فروش خزه جنگلی(خزه اسفاگنوم) / moss

   فروش خزه جنگلی(خزه اسفاگنوم) / moss
خزه گیاهی کند رشد است که به صورت گروهی میروید و ساقه ریشه و برگ ندارد بلکه ساختاری شبیه ان دارند.خزه در زمین های مرطوب به وجود می اید و رشد می کند.
خزه اقلب در پایین درختان و روی تنه های پوسیده و تخته سنگها رویت میشود و بهترین موقع برای دیدن خزه ها اول بهار است.
خزه 1 الی 10 سانتی متر طول دارد.

شرایط فروش خزه:
حجم کیسه 50 کیلویی
وزن تقریبی 5 الی 10 کیلو

قیمت

1 کیسه 100000تومن
2 کیسه 90000تومن

3 کیسه 80000تومن

 

برخی از گیاهان مثل   پتوس یا برگ انجیری برای اینکه به سمت بالا هدایت بشوند نیاز به قیم دارند که حتما باید دور قیم از خزه   پوشیده بشود تا این گیاهان درون خزه ریشه داده و به شادابی و رشد آن کمک کند

تهیه خزه در خیلی از استانها سخته و امکان   پذیر نمیباشد به همین خاطر ما هم برای اینکه علاقه مندان عزیز به راحتی به خزه دسترسی داشته باشند تهیه این گیاه را آسان کرده ایم

شما میتوانید به صورت آنلاین این محصول را با قیمتی مناسب خریداری کرده و درب منزل تحویل بگیرید.


طریقه ساخت قیم خزه ای:

لوله پولیکا یک و نیم یا دو اینچی به ارتفاع ۶۰ الی ۷۰ سانت تهیه کرده این خزه هارا با سیم رابیتس یا نخ پلاستیکی به دور لوله  ببندید و کنار گلدان گیاهی که میخواهید به بالا برود فرو کنید مواظب باشید که به ریشه گیاه آسیب نزنید اگر برایتان امکان دارد گیاه را با خاک از گلدان در آورده و گلدانی با یک سایز بزرگتر از گلدانی که گیاهتان درون ان بوده تهیه کنید و اول قیم را بگذارید بعد گیاه را و دورش خاک بریزین مراقب باشید هنگام دراوردن گیاه از گلدان خاک گیاه زیاد نریزد و سعی کنید به آرامی از گلدان قبلی در آورده و درون گلدان جدید بگذارید .

بعد گیاه را با نخ به قیمی که درست کردید ببندیدن مراقب باشید که گیاه را سفت نبندید تا آسیب نبیند و هر از گاهی به خزه ها آب بپاشید بعداز مدتی گیاه درون خزه ها ریشه کرده و به خوبی به آن وصل میشود و نیازی به بستن گیاه نیست و میتوانید نخ را باز کنید.


رشد و تولید مثل خزه ها:

خزه‌ها در بهار تولید مثل می‌کنند. ساقهٔ بلندی که کپسولی کوچک و بیضی شکل روی آن قرار دارد، از نوک هر شاخهٔ برگ دار می‌روید.

هاگ‌ها در درون این کپسول رشد می‌کنند و وقتی کپسول رسید، آزاد می‌شوند. حلقه‌های دندانه داری در محل اتصال کپسول و درپوش وجود دارد که، وقتی کپسول خشک می‌شود، به عقب خم می‌شود. هاگ‌ها بیرون می‌ریزند و باد آن‌ها را جابجا می‌کند. اگر هاگ‌ها درجایی مرطوب قرار بگیرند، جوانه می‌زنند و گیاهان نخ مانندی پدیدمی‌آورند. هر یک از این گیاهان جوانه‌هایی تولید می‌کنند که بعداً رشد می‌کند و خزهٔ تازه‌ای پدیدمی‌آورد.

بعضی از خزه‌ها نر هستند و برخی دیگر ماده. برای لقاح وجود آب ضروری است. قطره‌های بارانی که روی خزه‌ها می‌ریزد اسپرم گیاه نر را آزاد می‌کند و آن را بین گیاهان ماده پخش می‌کند. پس از لقاح، کپسول‌های هاگ دار می‌رویند و این چرخه دوباره شروع می‌شود.

چرخه جنسی خزه ها:
خزه گیان از گیاهانی هستند که بدون دانه تولید مثل جنسی می‌کنند. زندگی گیاه شامل دو مرحلهٔ گامتوفیتی (هاپلوئیدی) و اسپوروفیتی (دیپلوئیدی) است. گامتوفیت خزه گیاه اصلی سبز آن است و بزرگتر از اسپوروفیت است. خزه دارای گامتوفیت نرو ماده است که در راس هر کدام به ترتیب آنتریدی و آرکگن تشکیل می‌شود. در آنتریدی٫ آنتروزوئید (گامت نر) و در آرکگن٫ سلول تخم زا (گامت ماده) که هر دو هاپلوئید اند از طریق میتوز تولید می‌شود. سپس آنتروزوئید از آنتریدی خارج شده و توسط آب‌های سطحی بوسیلهٔ دو تاژک٫ خود شنا کرده و خود را به درون آرکگن و به سلول تخم زا می‌رساند و در ارکگن با تخم زا لقاح یافته و سلول دیپلوئید تخم را می‌سازد. تخم (زیگوت) از درون آرکگن میتوز می‌کند و بزرگتر می‌شود و اسپوروفیت خزه که همواره متصل به گامتوفیت ماده است را بوجود می‌آورد. لازم است ذکر شود که اسپوروفیت خزه فتوسنتز نمی‌کند و از نظر غذایی کاملاً به گامتوفیت سبز ماده وابسته است. پس از مدتی اسپوروفیت به مرحلهٔ بلوغ می‌رسد و دارای تار (میله) ی می‌شود که در راس آن کپسول (هاگدان) وجود دارد. در هاگدان سلولی دیپلوئید به نام سلول مادر هاگ میوز داده و هاگ (هاپلوئید) را بوجود می‌آورد. در این حالت خزه دوباره وارد مرحلهٔ هاپلوئیدی می‌شود. با بازشدن هاگدان هاگ‌ها پراکنده شده و در محیط مناسب مرطوب هر کدام رشد می‌کنند (از طریق میوز) و دوباره گامتوفیت‌های نر و ماده را می‌سازند و این چرخه همواره ادامه می‌یابد. نکتهٔ جالبی که در خزه‌ها وجود دارد اینست که آن‌ها تنها یک نوع هاگ تولید می‌کنند ولی حاصل میتوز و رشد این هاگ‌ها دو نوع گامتوفیت نر و ماده است.

جهت یابی با خزه گیان:
خزه‌ها در محیط‌های مرطوب و نم دار می‌رویند و از این ویژگی در پیدا کردن جهت‌های جغرافیایی استفاده می‌شود. به گونه‌ای که اگر بر روی درختی خزه دیدیم در نیمکرهٔ شمالی آن وجه درخت که خزه دارد شمال است (یعنی در شمال درخت می‌روید) و طرف دیگر که خالی است جنوب. همچنین برای یافتن جهت در نیمکرهٔ جنوبی روش بالا عکس می‌شود. این بدان علت است که در نیمکرهٔ شمالی خورشید در جنوب آسمان حرکت می‌کند و در نتیجه سمتی از در خت همیشه رو به روی خورشید است و همواره خشک است که در نتیجه خزه‌ها نمی‌توانند در این سمت روبروی خورشید زندگی کنند. در نیمکرهٔ جنوبی خورشید در شمال آسمان حرکت می‌کند و در نتیجه خزه‌ها در جنوب درخت می‌رویند.

گلکده شمال خزه های جنگلی را در کیسه های 50 کیلویی بسته بندی می کندارسال نظر
عکس خوانده نمی شود