فروش نهال میوه درخت پرتقال خونی مورو / Moro Navel Orange

تاریخ : 1396/4/06 نویسنده :admin بازدیدها : 1905 موضوع : فروش انواع نهال
فروش نهال میوه درخت پرتقال خونی مورو / Moro Navel Orange

پرتقال خونی یا پرتقال توسرخ، یکی از گونه‌های پرتقال است که بخش گوشتی آن به رنگ خون است. این گونه معمولاً از پرتقال‌های معمولی کوچکتر است. قرمز بودن رنگ این پرتقال به دلیل وجود آنتوسیانین است که رنگدانه معمولی در گل‌ها و میوه‌ها است، ولی در مرکبات نادر است. پوست این پرتقال معمولاً سفت‌تر از انواع دیگر است و بر روی پوست انواعی از این پرتقال رنگ تیره‌ای وجود دارد.

منشأ این رقم ایتالیا و در سال‌های 1309 و 1351 وارد ایران شده است. این رقم تاجی گسترده و  گرد دارد. رقمی بسیار پربار محسوب می‌شود که میوه‌های خود را اغلب در خوشه‌های سه‌تایی یا بزرگ‌تر تشکیل می‌دهد. رنگدانه آنتوسیانین در گوشت میوه به صورت زودهنگام تشکیل شده ولی مقدار آنها در در پوست ناچیز یا در حد صفر است و تنها در شرایط بهینه محیطی توسعه متوسطی خواهد داشت. بر این اساس پوست میوه این رقم در نواحی ساحلی رنگ نمی‌گیرد ولی معمولاً رنگ گوشت آن می‌تواند بیشتر از هر رقم خونی دیگر باشد. میوه متوسط تا درشت، نیمه‌کروی تا گرد بوده و بخش قاعده‌ای آنها تا حدودی شیاردار است. رأس میوه‌ها عموماً پهن و گاهی هاله‌ حلقوی ضعیفی در آن دیده می‌شود. رقمی بی‌بذر یا کم‌بذر است و در نقطه شالاز بذرها لکه‌های قرمز مایل به ارغوانی دیده می‌شود. پوست میوه ضخامت متوسطی داشته و به گوشت چسبیده اما به راحتی قابل پوست‌گیری است. در سطح پوست نقاط ظریف فرورفته‌ای وجود دارد. رنگ پوست در زمان رسیدگی میوه نارنجی و در صورت تأخیر در برداشت سایه‌هایی از صورتی یا قرمز در آن دیده می‌شود. گوشت میوه که به شدت قرمز می‌شود، پرآب، معطر و خوش‌طعم است. از لحاظ زمان رسیدگی بسیار زودرس است و می‌توان آن را زودرس‌ترین رقم تجارتی پرتقال خونی دانست ولی در عین حال به خوبی روی درخت قابل نگهداری است. حمل‌و‌نقل میوه‌ها از وضعیت خوبی برخوردار بوده ولی انبار طولانی مدت میوه باعث ایجاد طعم پوسیدگی خواهد شد.


پرتقال مورو که در شمال ایران به تامسون خونی مشهور می باشد دارای گوشتی قرمزتیره در هنگام رسیدن می باشد. زودرس ترین پرتقال خونی است که بطور یک سال در میان دارای میوه هائی درشت تر می باشد.  میوه ایست که دارای طعم غنی ، خوب و بدون تخم است. روی درخت و در انبار ماندگاری بالائی دارد ولی اگربرای مدت طولانی روی درخت باقی بماند قسمت بیرونی آن قرمز و طعم خود را از دست می دهد. ( لازم به ذکر است این میوه در نهالستان میرنیا آماده ارائه می باشد).زمان رسیدن میوه آن اواسط زمستان می باشد. در ادامه به بررسی  ترکیبات شیمیائی و خواص داروئی پرتقال ها پرداخته می شود.

ویژگی‌ها

پرتقال خونی به دلیل دارا بودن مقادیر بسیاری آنتو سیانین برای درمان بیماری‌های قلبی بسیار مفید است. پرتقال خونی حاوی رنگدانه‌های قرمز رنگ شفابخشی است که دانشمندان معتقدند آب این پرتقال برای درمان بسیاری از اختلالات پزشکی از جمله چاقی، بیماری‌های قلبی و حتی سندروم در روده بزرگ مفید است.

پرتقالهای خونی حاوی مقادیر بسیاری آنتو سیانین هستندو رنگدانه‌های قرمز، بنفش و آبی این میوه از بدن در برابر بیماری‌های بسیاری محافظت می‌کنند.

مطالعات نشان می‌دهد که آب پرتقال خونی از چاق شدن جلوگیری می کندو کسانیکه آب پرتقال خونی می‌نوشند در مقایسه با کسانیکه از آب پرتقال معمولی استفاده می‌کنند، کمتر در معرض حملات قلبی و عروقی قرار می‌گیرند.

در یک تحقیق از میان ۲۵ داوطلبی که صبحانه مفصلی میل می‌کردند افرادی که آب میوه پرتقال خونی می‌نوشیدند به مراتب کمتر از دیگر افراد در معرض حملات قلبی و عروقی قرار گرفتند.

شیوهٔ کشت

کشت پرتقالهای خونی بسیار دشوار است چرا که بایستی بی‌درنگ پیش از برداشت در دمای سرد قرار گیرند تا ساخت آنتوسیانین در آن ایجاد گردد. براین مبنا کشت پرتقال خونی در دامنهٔ یکی از کوه‌های سیسیل انجام می‌شود اما دانشمندان امیدوارند با انجام اصلاح ژنتیکی در درختهای پرتقال، دامنهٔ کشت این نوع پرتقال را در بیشتر نوتحی گسترش دهند. به‌دلیل این که شرایط آب و هوایی ویژه‌ای که برای کشت پیش از زمان برداشت باید این نوع پرتقالها در معرض هوای سرد قرار بگیرند این نوع پرتقالها مورد نیاز است برای همه دسترسی به آب پرتقال خونی امکان‌پذیر نیست.
 
اگر قصد خرید نهال میوه درخت پرتقال خونی مورو را دارید با ادرس های زیر تماس حاصل فرمایید:

09366065625

تلگرام:
https://t.me/Behnamnrj

ادرس اینیستاگرام گلکده شمال:
https://www.instagram.com/golkadeshomal_/

ادرس کانال تلگرام گلکده شمال:
https://t.me/golkadeshomal

ادرس سایت گلکده شمال:
http://golkadeshomal.com/

ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود