فروش نهال درخت میوه موز / Musa Cavendishii

تاریخ : 1396/11/07 نویسنده :admin بازدیدها : 14258 موضوع : فروش انواع نهال
درخت موز متعلق به تیره موز و از گیاهان گرمسیری بشمار می‌آید. موطن اصلی آن شمال شرقی هند بوده و از طریق مادگاسکار به کشورهای آفریقایی پراکنده شده است. گونه‌های خوراکی موز شامل موزا آکومیناتا و موزا بالبیزیانا می‌باشد که دارای ۲۲ جفت کروموزم بوده.

از جنس Musa و خانواده Musaceae میباشد و در مراکز گل و گیاه باغ ها اغلب با نام موز زینتی فروخته می شوند، البته این یک نام فانتزی است.

تاریخچه:
قدمت درخت موز به چهارصد تا پانصد سال قبل از میلاد حضرت مسیح(ع) مى‏رسد، به اعتقاد برخى از گیاه‏شناسان این گیاه جزو اولین گیاهانى است که انسان توانسته آن را تکثیر کند.

خصوصیات بوته موز:
گیاه موز برگ‏هایى پهن و بلند به عرض شصت سانتى‏متر و طول دو متر دارد. اما فاقد ساقه مشخصى است. در عوض ساقه‏هاى زیرزمینى ضخیمى دارد که آن را در مقابل کم‏ آبى مقاوم مى‏کند.
نگهدارى گیاه موز در گلدان:
گلدان موز را در محیط پر نور و مرطوب قرار داده و به طور مرتب به آن آب بدهید.
 


خاک:
به خاک‏هاى شنى و سبک و قلیایى و شور حساسیت دارد.
استفاده از خاکبرگ براى اصلاح خاک بسیار مؤثر است.
در تهیه خاک گلدان از خاکبرگ بیشترى استفاده شود.

اندازه گلدان:
به طور کلى گلدان فضاى مناسبى براى رشد ریشه موز نیست. اما در داخل آپارتمان ناچار به استفاده از گلدان هستیم. در هر حال بهتر است از گلدان‏هاى بزرگ استفاده کنیم.

تکثیر:
ازدیاد گیاه موز به روش کاشت پاجوش انجام مى‏گیرد.
همه ساله از ساقه‏هاى زیرزمینى این گیاه پاجوش‏هایى رشد مى‏کند، این پاجوش‏ها را باید از پایه جدا نموده و دوباره به گلدان بنشانیم.
پاجوش‏هاى مناسب نوک تیز و باریک و به اصطلاح شمشیرى هستند.

مواد غذایى:
درختچه موز در تمام طول سال رشد مى‏کند و به استراحت زمستانه نیاز ندارد. با این حساب لازم است به طور مرتب مواد غذایى را به خاک اضافه کنیم.
در میان کودهاى شیمیایى به کودهاى داراى ازت مانند سولفات آمونیم و یا اوره بیش از سایر کودها احتیاج دارد.
اگر براى تقویت گیاه از سولفات آمونیم استفاده کنیم براى هر گلدان در طول سال سیصد گرم کافى است. این مقدار را در چند نوبت به گیاه بدهید (دو تا سه نوبت).
در صورتى که کود اوره را جایگزین سولفات آمونیم کنید، مقدار مورد نیاز گیاه به نصف کاهش خواهد یافت. (صد و پنجاه گرم در طول سال) هر بار بعد از کود پاشى گلدان را آبیارى کنید.

برای پرورش نهال موز در خانه کلیک کنید

خواص موز:

در یک موز به مقداری آهن و فسفر و کلسیم وجود دارد که در ۴۰ گرم آرد سفید گندمی که در ۶۰ گرم آب جوشیده خمیر شده باشد. بقیه املاح معدنی که در آرد سفید موجود است، نیز در موز یافت می‌شود؛ منتها به مقدار زیادتر، مثلاً کلر موجود در موز سه برابر کلر موجود در آرد است، و مس موجود در آن چهار برابر مس موجود در آرد سفید است؛ و منیزیوم موز پنج برابر آرد و پتاسیم و منگنز آن ده برابر، و همچنین چربی و هیدرات دو کربن آن تقریباً برابر با آرد است، و تنها مواد پروتید آرد کمی بیشتر است. ویتامین‌ها و املاح معدنی موجود در موز خیلی بهتر از املاح موجود در آرد جذب بدن می‌شود. بخصوص املاح آهن که برای مبارزه با کم خونی به کار می‌رود، به کمک ویتامین C موجود قابل جذب در بدن می‌شود. موز مانند سایر میوه‌ها بر قلیائیت خون و در نتیجه صافی و پاکی و تعادل آن می‌افزاید.

تا می‌توانید از مصرف موزهای سبز و کال یا کهنه و سیاه خودداری کنید. مقدار ۱۰ عدد موز و ۱/۵ لیتر شیر بدون کلسیم برای مدت ۲۴ ساعت غذای یک فرد را تأمین می‌نماید؛ که در حدود ۲۰۰۰ کالری انرژی ایجاد می‌کند. موز خشک شده با وجود اینکه ویتامین C خود را از دست داده‌است، ولی دارای ارزش غذائی مناسبی است. موز نیز به اندازه سیب و گلابی دارای ویتامینهای C و A و B1 و B2 است.

بهترین زمان مصرف موز مصرف موز در صبح‌ها فواید بسیاری برای بدن دارد اما برای کاهش مضرات قند موجود در موز آن را با مواد غذایی خاصی باید مصرف کرد. هرگز موز را بلافاصله پس از غذا مصرف نکنید زیرا دوباره هم میل به غذاخوردن را در شما به وجود می‌آورد هم احساس خستگی خواهید کرد. برای آنکه مصرف موز این عوارض را نداشته باشد بهتر است آن را به همراه یک چربی سالم یا چاشنی‌های غذایی مصرف کنید تا اسید موجود در موز خنثی شود و سرعت متابولیسم قند بدنتان کاهش پیدا کند. خوردن موز در وعده صبحانه همراه کره بادام زمینی یا دارچین می‌تواند قندخون را کاهش دهد و احساس کسالت و خستگی را از بین ببرد.

دوستانی که قصد خرید دارند با ما از طریق ادرس تلگرام زیر در تماس باشید:
09125949447
09366065625

تلگرام:
https://t.me/Behnamnrjارسال نظر
عکس خوانده نمی شود