معرفی گیاهان افتاب دوست فضای باز

تاریخ : 1396/3/08 نویسنده :admin بازدیدها : 3273 موضوع : بیشتر بدانیم (گل و گیاه)
معرفی گیاهان افتاب دوست فضای باز

گل و گیاه افتاب پسند به گیاهانی گفته می شود که درمناطق افتابی رشدمی کنند و نیازبه آفتاب زیاد دارند و عموما"نیاز به آبیاری زیاد تا متوسط دارند و اشعه آفتاب مستقیم بر روی برگ آنها باعث شادابی و طراوت برگ ها می شود و جاهای سایه آفتاب تا تمام افتاب برای این گیاهان مناسب خواهد بود.
اکثر درختان تنومد و بلند جنگل های شمال افتاب دوست هستند.

در زیر ما نمونه هایی از درختان و گل و گیاهان افتاب دوست را به شما معرفی می کنیم:

1-انواع درختان جنگلی جنگل های شمال
مساحت جنگل‌هاي مازندران حدود 000/454/1 هكتار برآورد شده است. اين جنگل‌ها از درختان پهن‌برگ تشكيل يافته و از ساير جنگل‌هاي ايران متمايز است. عواملي چون درياي مازندران (خزر) و كوهستان البرز سبب شده‌اند كه در دامنه شمالي اين رشته كوه‌ها پوشش گياهي انبوهي پديد آيد، به طوري كه در بعضي از نواحي دست انسان تاكنون بدان نرسيده است.

2-گل اختر
گل اختر جنسی از تیره کاناسه ها Cannacees و دارای اقسام و جورهای متعدد است . این گل که دارای برگهای پهن زیبا گاهی سبز و گاهی مایل به ارغوانی و بوته قوی و بلند با گلهای متعدد به رنگهای مختلف میباشد برای حاشیه کاری و تشکیل تپه گلها یا تک کاری میان تپه گل یا چمن زار قابل توجه است . کاشتن اقسام اصلی و اولیة این گل امروز تقریبأ متروک شده و فقط آنها را یا نزد اشخاصی که مجموعه ای از اقسام مختلف آن را دارند یا در گلکاریهای درجه دوم و سوم میتوان دید . بوتة گل اختر پُر پُشت به بلندی 70 تا 120 سانتیمتر با برگهای خیلی پهن سبز یا سبز مایل به ارغوانی است که از میان آن ساقه های متعدد که منتهی به چندین گل درشت یا خیلی درشت به رنگهای قرمز ، سفید ، زرد ، ابلق ، زردآلوئی ، زرد طلائی ، خال خال یا راه راه میشود بیرون میآید .

3-کاج لاوسون
کاج لاوسون یکی از بهترین مخروطیان طلایی با قامت راست، شکل مخروطی و بافت نرم، برگ زرد روشن در طول سال کاج لاوسون یا کاج طلایی می باشد.

نامهای متداول: کاج لاوسون،شبه سرو، کاج لاوسن، کاج طلایی، سرو طلائی، سرو ایوان، شبه سرو لاوسون

نام انگلیسی: Lawson's cypress 'Ivonne', False cypress Ivonne, Port Orford Cedar 'Ivonne'

نام علمی: Chamaecyparis lawsoniana 'Ivonne'

خانواده: Chamaecyparis

فرم: مخروطی فشرده با شاخ و برگ طلایی

4-فیتونیا

فیتونیا درختچه سه رنگ بومی مناطق گرم و معتدل آسیا، ژاپن، جنوب هند و تایلند، است. این گیاه که از خانواده گل سرخیان یا رزاسه است، یگ گیاه زینتی است. آنچه باعث شده این گیاه به عنوان گیاه زینتی بکار برده شود گل های سفید و زیبای آن نیست بلکه رنگ قرمز برگ های جوان و تازه روییده آن در فصل بهار است. گل های آن در بهار و میوه آن در بعضی گونه ها در پاییز و زمستان ظاهر می شود.

درختچه سه رنگ که دارای حدود ۶۰ گونه است،  شامل درختان و درختچه‌های همیشه سبز و گاهی خزان شونده است. از گونه های آن می توان به سه تا از معروف ترین شان اشاره کرد؛ سه رنگ چینی، سه رنگ ژاپنی و سه رنگ رد رابین.

رنگ گل: سفید

5-کونیکا(کله قندی)
کاج کونیکا -این درخت کند رشد بسیار زیبا و دارای برگهایی بشکل سوزن های کوتاه میباشد که به حالت کروی و مخروطی  با نظم خاصی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.و مانند کوه سبز دیده می شود و این گیاه بسیار کندرشد بوده و به عنوان درخت کند رشد معروف است

6-کاج طبری صادراتی

طبری طلایی از خانواده کاجها میباشد و گیاه بسیار مقاومی است این گیاه در اکثر نقاط ایران به خوبی رشد میکند

بیماری ها : گاهی اوقات بیماری قارچی این گیاه را تهدید میکند که سعی شود برای آبیاری به به برگهای کامیس آب نپاشید و راه مقابله با آن استفاده از قارچ کش بنومیل است.این گیاه به نور افتاب احتیاج داردبرای تقویت گیاه از کودهای حیوانی استفاده کنید

7-کاج الودی

برگها سوزنی با آرایش متقابل متلاقی به صورت برافراشته ، آزاد و فشرده که

طول آنها حدود 6 م م و کمتر از 5/0 م م پهنا دارند . در نوک شاخه ها برگها

کوچکتر و انبوه هستند و در هر دو روی آن از غبار آبی – نقره ای رنگ پوشیده

اند . معمولا رنگ شاخه ها و برگها سبز متمایل به آبی یا خاکستری هستند .

8-ختمی
گیاهی گلدار در خانواده مالواسه و جنس هیبیسکوس است. این گیاه در سال 1960 به عنوان گل ملی مازی انتخاب شد.
این گیاه به طور گسترده ای به عنوان گیاه زینتی استفاده میشود و معمولا در سراسر مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد میکند.
دارای گل ها بزرگ است که در واریته اصلی به رنگ قرمز و بسیار محکم و استوار است، اما به طور کلی فاقد هر گونه عطر و بویی میباشد
ارقام متعددی از این گل موجود هستند ، از رنگ گل سفید گرفته تا رنگ زرد و نارنجی و صورتی. شهد این گلها بعضاً مورد تغذیه پرندگان میباشد.

9-پالم واشنگتون

نام فاسی: پالم واشینگتون، پالم واشینگتونیا، نخل بادبزنی واشینگتن

خانواده: Palmae

به دلیل برگ‏های بادبزنی شکلی که دارد به نخل بادبزنی شهرت یافته، این درخت در شهرهای شمالی کشور فراوان است.

واشنگتونیا در شرایط مساعد و مرطوب اگر از آب کافی برخوردار شود مانند مناطق شمالی بیش از 20 متر رشد می‏کند.

نخل های زیبای بولوار کازینو(معلم) رامسر از قدیمیترین گونه های این پالم در ایران هستند.

نگهداری این گیاه زیبا در تهران و مناطقی که زمستان‏های سرد دارند قدری مشکل است زیرا سرمای بیش از  15- درجه سانتی‏گراد را به سختی تحمل میکند

10-پالم لاتانیا

نخل لاتانیا بومی کالیفرنیا و مکزیک است.

نخل لاتانیا در  نواحی سردسیر و هوای سرد مقاومت خوبی از خود نشان میدهد و در مناطق شمالی ایران به خوبی در فضای باز رشد میکنند.

نوعی دیگر از نخل وجود دارد که مشابه پالم لاتانیا هست که به پالم واشنگتون مشهور است

11-فینیکس
نخل فینیکس گیاهیست که در سراسر کرانه های مدیترانه بچشم میخورد و به عبارتی نیرومند ترین و روستیکترین نخلهای ناحیه مذکور محسوب میشود. بدون هیچ مشکلی زندگی در گلدان یا ظروف چوبیرا میپذیرد و در تزیین سرسراها و راهروهای شیشه دار و روشن بکار میرود . هیآت اندر جوانی خشن بنظر میرسد اما با کذشت زمان برگهایش انحنای ظریفی پیدامیکند.
یکی از گیاهان تیره مجاور با ان(فنیکس داکتیلیفرا)است که جنبه ی زینتی بیشتریدارد.

12-شیشه شور
گیاه شیشه شور دارای 35 گونه همیشه سبز، به صورت درخت و درختچه است كه به طور طبیعی در استرالیا و تانزانیا می رویند. اغلب گونه های این گیاه به علت زیبایی گلهای آن كه به رنگ قرمز و برس مانند می باشند، كشت می شوند. ارتفاع گونه Citrinus به بیش از 2 متر می رسد و گسترش آن در حدود 1 تا 5/1 تر است . این درختچه دارای برگهای سبز متمایل به خاكستری بوده و شكل برگ ها ی آن به صورت خطی یا نیزه ای است. گلهای بسیار زیاد آن با پرچم طویل قرمز رنگ به صورت گلاذین سنبله ظاهر می شود كه در انتها به دسته ای از برگها ختم میگردد. گلهای كالیستمون در اواخر بهار یا اوایل تابستان دیده می شوند. این گیاه را هنگام تابستان خارج از آپارتمان هم میتوان پرورش داد. اما در زمستان باید درگلخانه خنك نگاه داری شود.

13-سدروس

سدروس یکی از جنس های تیره هایکاج است 

برگها به صورت دسته ای ، مجتمع،پایا، فلس های مخروط نازک ، فشرده و با رسیدن مخروط از آنها جدا شده و می افتند.سدروس جزئ درختان سوزنی برگ می باشد.

14-یاس دم موشی

درختچه ای است با رشد متوسط ، خزان کننده که ارتفاع آن 3-5 متر می باشد با تاج پهن ، دارای گلهای بنفش ، سفید و صورتی رنگ که در اوایل مرداد ماه ظاهر می شوند و تا اواخر مهرماه دوام دارند ، مناسب برای مناسب برای پارکها ، بلوارها و میادین.

گلهای ارغوانیِ روشنِ بوته ی پروانه یا سوسن ماک بوی عسل می دهند و پروانه ها به شدت جذب آن می شوند.

همانطور که قشنگی گلهای بوته ی پروانه بهترین موجبِ متداول شدن پرورش آن است،برگ های سبزآن با سطح زیرین خاکستری نیز جالب اند.

15-خرزهره
خرزهره بیابانی برگش شبیه برگ خرفه است. شاخه های دراز و بر زمین گسترده دارد. همراه برگ ها خار هم هست. گاهی این نوع خرزهره را در ویرانه ها نیز می یابیم. نوع دوم که در کنار رودخانه ها پیدا می شود، شاخه ها پایا و خارها در زیر برگها پوشیده و برگش همانند برگ بیدمشک و بادام است. مزه ای بسیار تلخ دارد.  

16-ابریشم ایرانی

ابریشم دار یک درخت نسبتا کوچک خزان پذیر به بلندی پنج تا 12 متر با تاج پوشش گسترده است. برگ های ظریف و سرخس مانند آن شامل 10 تا 30 جفت برگچه کوچک تقریبا مستطیلی شکل است که در دو ردیف شانه ای قرار می گیرند. این برگچه ها با تاریک شدن هوا روی هم جمع می شوند.

گل های سفید و صورتی رنگ دارای تعداد بسیار زیادی پرچم نازک ابریشمی است که از اواخر بهار و در تمام طول تابستان می شکفند. گل ها به شکل انبوه در گل آذین های خوشه انتهایی می رویند.

17-ابریشم مصری
ابریشم مصری با نام انگلیسی Bird of paradise و نام علمی Caesalpinia gilliesii از خانواده خانواده بقولات – پروانه آسا( FABACEAE)، بومی مناطق استوایی آمریکا (عمدتا آرژانتین و اروگوئه) می باشد. دارای گل آذین خوشه ای افراشته با گلبرگ های بزرگ زرد و پرچم های قرمز رنگ است. گلبرگ های آن عمرکوتاه داشته و زود ریزش پیدا می کند. حاشیه گلبرگ ها کنگره ای است. فصل گلدهی در اوایل تابستان است و در این فصل دائما گل دارد. برگ‌های آن متناوب، دو شانه‌ای مرکب با رنگ سبز روشن است . برگ های آن شبیه برگ سرخس است. میوه این گیاه نیام شمشیری شکل و کرکدار است. مشکل این گیاه، یکی عمر کوتاه آن و دیگری تولید مواد زائد زیاد است.

18-پامپاس
علف پامپاس یک گیاه بلند با برگ های دراز است که گل های بسیار زیبایی تولید می‌کند. علف پامپاس یک گیاه چند ساله می‌باشد. این گیاه بومی آمریکای جنوبی است و به دلیل رشد بیش از حد در کالیفرنیا به عنوان یک علف هرز مهاجم شناخته می‌شود، همچنین در نیوزلند و هاوایی به دلیل توانایی بالایی که در تکثیر دارد کاشت آن در این مناطق ممنوع است. با این حال در سایر نقاط دنیا مردم علف پامپاس را یک چمن زینتی می‌دانند و از آن برای تزیین حیاط، باغ، فضای سبز و اطراف استخرها استفاده می‌کنند. یادگیری چگونگی کاشت و پرورش علف پامپاس کلید کنترل آن است.

19-انواع کاج ها
کاج تهران , کاج مشهد  ...

20-انواع سرو ها
سرو شیراز , سرو زربین ...

21-انواع کامیس
کامیس پاریس زعفرانی , کامیس پاریس سبز فشرده ...  ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود