فروش بذر چمن دایکوندرا(چمن افریقایی) / Dichondra repens seeds

تاریخ : 1396/30/07 نویسنده :admin بازدیدها : 2069 موضوع : فروش بذر و پیاز و بوته

فروش بذر چمن دایکوندرا(چمن افریقایی) / Dichondra repens seeds

چمن دایکوندار یا چمن آفریقایی یک گیاه خزنده چندساله با برگ های کوچک گرد است. معمولا به عنوان یک گیاه زمین پوش استفاده می‌شود. چمن دایکوندرا به سرعت رشد می‌کند و به ندرت ارتفاع آن از 5 سانتی متر بیشتر می‌شود. دایکوندرا به عنوان یک گیاه زمین پوش فصل گرم در نظر گرفته می‌شود، هرچند می‌تواند دمای 6- درجه سانتی گراد را تحمل کند و بهترین رشد را در هوای خنک و ساحلی دارد. این گیاه در مناطقی که دمای هوا در زمستان 12- تا 10 درجه سانتی گراد است رشد می‌کند. برای کاشت این گیاه باید صبر کرد تا دمای هوا به 21 درجه سانتی گراد برسد سپس اقدام به کاشت چمن دایکوندرا نمود.
 

انواع چمن:

چمن ها با رنگ های مختلف در محیط های مختلف کاشته می شود مثل چمن هایی با رنگ نقره ای و آبی . در هر اقلیم چمن مناسب با آن اقلیم باید کاشته شود. برای کاشت چمن نوع بهره برداری چمن باید مشخص شود مثل باغ، ویلا، زمین فوتبال و پارک.

چمن ها را به دو دسته چمن های گرمسیری و سردسیری طبقه بندی می کنند. چمن های سردسیری که به چمن های فصل خنک هم مشهورند ویژه مناطق سردسیری و یخبندان هستند. این نوع چمن در اوایل بهار یا اوایل پائیز کاشته می شوند. چمن های گرمسیری بهترین رشد و نمو خود را در هوای گرم (بالای 30 درجه سانتی گراد)دارند. در مورد چمن های گرمسیری به جزء زمان های بسیار گرم یا بسیار سرد، در هر موقعی از سال می توان اقدام به کشت نمود.

چمن ها در یک دسته بندی دیگر در دو گروه چمن های لوکس یا ظریف Luxury lawn grade و چمن های کاربردی Utility grade قرار می گیرند. چمن های گروه اول چمن هایی هستند که ظریف اند مانند Festuca و Agrotis و چمن های گروه دوم که چمن های معمولی اند شامل Lolium می باشند. گاهی از آمیخته های بذری (مخلوط چند بذر) استفاده می گردد. به این نوع چمن اسپرت Sport گفته می شود که برای شرایط و مکان های خاصی استفاده شده و به دو صورت seed mixtures (مخلوط دو یا چند نوع چمن) و Blends ( مخلوط یک نوع چمن از رقم های مختلف) موجود می باشد.

باید درکاشت چمن به چند نکته توجه داشت:

1- موقعیت جغرافیایی: سطح شیب دار زیر درختان، مناطق آفتاب گیر و ...

2- آب و هوا: نوع آب و هوا برای انتخاب نوع بذر مناسب، مورد نیاز می باشد

3- دما

4- رطوبت

5- خاک


مراحل مختلف احداث چمن:

1- نخستین مرحله، آزمایش خاک برای تعیین میزان نیاز های خاک بستر چمن کاری است.

2- زدودن آشغال، زواید،خرده چوب های احتمالی و قلوه سنگ ها

3- برآورد میزان سطح چمن کاری به منظور تأمین نهاده ها، بذر...

4-بهسازی خاک: به خاک اولیه بستر کشت چه از نوع رسی و چه از نوع شنی باشد می بایستی در محدوده 15-20 سانتی متری ماده آلی افزوده شود. به طوری که در نهایت 30% خاک دارای ماده آلی باشد یا به عبارتی محدوده عمق 15-20 سانتی متری خاک به میزان 5 سانتی متر دارای ماده آلی باشد.

5- باید توجه داشت که عملیات بهسازی خاک در صورتی که خاک بیش از حد سبک یا سنگین باشد، باید پیش از کاشت انجام گیرد.

6- زمان افزودن مواد آلی و شن به خاک سنگین یا افزودن مواد آلی و رس یا خاک لوم به خاک سبک همزمان با استفاده از کود پایه و پیش از کود آغازگر بوده و پیش از عملیات کاشت می باشد.

7- نصب سیستم های آبیاری زیر زمینی

8- در زمین های ورزشی که تحت فشار هستند، ممکن است نیاز به احداث یک لایه سطح الارض ثانویه احساس شود که معمولاً در زیر این لایه، لایه زهکش به میزان 20-30 سانتی متر ضروری است.

 

چگونگی کاشت چمن دایکوندرا یا چمن آفریقایی
1 – قبل از کاشت باید تمامی علف های هرز را در منطقه کاشت از بین برد. در صورت وجود علف هرز، چمن دایکوندرا با آن به رقابت می‌پردازد. pH مناسب خاک برای چمن دایکوندرا 5.5 تا 6.2 می‌باشد.
2 – 15 سانتی متر از قسمت بالایی خاک را شل کنید. هر گونه ریشه گیاه، سنگ و کلوخ، زباله و ... را از خاک حذف نمایید، با استفاده از یک چنگک این موارد را جمع کنید.
3 – خاک های سنگین یا خاک های رسی را با اضافه کردن یک لایه 10 سانتی متری کمپوست یا شن و ماسه اصلاح کنید و آن را با 15 سانتی متر از قسمت بالایی خاک مخلوط نمایید. خاک باید زهکشی خوبی داشته باشد، زهکشی خاک برای چمن دایکوندرا بسیار مهم است. با استفاده از چنگک سطح خاک را صاف کنید.
4 – بذرها را به صورت دستی یا با استفاده از بذر پاش روی زمین بریزید. برای 45 تا 93 متر مربع، نیم کیلو بذر چمن دایکوندرا نیاز می‌باشد.
5 – روی بذرها یک لایه 1 سانتی متری پیت ماس بریزید. دمای هوا برای جوانه زنی بذر چمن دایکوندرا حداقل باید 21 درجه سانتی گراد باشد. جوانه زنی بذرها معمولا یک یا دو هفته طول می‌کشد.
6 – آبیاری باید به آرامی انجام شود تا جای بذرها تغییر نکند. تا زمان جوانه زنی خاک را مرطوب نگه دارید.در هوای گرمتر نیاز به آبیاری بیشتر است.
7 – بعد از تثبیت گیاه در خاک، هر زمان که خاک خشک شد به میزان 1 اینچ آب به گیاه بدهید.
8 – در طول فصل رشد، ماهانه از کودهای نیتروژنی برای چمن دایکوندرا استفاده کنید. بعد از کوددهی به گیاه آب دهید تا کودی که بر روی برگ ها ریخته شسته شود.
9 – در طول تابستان هر دو هفته یک بار چمن را به ارتفاع 5 سانتی متر کوتاه کنید. در طول زمستان چمن ها را به ارتفاع 2 سانتی متر کوتاه کنید. بعد از چمن زنی، چمن های بریده شده را جمع کنید و در یک کیسه بریزید.
 ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود