فرق درخت کاج با درخت سرو

تاریخ : 1396/14/08 نویسنده :admin بازدیدها : 10238 موضوع : بیشتر بدانیم (گل و گیاه)
 
فرق درخت کاج با درخت سرو

درختان سرو و كاج در ظاهر با هم متفاوتند
شايد اكثر مردم تفاوت درخت كاج و سرو را در بيان ندانند و هميشه يك اسم مشترك آن هم كاج براي هر دو استفاده مي كنند، اين درختان سوزني برگ و هميشه سبز بوده و در شهرها و در پارك هاي شهري و در ارتفاعات استفاده زيادي دارد، خواستم تا به زبان ساده تفاوت هاي ظاهري اين دو نوع درخت را براي خوانندگان محترم بيان نمايم .
۱-درخت كاج pinus
 اين درخت به صورت قامت بلند و با شيارهاي طولي روي تنه كه تاج آن به صورت شاخه هاي عمودي و افقي رشد كرده با سوزن هاي جدا از هم و بلند مي باشد  . چنانچه شاخه هاي جانبي (روي تنه ) و يا انتهايي (نوك درخت ) را قطع كنيم به هيچ وجه جايگزين نخواهند شد و به علت رشد كند محل اين شاخه هاي قطع شده لخت خواهد ماند، پس هرگز نبايد سربرداري و يا هرس روي اين درختان انجام شود، چون به علت عدم جايگزيني شاخه هاي جانبي و طولي فرم درخت شكل نامناسبي پيدا مي كند. ميوه اين درختان بزرگ و مخروطي شكل مي باشد و شايد بتوان آن را شبيه يك نارنجك دستي دانست و تاج اين درختان محل مناسبي براي زندگي و لانه سازي كلاغ ها بوده كه همه ما در شهرها و يا همه جا كه اين درختان كاشته شد، مشاهده كرديم . ريزش سوزن و ميوه اين درختان زياد بوده و از اين نظر مشكلات زيادي را از نظر نظافت پاي اين درختان به وجود مي آورد.
برای مشاهده انواع درخت کاج کلیک کنید
 


2-درخت سرو  Cupressus
 اين درختان  داراي سوزنهاي به هم پيوسته و گوشتي و ريز مي باشد.
اين درختان با توجه به اينكه داراي قدرت بالايي از جهت سبز شدن روي شاخه هاي جانبي و طولي بوده هميشه با پوشش سبز در سرتاسر تنه ديده مي شود و با انجام هرس روي اين درختان شكل هاي زيبايي را مي توان به وجود آورد درختان كهنسال سرو داراي ميوه هاي گرد و كوچك است كه در بعضي گونه ها به بزرگي گردو نيز ديده مي شود. ريزش سوزن و ميوه در اين درختان بسيار كم مي باشد.
به عنوان مثال دو گونه را كه زياد در شهرها و ارتفاعات به چشم مان مي خورد نام مي برم .
سرو شيراز: كه داراي قامت بلند بوده و شاخه هاي جانبي آن بطور عمودي رشد مي كند و تمام تنه را مي پوشاند و با انجام هرس روي آن مي توان اشكال زيبايي را به وجود آورد كه در باغ ارم شيراز و پارك هاي لاله و ساعي تهران تعداد زيادي از آن را مي توان ديد.
سرو نقره ای: به علت مقاومت زيادش به كم آبي آن را مي توان در خاك هاي نامرغوب نيز كاشت و به همين علت در ارتفاعات تهران و جاهايي كه دسترسي به آب كم مي باشد مي توان به صورت انبوه مشاهده كرد. در اين درختان به علت رشد سريع و امكان هرس روي آن شكل هاي مختلف زيبايي را مي توان به وجود آورد . بطور ساده درختان كاج داراي قامت بلند با تنه قهوه يي با شيارهاي طولي و لخت هستند و داراي سوزن هاي بلند و جدا از هم بوده و قابل هرس نيستند. ولي درخت سرو داراي تنه كاملا سبز و پوشيده از سوزن هاي ريز گوشتي به هم چسبيده (مركب ) بوده و داراي قامت كوتاه تري نسبت به درختان كاج مي باشد و مي توان روي اين درختان عمليات هرس انجام داد و اشكال مختلف و زيبا به وجود آورد.
برای مشاهده انواع درخت سرو کلیک کنیدارسال نظر
عکس خوانده نمی شود