گياه را كاهش دهد و عمل تبخير كم شود. اين كار كمك زيادي به سازگاري گياه ميكند.
4-بهتر است از تابش مستقيم نور آفتاب به گياه، حتي اگر گياه طالب نور زياد باشد، جلوگيري كنيد. چون نور مستقيم آفتاب موجب افزايش فعاليت گياه ميشود، در نتيجه به آب بيشتري احتياج پيدا ميكند.
5-تا سه ماه پس از خريد، از دادن كود شيميايي به گياه خودداري كنيد. چون هنگامِ خريد، در خاك گلدان، به اندازه ي كافي كود هست و بر اثر تغيير شرايط محيط، كمي از رشد گياه كاسته ميشود، در نتيجه مواد كمتري مصرف ميشود. اضافه كردن كود در اين زمان كاري بيهوده است


شماره تماس:
09366065625

تلگرام:
https://t.me/Behnamnrj

ادرس اینیستاگرام گلکده شمال:
https://www.instagram.com/golkadeshomal_/

ادرس کانال تلگرام گلکده شمال:
https://t.me/golkadeshomal

ادرس سایت گلکده شمال:
http://golkadeshomal.com/
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود