فروش گیاه اپارتمانی سرخس فر / Nephrolepis exaltata

تاریخ : 1396/26/08 نویسنده :admin بازدیدها : 6202 موضوع : فروش گل و گیاه آپارتمانی(گل و گیاه گلخونه ای)
فروش گیاه اپارتمانی سرخس فر / Nephrolepis exaltata
سرخس یکی از گیاهان سریع الرشد و سرسبز است که برای نگهداری در محیط آپارتمانی مناسب می باشد.
زیستگاه اصلی سرخس مناطق استوایی است که دارای 30 گونه متفاوت می باشد.
اگر شما هم قصد دارید برای محیط منزل، اداره و محل کار خود یک گیاه آویز، سرسبز و زیبا داشته باشید، سرخس یک انتخاب عالی برای شما خواهد بود.
این جنس دارای 30 گونه مختلف از سرخسها بوده كه به سرعت به وسیله استولون توسعه می بیابند. گونه مذكور، بومی نواحی استوایی است و ارتفاع آن به حدود یك تا دومتر می رسد و گسترش بسیا زیادی دارد.سرخس گیاهی همیشه سبز است و هم به صورت گلدانی، هم به صورت آویزی استفاده می شود.
 
آبیاری:
حتما بین دو آبیاری سطح خاک خشک شده باشد.طبق خاک سبک گیاه هفته ای ۲ الی ۳ بار آبیاری مناسب است

رطوبت:

این گیاهان همانطور که در جنگل میرویند به رطوبت بالایی نیاز دارند و باید سینی زیر گلدانی آنها را همیشه پر آب نگه داشت و یا این گل را در تراریوم کاشت!هرگز روی برگها آبپاشی نکنید زیرا باعث خشک شدن و پژمردگی برگ ها میشود!!!!!

تغذیه:
از آنجا که این گیاه گل نمیدهد و برگساره ای است پس باید برگها رنگ سبز خود را حفظ کنند بنابراین  نیازی به کودهای صورتی با پتاسیم و فسفر بالا نیست با کودهای اوره یا شکریآنهم ماهیانه یکبار در فصل رشد  بهتر می توان جواب گرفت

دما:
دمای مناسب شب برای این گیاهان ۱۵ درجه سانتی گراد است

نور:
این گیاهان در مقابل نور شدید آفتاب تابستان مقاومت ندارند و شدت نور تا ۵۰ درصد باید کاهش یابد.از این رو،این گیاهان در کنار پنجره های رو به شمال در محلی که بنفشه آفریقایی و گل های سایه دوست دیگر به خوبی رشد میکنند نگهداری میشود.

خاک:

بهترین خاک برای این گیاهان خاک بسیار سبک ،مخلوطی از خاک لوم،پیت و شن درشت یا ذغال به نسبت مساوی است.به این مخلوط خاک فقط میزان کمی کود دامی پوسیده و یا مواد مشابه اضافه میشود.سرخس هایی که به صورت دارزی می باشند،به خاکی که از پیت و خاک اره و شن تشکیل شده باشد نیاز دارند.در صورتی که فیبر اسموندا(ماده ای که از سرخس  osmundaبه دست می آید) فراهم باشد این گیاهان در این ماده رشد و نمو خوبی میکنند.

ازدیاد:
سرخس را می توان به دو رورش تكثیر كرد. زمانی كه گیاه ساقه های رونده ریشه زا تولید می كند در صورت تماس انتهای ساقه ها با خاك گیاهان كوچك بوجود می آیند كه پس از ریشه دار شدن، با جدا كردن و پرورش آنها می توان گیاهان جدیدی تولید كرده این روش زمانی كه گیاه در طول بهار و تابستان فعالی است عملی خواهد بود برای این روش گلدانهایی با قطر دهانه 9 سانتیمتر، حاوی كمپوست بذر و قلمه یا كمپوست گلدانی مناسب خواهد بود. خاك را به اندازه كافی مرطوب كنید و دمای محیط را 18 تا 20 درجه سانتیگراد نگاهدارید. روش دیگر تكثیر سرخس، استفاده از هاگهای بوحود آمده در سطح زیرین برگها است. هاگها را روی یك صفحه كاغذ سفید جمع آوری كنید و در سینی بذر حاوی كمپوست بذر و قلمه، به شكل پراكنده روی سطح خاك بكارید. گلدان یا سینی بذر را با كیسه پلاستیكی شفاف بپوشانید و در دمای 21 درجه سانتیگراد نگاهدارید. زمانی كه سرخسها جوان تقریبا 5/2 سانتیمتر شدند، آنهار ا بیرون آورده و هر یك را در گلدانی با قطر دهانه 6 سانتیمتر حاوی كمپوست گلدانی بكارید و زمانی كه بزرگتر شدند. گلدانها را نیز بزرگتر كنید. گیاه را همیشه دور از تابش مستقیم خورشید بگذارید. بهتر است آبیاری از زیر انجام گیر

تعویض گلدان:
در ماه های پائیز،بسیاری از سرخس ها حالت رکود رشدی را میگذرانند و در این دوران جابه جا کردن آنها به گلدان های بزرگتر توصیه نمیشود.در زمانی که ریشه ها از ته گلدان بیرون آمدند ( برای همه گیاهان عمومیت دارد) و  رشد و نمو آنها به بیشترین حد رسیده و ریشه ها قوی و فعال شده اند،تعویض گلدان انها بلا مانع است همینطور کاشت در گلدان های پلاستکی نسبت به سفالی توصیه میگردد.
 ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود