فروش درخت بلوط بلندمازو / quercus castaneifolia

تاریخ : 1396/29/08 نویسنده :admin بازدیدها : 1104 موضوع : فروش گل و گیاه بیرونی(گل و گیاه فضای باز)
 
فروش درخت بلوط بلندمازو / quercus castaneifolia
بُلَندمازو درختی است برگ‌ریز از تیره بلوط‌ها که بومی جنگل‌های شمال ایران و قفقاز است. این درخت از انواع دیگر تیره بلوط فراوانتر است و وسعت زیادی از جنگلهای شمال ایران را فراگرفته‌است و بطور کلی در سراسر جنگلهای شمال ایران موجود است و تا ارتفاعات زیادی هم در جنگلها بالا می‌رود. در شمال ایران با نام‌های مازومیری، موزی، سیاه‌مازو، اشپر و پالوت نیز شناخته می‌شود.
بلندمازو بزرگترین درخت جنگل های شمال به حساب می اید.
 

ارتفاع:
بلندمازو، درختی است بلند قامت که ارتفاع آن به 40 متر بالغ می گردد و قطر برابر سینه آن به 3.5 متر می رسد. در درختان کهن سال در پائین تنه درخت گورچه هایی ظاهر شده و مقطع تنه آنرا سینوسی شکل می سازد.

شاخه:
شاخه های جوان آن گوشه دار و کمی خزدار است که بتدریج صاف می شود و دارای عدسک های کوچک و متعدد و برجسته است. جوانه هایش شبه تخم مرغی کُند با فلس های تخم مرغی کند و خزدار است که با گوشوارک های باریک نخی احاطه شده است.

برگ:
برگ هایش در زمستان خزان می کند و دارای دمبرگی بطول 2-1 سانتیمتر است. شکل پهنک آن کم و بیش مشابه برگ شاه بلوط است. بیضی کشیده یا نیزه ای با انتهای تیز و کشیده و قاعده گوه ای، حاشیه آن دارای 12-8 جفت دندانه های درشت منظم تیز و مسطح است و با سینوس های گردی از یکدیگر جدا شده اند و گاهی هم دندانه های آن موجدار، کوتاه و پهن می باشد. 10-8 و یا 14 جفت رگبرگ فرعی موازی منظم آن در پشت برجسته و به دندانه ها منتهی می شوند و با رگلبرگ های اصلی زاویه ای معادل 45-42 درجه تشکیل می دهد. هر دو روی برگ ابتدا با کرک های سفید یا خاکستری پوشیده شده ولی رفته رفته روی برگ صاف و به رنگ سبز تیره و براق در می آید. پشت آن به علت دارا بودن کرک های ستاره ای نمدی، سفید بوده و گاهی صاف و سبز رنگ می شود. ابعاد آن (4-5/2) و (15-7) سانتیمتر و گاهی هم بزرگتر است.

میوه:
شاتون ماده آن دارای 3-1 گل با فلس های تخم مرغی شکل کرکدار و انتهای کشیده است. و پایک نمدی میوه آن از دو سانتیمتر تجاوز نمی کند.پیاله آن از داخل کرک دار، ابریشمین، کروی شکل، به قطر و ارتفاع 3-5/2 سانتیمتر می باشد. خارج آن با فلس های سخت، نوک دار، برگشته، خزدار و خاکستری رنگ پوشیده شده است. طول فلس ها بتدریج در انتهای پیاله افزایش یافته به 6 میلیمتر می رسد. میوه آن بیضی شکل کشیده و ناف آن کمی محدب است و یک سوم آن در داخل پیاله قرار دارد.

نور:
بلند مازو، افتاب پسند بوده

خاک:
بیشتر در جنگل های جلگه ای و بر روی خاک های سنگین و رسی دیده می شود و یکی از زیباترین درختان جنگل های شمال است. این گونه با وجود نورپسندی، در دوره نونهالی، باید در پناه دیگر درختان و نیم سایه باشد تا رشد طولی مناسبی کند، در غیر این صورت چنگالی می شود.بلندمازو از نظر سرعت رشد، حالتی در حد راش و افرا دارد و بیش از ‪ ۷۰۰ سال عمر می کند.‬بلندمازو اغلب در دامنه های جنوبی جنگل های شمال که آفتابگیرتر است می روید و به دلیل داشتن چوب باارزش، مورد استفاده گسترده روستاییان قرار می گیرد. درجنگل های شمال هرچه ‌از شرق به غرب برویم، از تعداد این درخت کاسته می شود، به طوری که در گرگان، بلندمازو مناطق وسیعی را پوشانده ولی در غرب گیلان، به دلیل اسیدی بودن خاک، تعدادشان کم است.

کاربرد درخت:
پوست تنه درخت بلند مازو حتی برگ آن دارای مقدار زیادی تانن است که میتوان از آن استخراج نمود و به مصرف چرم سازی رسانید. میزان تانن آن در فاصله 25-8 سالگی به 16 درصد بالغ می گردد. چوب بلند مازو سخت، محکم و غیر قابل نفوذ است و برای تهیه تخته بشکه بکار می رود.  در مصارف روستایی برای ساختن در و پنجره و ستون تیر ساختمان مصرف می شود. و همچنین در ساختمان ابنار برنج ( کندوج) و تهیه لت جهت پوشش سقف ( بجای حلب و ایرانیت) ساختمانهای روستایی بکار می رود.

نامهای محلی بلندمازو:
بلندمازو( لاهیجان، عمارلو، دیلمان) مازو، میزی، موزی ( در گیلان و مازندران و گرگان) سیاه مازو( کجور) اشپر ( دراطراف رشت) پالوط ( آستارا) مایزو( طوالش)ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود