فروش گیاه اپارتمانی سانسوریا سبز(شمشیری سبز) / Sansevieria trifasciata

تاریخ : 1396/24/08 نویسنده :admin بازدیدها : 11479 موضوع : فروش گل و گیاه آپارتمانی(گل و گیاه گلخونه ای)
فروش گیاه اپارتمانی سانسوریا سبز(شمشیری سبز) / Sansevieria trifasciata
سانسوریا(شمشیری) گیاهی همیشه سبز و چندساله است که ساقه ندارد و برگها مستقیما از ریزوم رویش می‌کنند.که ریزوم دارد برگهای بالغ به رنگ سبز تیره هستند و در برخی ارقام رگه‌هایی از رنگهای کرم و زرد در امتداد طولی برگها وجود دارد. طول و شکل برگها در نمونه‌ها و ارقام مختلف این گیاه متفاوت است.
نمونه‌هایی که معمولا به عنوان گیاه خانگی از آن استفاده می‌شود برگهایی به طول ۹۰-۷۰ سانتیمتر و عرض ۶-۵ سانتیمتر دارند. این گیاه از جمله گیاهانی است که به تصفیه هوای محیط داخلی خانه‌ها بسیار کمک می‌کند زیرا به خوبی مواد سمی همانند اکسید نیتروژن و فرمالدئیدها را که برای سلامتی مضر هستند جذب و تجزیه می‌کنند.این گیاه در زبان انگلیسی Mother in laws tongu و همچنین Snake plant  خوانده می شود.
نوعی دریگر از سانسوریا(شمشیری) به صورت ابلق نیز وجود دارد که به سانسوریا ابلق(شمشیری ابلق) مشهور است.   نیازها
آبیاری:
این گیاه را نباید خیلی آب داد . در تابستان هفته‌ای ۲-۱ مرتبه و در زمستان هر ۲-۳ هفته یک مرتبه آبیاری کافی است و به غبارپاشی نیز احتیاجی ندارد مگر بخواهید که هر چند وقت یکبار برگها را شستشو دهید. در صورتی که گیاه بیش از اندازه آبیاری شود بر روی برگها زخمهای قهوه‌ای رنگی بوجود می‌آید و امکان پوسیدن برگها از قسمت پایین و در نزدیکی سطح خاک وجود دارد.

دما:
طیف گسترده ای از دما را تحمل می‌کند و بهترین رشد را در دمای ۳۰-۲۰ درجه سانتیگراد دارد و اگر دمای محیط به زیر ۱۰ درجه سانتیگراد بیاید رشد گیاه و ظاهر آن با مشکلاتی مواجه خواهد شد. شبهای سرد منجر به سیاه شدن و آبکی شدن برگها می‌شود و این مسئله ۴-۱ هفته بعد از سرما دیدن گیاه ظهور می‌کند. تماس با شیشه داغ و گرم نیز موجب سوختن حاشیه برگها خواهد شد.

خاک:
خاک با بافت متوسط که زهکش مناسبی نیز دارد محیط خوبی برای رشد این گیاه فراهم می‌کند. مثلا می توان از مخلوط خاک معمولی + خاک برگ و یا مخلوط این دو به همراه مقداری شن استفاده کرد.تعویض گلدان را می‌توان هر ۳-۲ سال انجام داد.در صورت کم رنگ و کوچک ماندن برگها می‌توان در طی فصول رشد و به شکل ماهیانه یک برا از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کرد. در کوددهی گیاه اگر زیاده‌روی شود برگهای جدید نرم خواهند شد و به دلیل عدم استحکام خمیده می‌شوند.


نور:
این گیاه در سایه نیز قادر به ادامه زندگی است اما برای بهترین رشد آن می‌بایست محیطی پر نور را برای آن در نظر گرفت البته باید گیاه را بخصوص در روزهای گرم از نور مستقیم آفتاب حفاظت نمود. در نور کم برگها رنگ پریده می‌شوند و در نمونه‌های ابلق، طرح روی برگها کم رنگ خواهد شد.

تکثیر:
استفاده از قلمه برگ آسانترین راه پرورش این گیاه است. بدین صورت که یک برگ را به قطعات۱۰-۷ سانتیمتری تقسیم میکنیم. البته برخی از انواع سانسوریا که اصولا برگهای بلندی دارند میتوان قلمه به طول ۲۰-۱۵ سانتیمتر تهیه کرد. قلمه ها را تا نصف ارتفاع بستر کاشت سبک همانند مخلوط ۳ قسمت پیت خزه اسفاگنوم و ۱ قسمت شن درشت فرو میکنیم. بستر کاشت و همچنین هوای اطراف قلمه ها باید مرتبا مرطوب نگهداشته شوند اما مراقب خیس و غرقابی شدن بستر کاشت باشید تا قلمه ها دچار پوسیدگی نشوند دما در حدود ۲۳-۲۱ درجه سانتیگراد مناسب است . ریشه دهی قلمه ها ۴-۳ هفته طول می کشد و ظهور و رشد برگهای جدید ۴-۳ ماه زمان می برد. در رابطه با قلمه های برگ این گیاه می توان از هورمونهای ریشه زایی نیز استفاده کرد البته بدون مصرف هورمون نیز ریشه می دهند اما کمی بیشتر زمان می برد. همچنین توجه داشته باشید که قلمه ها را اگر برعکس در خاک فرو کنید اصلا ریشه نمی دهد. تقسیم ریزوم (تقسیم بوته) دیگر روش تکثیر این گیاه است که بخصوص برای ارقام ابلق مورد استفاده قرار میگیرد.گفته می شود که در صورت تکثیر ارقام ابلق از طریق قلمه برگ گیاهانی با برگهای سبز ساده بدست می آیند.چنانچه تمایل دارید میتوانید از طریق لینک زیر آموزش تکثیر سانسوریا را بصورت تصویری آموزش ببینید.

تعویض گلدان:
گلدان کوچکتر را بر بزرگ ترجیح میدهد،گلدان را عوض کنید،مگر اینکه در حال ترکیدن باشد و سه سال یکبار عمل تعویض را انجام دهید،خاک اطراف ریشه و به طور کلی خاک گلدان را با فشار دست متراکم کنید.


تمیز نمودن برگها:
برگهای غبارالود را با پارچه و با اسفنج مرطوب تمیز کنید.

عوارض و درمان:
برگها رنگ پریده و نقوش خود را از دست داده اند:
نور کافی نیست،و یا گیاه احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد،گلدان را به محل روشن تر با نور غیر مستقیم منتقل نموده و یا کمبود عناصر خاک گلدان را با تغذیه مصنوعی هر سه هفته یکبار جبران کنید.

زخم های قهوه ای روی برگها نمایان شده اند:
ابیاری بیش از اندازه بوده است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک و پس ابیاری نمایید،زهکش را بازدید کنید.

برگها قهوه ای گشته و خشک میشوند:
گیاه تشنه و هوا گرم است،گلدان را ابیاری کنید و به محل خنک تری منتقل نمایید.

برگها بد شکل و حاشیه انها جویده شده است:

هر دو هفته یکبار با سم حشره کش سمپاشی کنید.

برگهای جدید نرم و ابکی هستند و می افتند:

تغذیه بیش از اندازه است،تغذیه مصنوعی را متوقف کنید تا برگها سفت شوند،با نصف میزان توصیه شده کافی است،در پائیز  و زمستان تغذیه لازم نیست.

زخم های پنبه ای شکل سفید رنگ روی برگها ظاهر شده اند:
حشره افت عامل است،با پنبه اغشته به محلول سم لکه ها را خیس کنید و یا هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

حاشیه برگها دارای لکه های قهوه ای و خشک شده است:
برگهای گیاه با شیشه گرم در ارتباط است،ان را جابجا کنید.

نقاط قهوه ای زنگ مانند روی برگها مشاهده میشود:
از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید،برگها را با پارچه یا اسفناج تمیز کنید.

برگها سیاه رنگ شده و ابکی هستند:
یخ زدگی عامل ان است،در شبهای سرد گیاه را نزدیک شیشه قرار ندهید،گلدان را به محل گرمتری منتقل کنید.

بگرها از قاعده میپوسند:

خاک باتلاقی شده است،اب زیر گلدانی را خارج کنید و اجازه دهید خاک سطح گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود،ابیاری بعدی را با میزان کمتری انجام دهید،زهکش را بازدید نمایید.

طرز تهیه قلمه برگ:
الف)قطعات دو و نیم سانتی از برگهای سالم برش دهید.

ب)قطعات را تا نصف ان در خزانه شنی تهیه شده فرو کنید.

ج)خزانه را ابیاری کنید و جهت تامین رطوبت با پلاستیک بپوشانید،پس از ظهور ۲-۳ برگ از هر کدام از قطعات درون گلدان های کوچک کاشت کنید.

پس از بالغ شدن گیاه از کنار برگها ساقه گلدهنده ای خارج میشود که گلهای ریز زرد رنگ و زیبایی در انتهای ان قرار دارد.ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود