فروش نهال درخت میوه فندق قرمز / Corylus avellana

تاریخ : 1396/28/08 نویسنده :admin بازدیدها : 1869 موضوع : فروش انواع نهال
فروش نهال درخت میوه فندق قرمز / Corylus avellana
فندق درخت درختچه ای به ارتفاع ۱/۵ متر که معمولا بلند نمی شود ولی درمواردی که شرایط آب و هوایی مساعد  و خاک بسیار حاصل خیز باشد به ارتفاع۶ تا ۷ متر (گاهی بیشتر) در می آید و به سهولت جنگلی انبوه بوجود می آورد.
فندق بومی اروپا، آسیای صغیر و قفقاز که کشت آن از زمان های بسیار قدیم در ایران متداول بوده و به صورت خودرو در جنگل های ارسباران، طوالش، زنجان دیده می شود.همچنین در آذربایجان کلیبر،اهر (در ۱۲۰۰ متری) قره داغ، ارسباران ، اردبیل، آستارا، آسپینا در طالش (در ارتفاعات ۱۵۰۰ متری(جواهرده، جیرکوه (رامسر) و در بعضی از نقاط کشور پرورش داده می شود.
 
خاک:
خاک شنی،ماسه ای ، لومی ، مرطوب و خوب زهکشی شده ،برای رشد این گیاه مناسب است.

نور:
آفتابی- نیمسایه

دما:
دمای بین -3 تا 16 درجه مناسب است.
به طور کلی این گیاه در برابر سرما مقاوم است.

آبیاری:
به طور متوسط صورت گیرد.

هرس:
بهتر است سالیانه تا 1/3 شاخه های قدیمی حذف شوند.

ارتفاع و رشد:

درخت فندق ، درختچه ای برگریز است که بین 6 تا 10 متر ارتفاع دارد و گستردگی آن بین 2.5 تا 4 متر میباشد .
این گیاه سرعت رشد آهسته ای دارد و بین 10 تا 20 سال زمان نیاز است تا به رشد کامل خود برسد.
هر شاخه 20 سانتیمتر ضخامت دارد.

برگ:
برگها بنفش رنگ میباشند و گرد هستند بین 5 تا 12 سانتیمتر طول و بین 4 تا 10 سانتیمتر عرض دارند .
حاشیه این برگها دندانه دندانه میباشد.

گل:
گلها در اواخر زمستان شکوفا میشوند و جنبه زینتی ندارند .
گلهای نر و ماده به صورت جدا از هم قرار گرفته اند و گرده افشانی توسط باد صورت میگیرد.
گلهای نر به رنگ زرد کمرنگ بوده و بین 5 تا 10 سانتیمتر هستند.
گلهای ماده به رنگ قرمز روشن میباشند و بین 1 تا 3 میلیمتر طول دارند.

میوه:

میوه این گیاه فندق است ، هر فندق بین 1.5 تا 2.5 سانتیمتر طول دارد و در یک پوشش غشایی فراتر از خودش احاطه شده است .(این پوشش بین 3 تا 5 سانتیمتر طول دارد).
سنجاب ها از میوه این گیاه تغذیه میکنند و منبع تغذیه مهمی برای آنها به شمار می آید.
میوه این درختچه ( فندق) خوراکی بوده و محبوب میباشد ولی کمتر از فندق معروف (hazel) رایج است.


انواع فندق در ایران:
بر اثر عملیات اصلاح و دورگ گیری گونه های مختلف فندق تنوع زیادی در ارقام و ژنوتیپ های فندق ایجاد شده که مرسوم ترین رقمها در ایران عبارتند از گرداشکور، گرده، پشمینه و شستک.

تکثیر فندق:
الف- جنسی (با بذر): تکثیر فندق به وسیله بذر مانند اغلب درختان میوه امکان پذیر است در ازدیاد به وسیله بذر با کاشت فندق بلافاصله پس از برداشت همراه با پریکارپ به مقدار زیادی جوانه زنی را کاهش می دهد. حذف پوسته بذر مثل حذف پریکارپ جوانه زنی را تا ۸۱ درصد افزایش می دهد. خواب بذر با یک دوره استراتیفیکاسیون به مدت ۶ ماه برطرف می شود. در صورتیکه فندق دیر برداشت شود (آخر شهریور) پریکارپ میوه ها سخت می شود در اینصورت ابتدا یک دوره استراتیفیکاسیون گرم در ۲۰ درجه سانتی گراد ضروری است و بدنبال آن بذور فندق باید در معرض یک دوره سرما (۴ درجه سانتی گراد) قرار گیرند. در میوه هایی که زود برداشت می شوند (آخر مرداد) آندوسپرم و جنین اغلب به اندازه کافی رشد نمی کند و جوانه زنی این قبیل بذور بخوبی صورت نمی گیرد. برای از بین بردن خواب بذور فندق اگر آنها را به مدت ۶ هفته در معرض سرمای ۵ درجه سانتی گراد قرار داده و سپس به ۲۰ درجه سانتی گراد منتقل شوند اسید جیبرلیک در بذر تجمع یافته و موجب جوانه زنی می شود.

ب-  روش تکثیر غیر جنسی (رویشی) عملی و آسان تر می باشد.
1- پاجوش: پاجوش ها شاخه هایی هستند که از جوانه های نابجای ریشه به وجود می ایند و برای تکثیر فندق می توان خاک پای درخت را کنار زده و این شاخه ها را جدا نموده و در محل مورد نظر کاشت
2- خوابانیدن: خوابانیدن فندق به دو صورت خوابانیدن کنده ای و کپه ای صورت می گیرد و در هر دو روش ابتدا باید نهالی را که به عنوان پایه مادری انتخاب می کنیم در سال اول از سطح خاک کف بر نموده و با خاک دادن پای پاجوش های روئیده شده آنها را ریشه دار نموده و در محل اصلی می کاریم.
3- فندق را می توان مانند سایر درختان میوه با پیوند زدن ارقام اصلاح شده روی پایه های بومی و اصلاح شده تکثیر نمود و برای پیوند زدن از انواع پیوند جوانه می توان استفاده نمود.

آفات و امراض:
در مورد این گیاه مراقب بیماری های لکه برگی و سوختگی باشید.
از درخت فندق در برابر شته ها و کرم ها محافظت کنید.

خواص غذایی و دارویی فندق:
فندق یکی از مغذی ترین دانه های خوراکی است که سرشار از انرژی، پروتئین، کلسیم، فسفر، آهن، پتاسیم و ویتامین B می باشد به همین دلیل اثر تقویتی بالایی داشته و برای مبتلایان به بیماری قند مفید است. برگ، شکوفه و پوست فندق قابض است و مغز فندق به دلیل داشتن فسفر زیاد مغز را تقویت می کند.ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود