معرفی درختان و گیاهان گلده فضای باز(گل و گیاه گلدار فضای باز)

تاریخ : 1396/2/08 نویسنده :admin بازدیدها : 3432 موضوع : بیشتر بدانیم (گل و گیاه)
معرفی درختان و گیاهان گلده فضای باز(گل و گیاه گلدار فضای باز) 

گیاهان گلده به گیاهانی گفته می شود که در دوره های زمانی و فصل های مورد نظر خود با گل های رنگی و متنوع بسیار زیبا خود جلوه بسیار زیبا به محیط می دهد که دیدن چنین منظره ای باعث شادابی و روحیه ای چندان می شود.

در زیر نمونه هایی از گیاهان گلدار فضای باز را مشاهده میکنید:

1-کاملیا

گیاه کاملیا گل‌رزی (Camellia Japonica) از انواع گیاهان آپارتمانی زیبا با گل‌هایی به رنگ صورتی، قرمز و ارغوانی است که در اواخر تابستان و پائیز ظاهر می‌شوند. بهترین زمان برای کاشت این گیاه فصل بهار و مناسب‌ترین روش از طریق بذر است. آب و هوای معتدل و مرطوب و کناره‌های پنجره نیز از مناسب‌ترین مکان‌ها برای کاشت کاملیا گل‌رزی است.

دمای اتاق باید طوری تنظیم شود که از پنج درجه سانتیگراد کمتر نبوده و از ۲۵ درجه سانتیگراد تجاوز نکند. قراردادن گلدان‌ها در مکان‌های سرد با آب‌وهوای خشک باعث ریزش برگ‌ها و توقف در رشد گیاه می‌شود.

خاک اسیدی، سبک و غنی از هوموس و بارورکننده‌های آلی برای کاشت کاملیا گل‌رزی مناسب است. بذرها باید در عمق ۱۵سانتیمتری خاک قرار گرفته و حداقل فاصله میان آنها ۱۵سانتیمتر باشد.

2-وایگلیا

درختچه خزان پذیر به ارتفاع ۵/۲ و گستردگی ۲ متر است. دارای برگ‌های بیضی شکل دندانه‌دار و سبز شفاف بوده و گل‌های معطر و زنگوله‌ای شکل صورتی رنگ آن اواخر بهار ظاهر می‌شوند.

ـ نیازها:

به مکان آفتابی و خاک غنی با زهکش خوب نیاز دارد و حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۵- درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

ـ ازدیاد:

از طریق تهیه قلمه چوب نرم در تابستان و قلمه چوب سخت در پائیز و زمستان امکان‌‌پذیر است.

3-میخک هندی
میخک هندی با نام انگلیسی Winter daphneو نام علمی  Daphne odora از خانواده Thymelaeaceae ،گیاهی همیشه سبز و بومی چین و ژاپن است که برگهای آن تخم مرغی شکل، ضخیم، نوکدار و چرمی و براق است. پوست تنه درخت خاکستری رنگ و گلهای آن سفید، قرمز یا زرد رنگ و بسیار معطر است که در اواسط بهار شکوفا میشوند. این گیاه به دلیل حالت برگها و گلها، به عنوان یک گیاه زینتی زیبا در فضای سبز در نظر گرفته میشود.

4-نسترن
گل نسترن ، درختچه‏اى است زیبا و مقاوم که اصل و منشأ ایرانى دارد. پایه‏هاى وحشى آن از دیرباز در کوهپایه‏ها وجود داشته و در حال حاضر نیز زینت‏بخش دامنه‏هاى سبز مناطق کوهستانى است.
 در واقع گل سرخ‏هاى امروزى نسل‏هایى از نسترن‏هاى وحشى هستند که اصلاح شده و به صورت پرورشى درآمده‏اند.نسترن در فصل بهار غرق در گل مى‏شود و خانه را جلوه دیگرى مى‏بخشد. ضمنا پایه بسیار مقاومى براى پیوند انواع رُزهاى رنگ به رنگ و زیبا است.

5-ماگنولیا بنفش
ماگنولیا با نام انگلیسی Magnolia و نام علمیsp.  Magnolia از خانواده Magnoliaceae ،درختی است با گونه های مختلف که برخی همیشه سبز است و برخی دیگر خزان کننده که رنگ گلهای آن سفید، زرد، صورتی، ارغوانی و بنفش میباشند. این گیاه به دلیل ظاهر زیبای خود مورد توجه قرار گرفته و در فضای سبز جلب توجه میکند. این درخت همزمان با افزایش سن، تاج آن بیضی شکل میگردد. برگهای آن به رنگ سبز است.

6-ماگنولیا سفید

ماگنولیا درختی همیشه سبز و بسیار بزرگ از خانواده مگنولیاسه میباشد که بومی جنوب شرقی آمریکا میباشد.

این گیاه در ویرجینیای جنوبی تا فلوریدای مرکزی و از غرب تا شرق تکزاس و اوکلاهما دیده میشود و به علت گلهای بزرگ سفید رنگ و بسیار زیبا و معطری که دارد در سراسر جنوب شرقی آمریکا به عنوان درخت زینتی بسیار محبوب شناخته میشود.


7-گل کاغذی

گل کاغذی تیره‌ای از گیاهان بومی آمریکای جنوبی است و با اختلاف نظر بین چهار تا هجده گونه متفاوت دارد؛ و نوعی گیاه پیچک است که در خانه‌های استان مازندران و شهر لار در استان فارس و شهرستان دزفول در استان خوزستان نیز به وفور یافت می‌شود.

گل:

گلِ گل کاغذی معمولاً به رنگ قرمزاست اما انواع صورتی آن نیز وجود دارد. تمامی گل‌های گل کاغذی بی‌بو هستندو در بهار و معمولاً اردیبهشت در می‌آیند و به مدت یک تا سه هفته بر روی شاخه گیاه می‌مانند. گلِ گل کاغذی گلبرگ‌های بسیار نازکی و به مانند کاغذ دارد که علت نهادن نام گل کاغذی را توضیح می‌دهد.

8-یاس شیروانی
یاس شیروانی را با پشتیبانی قیم و یا چوب بست مناسب می توان عنوان یک بالا رونده بلند و باریک و یا به صورت آویز پرورش داد.

یاسمن گل پامچال پر پشت و یک درختچه همیشه سبز با شاخه های طولانی، بلند و باریک و قوسی شکل است. یاسمن شیروانی بسیار شبیه به یاسمن زمستانی و از خانواده ای نزدیک مرتبط با یاس J.nudiflorum است، اما تحمل سرمای آن کمتر،  اندازه اش بزرگتر، گل های معطر، و دیر گلده تر از آنهاست است

9-گل رز ابشار طلایی

گل رز آبشار طلایی، گیاهی چندساله از جنس رزا (Rosa) و خانواده Rosaceae معمولا به عنوان رز Lady Banks در جهان شناخته میشود بومی مرکز و غرب چین بیشتر در استان گانسو ، گوئیژو ، هنان ، هوبئی ، جیانگ سو ، سیچوان و یوننانو در کوه ها وارتفاعات ۵۰۰ تا ۲۲۰۰ متر رشد می کند.

گل آبشار طلایی به صورت درختچه ای است و میتواند بیش از ۶ متر بلند شود. بر خلاف بسیاری از گل های سرخ (رز)، این گونه بدون تیغ و خار است هر چند ممکن است برخی از اقسام آن تیغ هایی تا ۵ میلی متر در شاخه های تنومند داشته باشند.

10-هورتانسیا
هورتانسیا گیاهی زینتی  است. هورتانسیا، درختچه ای خزان دار با برگهای پهن و تخم مرغی با لبه دندانه دار و متقابل است که بومی چین و ژاپن است و میتواند تا ارتفاع بیش از ۲ متر رشد کند. هورتانسیا به خاطر گل آذین های بزرگش در فضای سبز پرورش داده می شود. رنگ گلها بسته به اسیدیته(PH) خاک آبی، قرمز، صورتی، ارغوانی روشن و ارغوانی تیره است. در خاک اسیدی رنگ گلها نزدیک به آبی و در خاک قلیایی، رنگ صورتی بیشتری دارد. این تغییر رنگ وابسته به جذب یون آلومینیوم توسط گیاه است. توصیه می شود که به هنگام کار با هورتانسیا از دستکش استفاده گردد (چون جوانه های گل و برگ هورتانسیا، سمی است).

11-یاس هلندی
یاس هلندی گیاهی بسیار مقاوم و زیبا با برگهای براق و ضخیم و رشدی متوسط  از جنس  یاس ها میباشد.این درختچه که قابلیت هرس و شکل دهی هم دارد بومی ژاپن میباشد.گلهای سفید رنگ و معطر این گیاه در خرداد ماه باز میشود.
از معدود درختچه های مقاوم به کم آبی میباشد و برای طراحی و پر کردن باغچه های دور از چشم یا حیاط خلوت مناسب میباشد ولی در طراحی های زیبا و جلوی چشم ویلاها از گیاهان درجه ۲ و کلیشه ای محسوب میشود.

12-مورد
درختچه ای است همیشه سبز ،با ارتفاع3-1متر ، گل سفیدرنگ آن از اواسط بهار تا اوایل تابستان ظاهر میگردد.مکان آفتابی مطلوب این گیاه بوده،حداقل دمای مورد تحمل این گیاه 5- درجه سانتیگراد می باشد.روش ازدیادآن پیوند مورد برروی پایه برگ نومی باشد. از این گیاه به عنوان تک درخت در طراحی و اجرای فضای سبز استفاده میشود

13-ارغوان
ارغوان درختی گلدار و زینتی است كه بلندی آن گاهی به12 متر هم می رسد، اما بیشتر به صورت درختچه است. ارغوان گیاه بومی سرزمین های جنوبی اروپا و جنوب غربی آسیاست و در ایران در شاهرود، كرمان، مازندران، گیلان، همدان، لرستان و فارس به صورت خودرو می روید. این درخت را به عنوان گیاه زینتی می كارند.

14-بوداغ
درختچه ای است خزان پذیر و خوش بنیه با ارتفاع بلندی 4 متر

مشخصات برگ : پهن ، لوبدار و سبز رنگ که در پاییز قرمز و زرد رنگ می شود

مشخصات میوه : کروی زرد و قرمز رنگ که در فصل پاییز دیده می شود

مشخصات گل : سفید رنگ در مجتمع گل آذین دیهیم که در اوایل بهار ظاهرمی شود

حداقل دمای مورد تحمل :  15-  درجه سانتیگراد

مکان رشد :   آفتابی یا نیم سایه

ازدیاد گیاه :   قلمه چوب نرم در فصل تابستان و یا کاشت بذر در پاییز

کاربرد :  کاشت به عنوان تک درخت زینتی15-ساناز پاکوتاه
بهترین زمان برای قلمه زدن گل سرخ اواخرتابستان (شهریورماه) است . در این ماه شاخه هائیرا که مغزش چوبی شده با قیچی باغبانی چیده بقطعات ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتری تقسیم میکنند، بطوریکه ابتداء و انتهای هر شاخه یک چشمه داشته باشد . بعد برگهای شاخه را بقسمی با قیچی می چینند که یک تا دو سانتیمتر از دم برگها بساقه بماند ، قلمه ها را در گلدان یا تغار و یا جعبه مخصوص قلمه که از چهارپنجم شن نرم شسته و یک پنجم خاک تازه باغچه و خاک برگ پُر شده بفواصل ۲ تا ۳ سانتیمتر پهلوی هم فرو کرده و اگر هوا متغیر و نامساعد باشد روی آنها را حباب شیشه ای می گذارند و یا نایلون می کشند .

16-شیشه شور
اسم علمی گیاه بطری شور Callistemon citrinus ، از خانواده Myrtaceae می باشد.این جنس دارای 35 گونه همیشه سبز، به صورت درخت و درختچه است كه به طور طبیعی در استرالیا و تانزانیا می رویند. اغلب گونه های این گیاه به علت زیبایی گلهای آن كه به رنگ قرمز و برس مانند می باشند، كشت می شوند. ارتفاع گونه Citrinus به بیش از 2 متر می رسد و گسترش آن در حدود 1 تا 5/1 تر است . این درختچه دارای برگهای سبز متمایل به خاكستری بوده و شكل برگ ها ی آن به صورت خطی یا نیزه ای است. گلهای بسیار زیاد آن با پرچم طویل قرمز رنگ به صورت گلاذین سنبله ظاهر می شود كه در انتها به دسته ای از برگها ختم میگردد. گلهای كالیستمون در اواخر بهار یا اوایل تابستان دیده می شوند.

17-یاس دم موشی

درختچه ای است با رشد متوسط ، خزان کننده که ارتفاع آن 3-5 متر می باشد با تاج پهن ، دارای گلهای بنفش ، سفید و صورتی رنگ که در اوایل مرداد ماه ظاهر می شوند و تا اواخر مهرماه دوام دارند ، مناسب برای پارکها ، بلوارها و میادین

نیازها : خاکهای غنی از مواد غذایی ، با نیاز آبی متوسط ، مکان آفتابی و محفوظ ازباد ، آب و هوای معتدل

ازدیاد : به وسیله بذر ، قلمه سبز و خوابانیدن شاخه 


18-پیچ گلیسین
این گیاه در سال 1816 از چین به اروپا و شمال امریکا آورده شده است و به عنوان یکی از محبوب ترین درختان زینتی باغ و خانه های غرب تبدیل شده و از پرکاربردترین درختان در فضای سبز به شمار میرود.
در برخی از مناطق شرقی ایالات متحده ، پیچ گلیسین به عنوان گونه مهاجم معرفی شده است.
 پیچ گلیسین می تواند 20 تا 30 متر در طول رشد کند و بلند شود. دارای برگ های براق سبز رنگ به طول 10 تا 30 سانتی که هریک 9 تا 13 برگچه مستطیلی 2 تا 6 سانتی متری دارند.

19-پیچ اناری
این گیاه رونده از خانواده بینو نیاسه Bignoniaceae بوده برگهایش مرکب و نامنظم و گلهائی به رنگ قرمز نارنجی دارد .
دو نوع از این گیاه رونده تا کنون شناخته شده است که دارای شاخه های نیرومند بالارونده و برگهای آویخته می باشند .

20-خرزهره
خرزهره بیابانی برگش شبیه برگ خرفه است. شاخه های دراز و بر زمین گسترده دارد. همراه برگ ها خار هم هست. گاهی این نوع خرزهره را در ویرانه ها نیز می یابیم. نوع دوم که در کنار رودخانه ها پیدا می شود، شاخه ها پایا و خارها در زیر برگها پوشیده و برگش همانند برگ بیدمشک و بادام است. مزه ای بسیار تلخ دارد.  

21-توت فرنگی
توت فرنگی با نام علمی Fragaria متعلق به تیره گل سرخ یکی از گیاهان دو لپه می‌باشد. گیاهانی علفی ، چند ساله ، پوشیده از مو ، استولون‌دار. برگها سه قسمتی ، گل آذین دیهیمی ، دارای 2 تا 10 گل. گلها دارای گریبانه ، 5 قسمتی ، کاسبرگ فرعی وجود دارد. پرچمها 10 تا 30 عدد و برچه‌ها 10 تا 80. میوه کافشه‌ای ، متشکل از تعداد زیادی برچه که روی یک نهنج گوشتی مخروطی قرار گرفته‌اند.

22-کلماتیس
پیچ کلماتیس گیاه رونده دارای گل های متنوع و این گیاه به صورت پیوند به دست وآید  و پیوند زدن آن بیسیار مشکل و بیاز به تجربه دارد(رونده پیوندی)و نوع غیر پیوندی هم دارد  -بعضی از انواع کلماتیس تا پانزده متر رشد می‏کنند اما اغلب آنها ارتفاعی معادل 2 تا 5 متر دارند. برای پوشاندن نرده های باغ ها يا استفاده در آلاچيق‌ها و هر جايی كه بخواهند منظره سبز و همراه با گل ايجاد كنند از اين گياه استفاده مي كنند. رنگ آبي، بنفش و صورتی در اندازه های كوچک و بزرگ كلماتيس باعث شده كه آن را به منظورهای مختلف استفاده كنند.

23-ماهونیا
گیاه Mahonia repens  ( ماهونیا) ، گیاهی زینتی از خانواده  Berberidaceae  ( زرشک) بوده که بومی شمال آمریکا میباشد.
این گیاه به وفور در آریزونا ، کالیفرنیا ، نوادا و مکزیکو میروید.
ماهونیا از آنجایی که دارای گلهای زیبا و زرق و برق دار است ، گیاه زینتی محبوبی بشمار می آید و دارای میوه هایی توت مانند نیز میباشد .
این گیاه در برابر بی آبی مقاوم است و به راحتی رشد میکند و مناسب برای کاشت در باغها ، محوطه سازی و کاشت به عنوان گیاه پوششی میباشد.

24-ختمی
گیاهی گلدار در خانواده مالواسه و جنس هیبیسکوس است. این گیاه در سال 1960 به عنوان گل ملی مازی انتخاب شد.
این گیاه به طور گسترده ای به عنوان گیاه زینتی استفاده میشود و معمولا در سراسر مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد میکند.
دارای گل ها بزرگ است که در واریته اصلی به رنگ قرمز و بسیار محکم و استوار است، اما به طور کلی فاقد هر گونه عطر و بویی میباشد
ارقام متعددی از این گل موجود هستند ، از رنگ گل سفید گرفته تا رنگ زرد و نارنجی و صورتی. شهد این گلها بعضاً مورد تغذیه پرندگان میباشد.

25-درخت پروانه
درختچه ای است افراشته که شاخه های نامنظم آن از نزدیک زمین می رویند. پوست تنه سبز زیتونی و ساقه ها به رنگ سبز خاکستری است.

برگ: برگ ها متناوب با سه برگچه کامل خاکستری/سبز به طول ۲ تا ۵ سانتیمتر که در انتهای دمبرگ طویل قرارگرفته و سطح زیرین آنها در جوانی پرزهای نرم دارد.

گل: زرد روشن به قطر ۲٫۵ سانتیمتر و به شکل خوشه آراسته و آویخته به طول ۱۵ تا ۳۰ سانتیمتر است که در ماه های اردیبهشت و خرداد شکوفا می شوند.


26-ابلیا
آبلیا ها رشد سریعی دارند. با سر شاخه های زیبای براق و گلهای کم رنگ مناسب کاشت در حاشیه بوستان ها به جای پرچین است. گلهای صورتی زیبای آبلیا در اواخر تابستان می ریزد ولی کاسیه زیبتی خود را تا مدت ها باقی می گذارند. این گیاه همیشه سبز شاخه های بلند و قوس دار ۲ تا ۳ سال به حد اکثر ارتفاع و پهنای خود خواهد رسید.

27-یاس چمپا

یاس چمپا است که اصل آن از هندوستان است برگهای این گیاه همیشه کمی کج شده بنظر میرسد و قوی ترین رایحه را دارد و چند تا از آن یک خانه را عطر آگین میکند. دارای برگهای آن به رنگ سبز تیره براق با ۵ تا ۷ برگچه است. درختچه ای پیچنده با شاخه های مجنون است. گلها سفید، با ته رنگ بنفش در سطح زیرین بوده و بسیار معطر هستند که از بهار تا پاییز ظاهر میشود این گونه از نظر ساختار اندام های جنسی به دو شکل دیده میشود. یکی نوع Pin است که خامه آن طویل بوده و خارج از لوله جام گل دارد و دیگری نوع Thrum  که خامه کوتاه و در داخل گل به صورت پنهان  باقی میماند. نوع Pin  نسبت به Thrum گل بیشتری میدهد از این گونه ها برای استخراج عطر استفاده میکنند.

28-نرگس درختی

نرگس درختی ، درختچه ای خزان دار است که بومی ارمنستان و اروپای جنوبی است.به علت مقاوم بودن به سرما در مناطق معتدل و سرد به خوبی رشد می کند.

این درختچه شمایلی سنتی دارد و عطر خوش گل های آن حسی خوشایند و آرامش بخش به محیط می دهد.

ویژگی های ظاهری

برگ : برگ های ساده ، متقابل با دندانه های تنک و در سطح تحتانی روی رگ برگ ها کرک دارد.

گل : گل های سفید معطر دارد که در ائاسط بهار تا اوایل بهار روی شاخه های جانبی و انتهایی می رویند

29-درختچه توری
درختچه توری، درختچه‌ای است از چین و مختص نواحی گرمسیری و نیمه‌گرمسیری و چون به سرما حساسیت چندانی ندارد می‌توان از آن در بیشتر مناطق با آب و هوای متفاوت استفاده کرد.
ارتفاع آن تا ۷ متر می‌رسد. گل‌های آن در سال اول به‌صورت خوشه‌ای به ارتفاع ده تا بیست سانتیمتر و مرکب از گل‌های با ۶ گلبرگ چین‌دار و ۷ پرچم که جام آن دارای ۶ کاسبرگ و به‌وسیله دمگل کوتاهی روی ساقه‌های خوشه قرار گرفته و به رنگ‌های سفید، قرمز، صورتی، ارغوانی و یا آبی ظاهر می‌شود. این گیاه برای اینکه بتواند به‌صورت درختچه باقی بماند، احتیاج به هرس سنگین هر دو تا سه سال یک‌بار دارد و بهتر است که این هرس در اوایل بهار انجام پذیرد.

30-یاسمن سفید
گل یاس سفید یا “یاس شاعران” گیاهی رونده است با برگهایی نسبتا بریدیگی دار. گل یاس سفید معروفترین گونه از یاس است که عطر آن شهره عام و خاص است.

گل یاس سفید گیاهی است که رشد نسبتا سریعی دارد. در صورتی‌ که این گیاه را در گلدان نگاه داری می‌کنید، باید به یاد داشته باشید که تغذیه گیاه از طریق کود‌های دامی و شیمیایی را فراموش نکنید. کود دهی‌ به فاصله ۲ هفته توصیه میشود. رشد گل یاس در گلدان محدود است و میزان گلدهی آن هم با بزرگی‌ گلدان رابطه مستقیمی‌ دارد. برگ‌های سفید و ریز نشانگر کمبود مواد غذایی است، و لازم است کود دهی‌ را بیشتر کنید.

31-ابریشم ایرانی
ابریشم دار یک درخت نسبتا کوچک خزان پذیر به بلندی پنج تا 12 متر با تاج پوشش گسترده است. برگ های ظریف و سرخس مانند آن شامل 10 تا 30 جفت برگچه کوچک تقریبا مستطیلی شکل است که در دو ردیف شانه ای قرار می گیرند. این برگچه ها با تاریک شدن هوا روی هم جمع می شوند.

گل های سفید و صورتی رنگ دارای تعداد بسیار زیادی پرچم نازک ابریشمی است که از اواخر بهار و در تمام طول تابستان می شکفند. گل ها به شکل انبوه در گل آذین های خوشه انتهایی می رویند.32-ابریشم مصری
ابریشم مصری با نام انگلیسی Bird of paradise و نام علمی Caesalpinia gilliesii از خانواده خانواده بقولات – پروانه آسا( FABACEAE)، بومی مناطق استوایی آمریکا (عمدتا آرژانتین و اروگوئه) می باشد. دارای گل آذین خوشه ای افراشته با گلبرگ های بزرگ زرد و پرچم های قرمز رنگ است. گلبرگ های آن عمرکوتاه داشته و زود ریزش پیدا می کند. حاشیه گلبرگ ها کنگره ای است. فصل گلدهی در اوایل تابستان است و در این فصل دائما گل دارد. برگ‌های آن متناوب، دو شانه‌ای مرکب با رنگ سبز روشن است . برگ های آن شبیه برگ سرخس است. میوه این گیاه نیام شمشیری شکل و کرکدار است. مشکل این گیاه، یکی عمر کوتاه آن و دیگری تولید مواد زائد زیاد است.

33-یاس خوشه ای
این گیاه با 30-25 گونه از آسیا و جنوب شرقی اروپا گستره شده است. یاس خوشه ای به خاطر گل های خوشه ای و معطرش در اواسط بهار مشهور شده است.ارقام بسیار زیادی از این گونه وجود دارد که تنها تعدادی به صورت تجاری عرضه می شوند.رنگ گل ها با توجه به رقم از آبی بنفش تا صورتی و سفید متغییر است.

این درختچه میتواند 6 تا 7 متر ارتفاع بگیرد و قطر ساقه آن تا 20 سانتی متر از پایه یا ریشه است. پوست آن به رنگ خاکستری مایل به آبی تا خاکستری قهوه ای ، صاف بر روی ساقه های جوان و به حالت پوسته پوسته بر روی ساقه های مسن تر دیده میشود.

34-ترون
درختچه ای نیمه خزان کننده با ارتفاع حداکثر 3 – 4 متر و کاملا هرس پذیر ، حداقل دمای ۱۵ درجه زیر صفر را تحمل می کند، به منظور ایجاد پرچین و یا تک درختچه زینتی کاشت می گردد.
مشخصات برگ : برگها کشیده و نوکدار
حداقل دمای مورد تحمل :  15-  درجه سانتیگراد
مکان رشد : آفتاب ، کم توقع و مقاوم
ازدیاد : قلمه ی خشبی
کاربرد :  کاشت به منظور ایجاد پرچین و یا تک بوته ی زینتی

35-پامپاس
علف پامپاس یک گیاه بلند با برگ های دراز است که گل های بسیار زیبایی تولید می‌کند. علف پامپاس یک گیاه چند ساله می‌باشد. این گیاه بومی آمریکای جنوبی است و به دلیل رشد بیش از حد در کالیفرنیا به عنوان یک علف هرز مهاجم شناخته می‌شود، همچنین در نیوزلند و هاوایی به دلیل توانایی بالایی که در تکثیر دارد کاشت آن در این مناطق ممنوع است. با این حال در سایر نقاط دنیا مردم علف پامپاس را یک چمن زینتی می‌دانند و از آن برای تزیین حیاط، باغ، فضای سبز و اطراف استخرها استفاده می‌کنند. یادگیری چگونگی کاشت و پرورش علف پامپاس کلید کنترل آن است.

36-اقاقیا
این گیاه گرما و سرمای شدید را تحمل کرده و در خاک های خشک و ضعیف خوب رشد می کند. بیشترین کاربرد آن در طراحی فضای سبز، برای کنترل فرسایش خاک است، اماغالباً در نواحی نامساعد به عنوان درخت سایه افکن یا خیابانی نیز بکار می رود. واریته های متعددی از این گیاه شامل انواع بدون خار و مجنون موجود است. واریته گل صورتی، دارای گل های صورتی رنگ معطر، از گونه نام برده، بیشترکاشت می شود.

37-اماریلیس
(آماریلیس )گیاهی علفی و پیازدار است از خانواده  Amaryllidaceae ( آماریلیداسه )که بومی آفریقای جنوبی میباشد. گل آماریلیس امروزه در اکثر کشورهایی که آب و هوی مدیترانه ای دارند کاشته میشود.
از آنجایی که گل آماریلیس در زمستان گلهای خود را حفظ میکند ، گیاه زینتی محبوبی به شمار می آید.
آماریلیس در کالیفرنیا بسیار مورد توجه میباشد. گونه های وحشی این گیاه در قرن ۱۸ برای اولین بار وارد اروپا شد .
گونه های وحشی آماریلیس دارای گلهای کوچک بوده و تنوع رنگ کمی دارد و از آنها برای پرورش ارقام هیبرید که زیباتر بوده و گل های بزرگتری دارند استفاده میشود.

38-پیچ تلگرافی

گیاهی علفی و خزنده که بومی اروپاست. گیاهی چندساله و همیشه سبزکه روی زمین گسترده می‌شود که ارتفاع آن تا ۶۰ سانتی‌متر می‌رسد.برگهایش کامل و متقابل و بیضی کوچک دراز نوک تیز و کمی براق است.گلهایش چهارگلبرگی تا پنج برگی قیفی شکل غالباً آبی رنگ و گاهی آبی روشن‌است. گل‌ها در اواسط زمستان تا اواسط بهار باز می‌شوند.

پیچ تلگرافی گیاهی است از خانواده خر زهره Apocyniaceae که بومی ، اروپا، شمال غرب آفریقا و جنوب غرب آسیا میباشد .39-پیچ امین الدوله
پیچک امین‌الدوله به خاطر عطر شیرین و گل‌های لوله شده‌اش قابل‌شناسایی است. این پیچک ها به خاطر رشد سریعی که دارند، تقریباً فناناپذیرند، و این خاصیت برای باغبان خوشحال کننده است؛ پیچک امین‌الدوله نوع ژاپنی، بسیار پیش‌رونده بوده و  نابودی آن تقریباً غیرممکن است. قبل از کاشت بذر، مطمئن شوید که یکی از دو نوع بومی و یا غیر پیشرونده ی این گیاه را می‌کارید.

40-پیچ ساعتی
پیچ ساعاتی گونه‌ای از گیاهان گلدار است که بیشتر در نواحی استوایی آمریکا و آفریقا رشد می‌کند.این گیاه رشد سریع و ساقه‌هایی بلند بالارونده دارد که قلمه گرفتن از آن را آسان می‌کند.[۳] گل ساعتی گیاهی است زینتی از تیره موردیها که دارای بوته‌ای بلند و برگهای‌بیضی شکل متصل بهم و شامل ۵ تقسیم کامل است. گلهای آن درشت و به‌شکل‌ساعت است. رنگ گلها قرمز، ارغوانی، آبی و بنفش می‌باشد. ساقه آن چون به‌درختان مجاور می‌پیچد و بالا می‌رود. از این رو آنرا پیچ ساعتی نیز می‌نامند. میوه‌اش سبز و زرد رنگ است. این گیاه حاوی فلاونوئید و آلکالوئیدهای گروه‌ هارمالا Harmalaواسیدسیانیدریک، در میوهٔ آن اسید سیتریک و نیز دارای پرولین، مالتول و اتل مالتول است. قسمت مورد استفاده: از برگ و میوه و گلهای گیاه پاسیفلور استفاده دارویی‌به‌عمل می‌آید.

41-پیچ برفی
پیچ برفی گیاه بالارونده و پررشدی است که پوشش دهنده خوبی بوده و گل‌های آن در اواخر تابستان تا پاییز ظاهر می‌شود و دیواره رنگی ایجاد می‌کند. در گذشته آن را در جنس Polygonum قرار می‌دادند.
پیچ برفی به سرما مقاوم بوده و در انواع خاک ها به خوبی رشد می کند. برای بهترین گلدهی نیاز به آفتاب کامل دارد. پس از استقرار، نیاز آبی آن کم است. همچنین اقلیم های گرم و خشک را بیشتر می پسندد. خاک های حاصلخیز، مرطوب و به خوبی آبیاری شده به رشد بهتر این گیاه و گلدهی مناسب تر کمک می کند. اما نسبت به انواع مختلف خاک ها نیز متحمل می باشد.

42-گل اختر
گل اختر جنسی از تیره کاناسه ها Cannacees و دارای اقسام و جورهای متعدد است . این گل که دارای برگهای پهن زیبا گاهی سبز و گاهی مایل به ارغوانی و بوته قوی و بلند با گلهای متعدد به رنگهای مختلف میباشد برای حاشیه کاری و تشکیل تپه گلها یا تک کاری میان تپه گل یا چمن زار قابل توجه است . کاشتن اقسام اصلی و اولیة این گل امروز تقریبأ متروک شده و فقط آنها را یا نزد اشخاصی که مجموعه ای از اقسام مختلف آن را دارند یا در گلکاریهای درجه دوم و سوم میتوان دید . بوتة گل اختر پُر پُشت به بلندی 70 تا 120 سانتیمتر با برگهای خیلی پهن سبز یا سبز مایل به ارغوانی است که از میان آن ساقه های متعدد که منتهی به چندین گل درشت یا خیلی درشت به رنگهای قرمز ، سفید ، زرد ، ابلق ، زردآلوئی ، زرد طلائی ، خال خال یا راه راه میشود بیرون میآید .

43-گل قهر و اشتی

گل قهر و آشتی یا گل حساس گیاهی یکساله یا چند ساله با خصوصیتِ نادرِ واکنش به تکان یا شکستن است. این گیاه به حرکت واکنش سریع نشان داده و وقتی به هر قسمت از آن دست می‌زنید برگ‌های کوچک همان قسمت، خود را جمع می‌کند ، مثل یک موجود زنده که قهر کرده باشد و حدوداً بعد از ۴–۵ دقیقه برگهایش را باز می‌کند که به مثابه آشتی کردن اوست. . این گیاه بومی آمریکای جنوبی و آمریکای مرکزی است.

44-ماگنولیا ستاره ای
گل های سفید ستاره ای شکل معطر ، بیش از رویش برگ ها ، شاخه های عریان (استارماگنولیا) را می پوشانند ، گل های ستاره ای ماگنولیا در بهترین وضعیت خود با رشدی آزاد بی دخالت هیچ عامل بازدارنده ای در برابر نمایش با شکوه گل های سفید آن ، گیاه خزان کننده و بر ساقه ی استار ماگنولیا گل های سفید ستاره مانند معطر تولید می کند ، این گیاه بهترین نمایش خود را زمانی بر پا می کند ، که منفردا یا مخلوط با یکدیگر درختچه ها در نقطه ای ممتاز از باغ کاشته شده باشد ، گونه هایی از این گیاه وجود دارد با گل های آبی ، که (نیلوفر آبی) احتمالا مهم ترین آنهاست ، بیشتر ماگنولیا ها تا حد درختان کاملا بلند رشد می کنند اما اگر جای کافی ندارید این نوع ماگنولیا (استار ماگنولیا) ایده آل است ، چون حداکثر ۲-۳ متر بلند می شود ، گیاهی پر دوام است و بعد از ۵ تا ۱۰ سال به بلوغ می رسد ، اما گل دهی آن از ۳ سالگی به بعد شروع می شود .

45-به ژاپنی
کنوملس ژاپونی گونه از درختچه های زینتی است که با نام "به ژاپنی" شهرت دارند. این گونه از جنس Chaenomeles در خانواده Rosaceae بومی ژاپن و چین و کره میباشد.
این گونه درختچه برگ ریز است و معمولا کوتاه تر از گونه C. speciosa است و تنها در حدود 1 متر در ارتفاع رشد میکند.
میوه آن در ژاپن 草 木瓜) Kusa boke) نامیده می شود .این میوه شبیه سیب کوچک به رنگ طلایی و زرد است و حاوی دانه های قرمز و قهوه ای می باشد. میوه های به ژاپنی خوراکی هستند اما بیشتر برای ساخت ژله و پای استفاده میشود تا مصرف خام.
گل های رنگارنگ آن در بهار از مارس تا می (اواسط اسفند تا اواخر اردیبهشت) در رنگ های قرمز، سفید، صورتی یا ترکیبی از آن ها با قطر حدود 1.5 اینچ نمایان میشود.
 

ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود