معرفی گل و گیاه و درختانی که زیبایی خاصی در فصل زمستان دارند

تاریخ : 1396/26/10 نویسنده :admin بازدیدها : 2023 موضوع : بیشتر بدانیم (گل و گیاه)
معرفی گل و گیاه و درختانی که زیبایی خاصی در فصل زمستان دارند
ما در زیر نمونه هایی از گل و گیاه و درختانی را به شما معرفی میکنیم که با شاخ و برگ و گل های خود در فصل سرد زمستان جلوه خاصی دارند:

ماگنولیابنفش (ماگنولیا زمستانه) / Magnolia  soulangeana
ماگنولیا با نام انگلیسی Magnolia و نام علمیsp.  Magnolia از خانواده Magnoliaceae ،درختی است با گونه های مختلف که برخی همیشه سبز است و برخی دیگر خزان کننده که رنگ گلهای آن سفید، زرد، صورتی، ارغوانی و بنفش میباشند. این گیاه به دلیل ظاهر زیبای خود مورد توجه قرار گرفته و در فضای سبز جلب توجه میکند. این درخت همزمان با افزایش سن، تاج آن بیضی شکل میگردد. برگهای آن به رنگ سبز است.

درختچه ماگنولیا ستاره ای / Royal Star Magnolia
گل های سفید ستاره ای شکل معطر ، بیش از رویش برگ ها ، شاخه های عریان (استارماگنولیا) را می پوشانند ، گل های ستاره ای ماگنولیا در بهترین وضعیت خود با رشدی آزاد بی دخالت هیچ عامل بازدارنده ای در برابر نمایش با شکوه گل های سفید آن ، گیاه خزان کننده و بر ساقه ی استار ماگنولیا گل های سفید ستاره مانند معطر تولید می کند ، این گیاه بهترین نمایش خود را زمانی بر پا می کند ، که منفردا یا مخلوط با یکدیگر درختچه ها در نقطه ای ممتاز از باغ کاشته شده باشد ، گونه هایی از این گیاه وجود دارد با گل های آبی ، که (نیلوفر آبی) احتمالا مهم ترین آنهاست ، بیشتر ماگنولیا ها تا حد درختان کاملا بلند رشد می کنند اما اگر جای کافی ندارید این نوع ماگنولیا (استار ماگنولیا) ایده آل است ، چون حداکثر ۲-۳ متر بلند می شود ، گیاهی پر دوام است و بعد از ۵ تا ۱۰ سال به بلوغ می رسد ، اما گل دهی آن از ۳ سالگی به بعد شروع می شود .

ماگنولیا سفید (ماگنولیا تابستانه,ماگنولیا همیشه سبز) / MAGNOLIACEAE

ماگنولیا درختی همیشه سبز و بسیار بزرگ از خانواده مگنولیاسه میباشد که بومی جنوب شرقی آمریکا میباشد.

این گیاه در ویرجینیای جنوبی تا فلوریدای مرکزی و از غرب تا شرق تکزاس و اوکلاهما دیده میشود و به علت گلهای بزرگ سفید رنگ و بسیار زیبا و معطری که دارد در سراسر جنوب شرقی آمریکا به عنوان درخت زینتی بسیار محبوب شناخته میشود.


گیاه کاملیا 

گیاه کاملیا گل‌رزی (Camellia Japonica) از انواع گیاهان آپارتمانی زیبا با گل‌هایی به رنگ صورتی، قرمز و ارغوانی است که در اواخر تابستان و پائیز ظاهر می‌شوند. بهترین زمان برای کاشت این گیاه فصل بهار و مناسب‌ترین روش از طریق بذر است. آب و هوای معتدل و مرطوب و کناره‌های پنجره نیز از مناسب‌ترین مکان‌ها برای کاشت کاملیا گل‌رزی است.


ناندینا
گیاه ناندینا  Nandina domestica به خانواده berberidaceae  و جنس Nandina تعلق دارد و بومی نواحی شرقی قاره آسیا از هیمالیا تا ژاپن است. ناندینا بوته ای همیشه سبز است که حداکثر 2 متر ارتفاع می یابد و 1.5 متر نیز بر روی زمین فضا اشغال می‌کند. شاخه های مستقیم و بدون انشعاب آن از سطح زمین رویش می کنند. برگها که البته گاهی خزانپذیر نیز هستند در واقع نوعی برگ مرکب هستند که محور اصلی 100-50 سانتیمتر طول دارد و بر روی هر محور تعدادی برچه به طول 11-4 سانتیمتر طول و 3-1.5 عزض وجود دارد. برگهای جوان که در بهار در می‌آیند صورتی الی قرمز هستند و سپس سبز رنگ می شوند

گل و گیاه خرزهره پایه دار / NERIUM OLEANDER   
ارتفاع خرزهره همیشه سبزِ چوب سخت،بسته به گونه ی انتخابی،به ۲ تا ۴ متر می رسد.البته ی گونه های پاکوتاهی هم هست که بلندیشان از ۱ متر کمتر است.خرزهره ها برای ایجاد حریم و حایل و باد شکن بسیار خوب اند،زیرا نه فقط بادهای شدید را بلکه بادهای نمکی را نیز تحمل می کند.بوته ای پردوام داردکه در ۳ تا ۵ سالگی بالغ می شود،اما از ابتدای زندگی گل می دهد.دوره ی گل دهی آن طولانی است و رنگهای بسیار خوبی دارند:سفید،صورتی،سرخ گیلاسی،سرخ لاکی،و زرد آلویی،به صورت کم پَر و پُرپَر.شکل متداولی برای گلکاران هست که با بقیه متفاوت است:با برگهای رنگین کِرِم و سبز.یکی از نقایص خرزهره آن است که تمام قسمت های گیاه اگر خورده شود مسموم کننده است،لذا در صورت حضور بچه ها در باغ باید مواظب بود.حتی چوب درخت خرزهره نباید در محیط خانه سوزانده شود،زیرا دود آن می تواند به غذاها سرایت کند.


نهال الوچه قرمز / Prunus pissardii
معروف‌ ترین گونه‌ آلوها، نوع ژاپنی است که برخی انواع آن به رنگ زرد و پرآب بوده و برخی دیگر درصد آب کمتری داشته و قرمز متمایل به ارغوانی هستند. آلو قرمز میوه ای است تابستانی که اکثراً به صورت تازه مصرف می‌شود، اما می‌توان آن را به صورت خشک و یا به صورت کمپوت و مربا نیز مصرف کرد و یا به کیک‌ها، سالادها و غذاها اضافه نمود. مصرف آلو یک شیوه ی سالم و خوشمزه برای حفظ سلامت ماست. این میوه ی خوش رنگ خواص فوق العاده ای دارد که در این مطلب به نمونه هایی از آن ها اشاره می کنیم.
زمان گلدهی الوچه قرمز اوایل بهار میباشد که بعد شکوفه زدن شروع به برگ دهی میکنند


گل و گیاه پیراکانتا پایه دار / Pyracantha

خاک حاصلخیز باغچه برای این گیاه مناسب است و رشدش به نور بستگی ندارد. پیراکانتا در هر نوع خاکی تا زمانی که غرقاب نشده باشد توانایی رشد دارد ولی برای میوه دادن باید درمقابل نور قرار بگیرد وگر نه مقدار میوه کاهش میابد.


به ژاپنی
کنوملس ژاپونی گونه از درختچه های زینتی است که با نام "به ژاپنی" شهرت دارند. این گونه از جنس Chaenomeles در خانواده Rosaceae بومی ژاپن و چین و کره میباشد.

این گونه درختچه برگ ریز است و معمولا کوتاه تر از گونه C. speciosa است و تنها در حدود 1 متر در ارتفاع رشد میکند.
میوه آن در ژاپن 草 木瓜) Kusa boke) نامیده می شود .این میوه شبیه سیب کوچک به رنگ طلایی و زرد است و حاوی دانه های قرمز و قهوه ای می باشد. میوه های به ژاپنی خوراکی هستند اما بیشتر برای ساخت ژله و پای استفاده میشود تا مصرف خام.
گل های رنگارنگ آن در بهار از مارس تا می (اواسط اسفند تا اواخر اردیبهشت) در رنگ های قرمز، سفید، صورتی یا ترکیبی از آن ها با قطر حدود 1.5 اینچ نمایان میشود.

درخت میموزا(اکاسیا) / Acacia Dealbata
درخت اکاسیا بسيار خوشبو به رنگ زرد روشن و گلوله‌اي و به شكل توده‌هاي انبوه در خوشه‌هاي بزرگ گرد هم قرار دارند.
ميموزا، درختي بزرگ، هميشه سبز و بومي استرالياي جنوبي است كه بلندي آن به هشت متر و گستردگي آن به شش متر مي‌رسد. در شرايط مناسب بلندي آن مي‌تواند به 10 تا 20 متر و در موطن اصلي حتي تا 30 متر هم برسد.

درخت بلوط همیشه سبز / Quercus ilex

بلوط همیشه‌سبز درختی است از تیره راشیان که میوهٔ آن بلوط است. این درخت دارای برگ‌های درخشان و دندانه‌ای است و در سواحل مدیترانهٔ شرقی کشت می‌شود. این درخت در قدیم سِندیان، درخت هندیان، بُلاخ، و بَلْخ نیز نامیده می‌شد.


گل ابریشم مصری Caesalpinia gilliesii
ابریشم مصری:
ابریشم مصری با نام انگلیسی Bird of paradise و نام علمی Caesalpinia gilliesii از خانواده خانواده بقولات – پروانه آسا( FABACEAE)، بومی مناطق استوایی آمریکا (عمدتا آرژانتین و اروگوئه) می باشد. دارای گل آذین خوشه ای افراشته با گلبرگ های بزرگ زرد و پرچم های قرمز رنگ است. گلبرگ های آن عمرکوتاه داشته و زود ریزش پیدا می کند. حاشیه گلبرگ ها کنگره ای است. فصل گلدهی در اوایل تابستان است و در این فصل دائما گل دارد. برگ‌های آن متناوب، دو شانه‌ای مرکب با رنگ سبز روشن است . برگ های آن شبیه برگ سرخس است. میوه این گیاه نیام شمشیری شکل و کرکدار است. مشکل این گیاه، یکی عمر کوتاه آن و دیگری تولید مواد زائد زیاد است.

گل ابریشم ایرانی Albizia julibrissin
ابریشم ایرانی:

نام فارسی :درخت شب خسب یا ابریشم دار یا شاقوز ( شاغوز دار )  یا هزار برگ

نام علمی : Albizia julibrissin

 مشخصات ظاهری :

ابریشم دار یک درخت نسبتا کوچک خزان پذیر به بلندی پنج تا 12 متر با تاج پوشش گسترده است. برگ های ظریف و سرخس مانند آن شامل 10 تا 30 جفت برگچه کوچک تقریبا مستطیلی شکل است که در دو ردیف شانه ای قرار می گیرند. این برگچه ها با تاریک شدن هوا روی هم جمع می شوند.

گل های سفید و صورتی رنگ دارای تعداد بسیار زیادی پرچم نازک ابریشمی است که از اواخر بهار و در تمام طول تابستان می شکفند. گل ها به شکل انبوه در گل آذین های خوشه انتهایی می رویند.


گل نرگس:
نرگس (نام علمی: Narcissus) گیاهی از خانواده نرگسیان (Amaryllidaceae) و راسته مارچوبگان می‌باشد. گیاهی دائمی و پیازدار می‌باشد. پیازهای آن درشت و دارای ورقه‌های فلسی یا مطبق است. به عبارت دیگر پیاز آن می‌تواند چندین سال متوالی گل دهد و گل آن همه ساله درشت تر گردد. گلهای نرگس به رنگ سفید، زرد، نارنجی، کم پر و پُر پر هستند. برگهای این گیاه از بن ریشه بصورت صاف یا شیاردار بیرون می‌آیند و در طول ساقه قرار می‌گیرند. نرگس‌ها به اندازه‌های مختلف یافت می‌شوند از گلهای ۵ اینچی روی ساقه‌های ۲ فوتی گرفته تا گلهای ۵/۰ اینچی روی ساقه ۲ اینچی.

سدروس اتلانتیکا / Cedrus atlantica Glauca
سدروس یکی از جنس های تیره هایکاج است 

برگها به صورت دسته ای ، مجتمع،پایا، فلس های مخروط نازک ، فشرده و با رسیدن مخروط از آنها جدا شده و می افتند.سدروس جزئ درختان سوزنی برگ می باشد.

کاج سدروس اتلانتیکا درختي است هرمي شكل ، گسترده ومنظم داراي حالت رشد باز و شاخه هاي افراشته و افقي . انتهاي شاخه اصلي متراكماست. پوست تنه خشن و برنگ قهوه اي تيره است.

کاج سدروس دئودرا(دئودورا) / cedrus deodara
سدروس یکی از جنس های تیره های کاج است 

برگها به صورت دسته ای ، مجتمع،پایا، فلس های مخروط نازک ، فشرده و با رسیدن مخروط از آنها جدا شده و می افتند.سدروس جزئ درختان سوزنی برگ می باشد.

سدروس دئودرا(دئودورا) درختي است بزرگ ، متراكم و منظمداراي شاخه هاي افراشته و افقي كه در جواني در قسمت انتها آويخته است ، با بالارفتن سن ، شاخه ها چوبي تر ميشوند. پوست تنه قهوه اي در درختان كهن شديدا شياردار، در درختان جوان خاكستري رنگ و صيقلي است .


انواع درخت سرو / Cupressus
درخت همیشه سبز است که در بیشتر مناطق ایران می روید.درخت سرو در دسته مخروطیان قرار دارد.سرو ایرانی به عنوان نماد استقامت و سرفرازی ایرانیان توصیف می‌شود.درخت سرو از درختانی است که ریشه در فرهنگ ایرانی داشته و جایگاه ویژه‌ای در میان مردم دارد. این درخت به عنوان یک درخت همیشه سرسبز و استوار حتی در سرما پایداری می‌کند. درخت سرو از هزاران سال پیش در ایران کاشت شده‌است.

انواع درخت کاج / Pinus
کاج از دسته مخروطیان است که برگ های دائمی دارد.پولک های مخروط کاج همان برگ های کاج هستند که تغییر شکل یافته اند.دانه کاج دانه بالدار استکه به وسیله قسمت های بال مانندی با باد به حرکت درامده و تولید می شود.

آکوبا (شمشاد ژاپنی):

آکوبا با نام انگلیسی Japanese Aucuba و نام علمی Aucuba japonica از خانواده Garryaceae ، گیاهی همیشه سبز است که همانگونه که از نام آن مشخص است، این گیاه بومی ژاپن و چین است که در دشتها، جنگلها، کوهها و مناطق مرطوب مانند کنار رودخانه ها و نیز در سایه رشد میکند. این گیاه نه تنها در فضای باز به عنوان گیاه بوته ای، بلکه در گلدان نیز کشت میگردد. برگها ساده یا ابلق است که در حالت ابلق شبیه کرتون بوده و دارای لکه های زرد رنگ میباشد. حاشیه برگها صاف بوده ولی برخی ارقام لبه های برگ کنگره دار است. این گیاه دو پایه دارد یعنی پایه نر و ماده از هم جدا هستند و برای تولید گل باید این دو در کنار هم قرار گیرند. رنگ گلها به رنگ ارغوانی بوده و میوه ها مانند تمشک است که در فصل پاییز تولید میگردند.


درختچه الاگنوس یا سنجد زینتی / Elaeagnus pungens Maculata
درختچه الاگنوس به عنوان یک درخچه زینتی در طراحی فضای سبز مورد استفاده قرار می گیرد.
این درخچه با برگهای زرد وحاشیه های سبز جلوه خاصی به محیط داده و زیبایی محیط را چندین برابر کرده.

درختچه ایلکس Ilex aquifolium

درخت همیشه سبز ایلکس (خاس)

نام علمی: Ilex aquifolium

نام انگلیسی: English holly, European holly

خانواده: خاسیان (Aquifoliaceae)

ایلکس (خاس)

درخت انبوه ایلکس با آن برگ های دندانه دار براق و میوه های سرخ زیبا واقعاً درخت خاصی است؛ خصوصاً زمستان بی برگ و بار با حضور سبز و قرمزش پر شور و حرارت می شود. این درخت با شاخ و برگ انبوهش در باغ و باغچه، چه کنار هم کاشته شوند و چه به صورت پرچینی متراکم هرس و کوتاه شوند و چه تکدرخت خوش نمای باغچه باشد، چه مهمان گلخانه شود فرقی ندارد؛ همه جا خاص و چشم گیر است؛ حتی با میوه های سرخش پرنده ها را به باغچه دعوت می کند.


درخت اکالیپتوس Eucalyptus
اکالیپتوس:
درختان اکالیپتوس در شمار گونه های جنگلی سریع الرشد محسوب می شوند که بومی اقیانوسیه, به ویژه استرالیا هستند و در حدود ۲۰۰ سال است که در کشورهایی غیر از استرالیا که رویشگاه طبیعی آن است, کشت می شوند 

از زمانی که دانشمندان علوم گیاهی برای استفاده از اکالیپتوس‌ها به عنوان گونه غیربومی در اروپا، شبه‌قاره هند و کشورهای همجوار، آفریقا، آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی ابراز تمایل کردند، بیش از ۲۰۰ سال می‌گذرد. اکالیپتوس‌ها به صورت گسترده در نواحی گرمسیری، نیمه گرمسیری و معتدل دنیا کشت شدند، به نحوی که تا سال ۲۰۰۰ میلادی مساحتی بالغ بر بیش از ۱۰ میلیون هکتار از سطح زمین را پوشاندند. اکالیپتوس‌ها که امروزه به صورت عمده به عنوان منبع تولید چوب کاغذسازی، هیزم، ذغال‌چوب، تیرهای تونلی، تخته خرده چوب و اسانس‌های روغنی کاشته می‌شوند، به عنوان یکی از منابع عمده جهانی مولد فیبر جهت ساخت کاغذ سفید کرافت و در نهایت، تولید کاغذ چاپ و تحریر با کیفیت عالی شناخته شده‌اند. کشورهای مختلف گونه‌های متفاوتی از اکالیپتوس را از نظر سازگاری به شرایط محلی آزمایش کرده‌اند؛ به عنوان مثال سه کشور آمریکا، برزیل و آفریقای جنوبی بیش از ۲۰۰ گونه و بسیاری از کشورها بیش از ۱۰۰ گونه.


گل و گیاه برگ نو / LIGUSTRUM OVALIFOLIUM
برگ نو درختچه یا درختان كوچكی می‌باشند كه دارای گونه‌های چندی هستند، همه آن‌ها تقریباً همیشه سبز، برگ‌ها دائمی و برای تهیه پرچین و تزئین باغ‌ها كاربرد دارند. این گیاه در محل‌های آفتابی و سایه آفتاب به خوبی رشد و نمو می‌كند.
این گیاه بومی ژاپن است و اغلب برای تزئین باغ ها و جداسازی بین بخش ها استفاده می شود. برگ ها بیضی شکل و همیشه سبز هستند. گل های سفید و ریز و معطری دارد.

گیاه برگ بو / Laurus nobilis
برگ بو با نام علمی لائوروس نوبیلیس (Laurus nobilis) گیاهی خوشبو و همیشه‌سبز است که اصل آن از منطقهٔ مدیترانه است و در تمام مدیترانه به عنوان عطر غذا از آن استفاده می‌شود.
برگ بو به صورت درختچه و درخت یافت می‌شود. معمولاً در تمام فصول سال سبز است و طول درخت‌های آن به ده متر هم می‌رسد. در بسیاری جاها برای تزیین باغ‌ها استفاده می‌شود، اما استفادهٔ اصلی آن در آشپزی و به عنوان داروی گیاهی است

شمشاد طلایی
مشخصات: اسم علمی این گیاه Euonymus japonicus ، از خانواده celastraceae میباشد.این جنس شامل ۱۷۶ گونه مختلف از گیاهان خزان کننده وهمیشه سبز، درخت و درختچه است گونه مورد نظر، بومی ژاپن بوده و ارتفاع آن در طبیعت به ۴ متر هم میرسد. برگهای آن براق چرمی و سبز تیره بوده و به شکل وار تخم مرغی با دندانه های کوتاه در لبه می باشد. گل آزین گرزن آن به طول ۵ سانتی متر و گلهای آن سبز مایل به سفید است و در وسط بهار ظاهر می شود شمشاد رسمی میوه های صورتی ونارنجی دارد. مهمترین مسئله در مورد این نوع شمشاد، نگاه داری آن خارج از آپارتمان در فصل تابستان و دادن کود کافی در زمستان ونگه داری داخل آپارتمان در محل خنک می باشد.

شمشاد پرتقالی یا شمشاد سبز
اسم علمی این گیاه Euonymus spp ، از خانواده celastraceae میباشد.این جنس شامل ۱۷۶ گونه مختلف از گیاهان خزان کننده وهمیشه سبز، درخت و درختچه است گونه مورد نظر، بومی ژاپن بوده و ارتفاع آن در طبیعت به ۴ متر هم میرسد. برگهای آن براق چرمی و سبز تیره بوده و به شکل وار تخم مرغی با دندانه های کوتاه در لبه می باشد. گل آزین گرزن آن به طول ۵ سانتی متر و گلهای آن سبز مایل به سفید است و در وسط بهار ظاهر می شود شمشاد رسمی میوه های صورتی ونارنجی دارد. مهمترین مسئله در مورد این نوع شمشاد، نگاه داری آن خارج از آپارتمان در فصل تابستان و دادن کود کافی در زمستان ونگه داری داخل آپارتمان در محل خنک می باشد.

گیاه ماهونیا یا توت ابی MAHONIA REPENS
ماهونیا:
گیاه Mahonia repens  ( ماهونیا) ، گیاهی زینتی از خانواده  Berberidaceae  ( زرشک) بوده که بومی شمال آمریکا میباشد.
این گیاه به وفور در آریزونا ، کالیفرنیا ، نوادا و مکزیکو میروید.

گیاه زرشک زینتی(زرشک قرمز) / Berberis Thunbergii
زرشک درختچه ایست تیغدار به طول ۱ تا ۵ متر. چوب آن به رنگ قرمز، قهوه‌ای یا زرد است. اين گياه نهاندانــه دولپه أي میباشد و گلبرگ ها جدا میباشند .
زرشک در قرن هفتم میلادی شناخته شده است و پیدایش آن از نظر زمین شناسی به دوره Eucen مربوط میشود .

گیاه زرشک طلایی / Berberis Thunbergii
زرشک درختچه ایست تیغدار به طول ۱ تا ۵ متر. چوب آن به رنگ قرمز، قهوه‌ای یا زرد است. اين گياه نهاندانــه دولپه أي میباشد و گلبرگ ها جدا میباشند .
زرشک در قرن هفتم میلادی شناخته شده است و پیدایش آن از نظر زمین شناسی به دوره Eucen مربوط میشود .

گل و گیاه فیتونیا یا سه رنگ / Photinia

فیتونیا درختچه سه رنگ بومی مناطق گرم و معتدل آسیا، ژاپن، جنوب هند و تایلند، است. این گیاه که از خانواده گل سرخیان یا رزاسه است، یگ گیاه زینتی است. آنچه باعث شده این گیاه به عنوان گیاه زینتی بکار برده شود گل های سفید و زیبای آن نیست بلکه رنگ قرمز برگ های جوان و تازه روییده آن در فصل بهار است. گل های آن در بهار و میوه آن در بعضی گونه ها در پاییز و زمستان ظاهر می شود.

درختچه سه رنگ که دارای حدود ۶۰ گونه است،  شامل درختان و درختچه‌های همیشه سبز و گاهی خزان شونده است. از گونه های آن می توان به سه تا از معروف ترین شان اشاره کرد؛ سه رنگ چینی، سه رنگ ژاپنی و سه رنگ رد رابین.


پیوندی لگستروم / Ligustrum
لگستروم گیاهی زیبا با برگ های سبز و حاشیه زرد میباشد.لگستروم را روی گیاه برگ نو در اواسط اسفند پیوند میزنند.
شکل توپی ک به این گیاه میدهند زیبایی خیره کننده ای به ان میدهد که در طراحی فضای سبز به عنوان تک درخت استفاده میشود

درختچه پیوندی مورد(درختچه پیوندی مورت) / Myrtus Communis

نام علمی مورد از نام فارسی آن گرفته شده است .این درختچه بومی نواحی مدیترانه ای است. در این در مناطق نیمه مرطوب مثل لرستان (سپید دشت ) انتشار دارد.

درختچه ای است همیشه سبز و به فرم گرد رشد می کند. برگ های آن بیضی شکل و در صورت خردشن در بین انگشتان دست بوی مطبوعی از آن خارج می شود.این درختچه در فصل تابستان تولید گل های سفید رنگی می کند که بعدا میوه های تیره رنگ اندازه نخود جایگزین آن ها می گردد.مورد را روی پایه برگ نو پیوند میزنند


درختچه میخک هندی ابلق(میخک ژاپنی ابلق) / PITTOSPORUM TOBIRA
میخک هندی گیاهی همیشه سبز و بومی چین و ژاپن است که برگهای آن تخم مرغی شکل، ضخیم، نوکدار و چرمی و براق است. پوست تنه درخت خاکستری رنگ و گلهای آن سفید، قرمز یا زرد رنگ و بسیار معطر است که در اواسط بهار شکوفا میشوند. این گیاه به دلیل حالت برگها و گلها، به عنوان یک گیاه زینتی زیبا در فضای سبز در نظر گرفته میشود.

درختچه میخک هندی سبز(میخک ژاپنی سبز) / PITTOSPORUM TOBIRA

میخک هندی گیاهی همیشه سبز و بومی چین و ژاپن است که برگهای آن تخم مرغی شکل، ضخیم، نوکدار و چرمی و براق است. پوست تنه درخت خاکستری رنگ و گلهای آن سفید، قرمز یا زرد رنگ و بسیار معطر است که در اواسط بهار شکوفا میشوند. این گیاه به دلیل حالت برگها و گلها، به عنوان یک گیاه زینتی زیبا در فضای سبز در نظر گرفته میشود.


تاکسوس باکاتا یا تاکسوس رونده یا تاکسوس خزنده(سرخدار) / Taxus Baccata
تاکسوس باکاتا درختچه ای از خانواده Cephalotaxaceae و بومی شرق آسیا در ژاپن که البته فسیل آن در آمریکا و اروپا نیز یافت شده است درختچه ای دوپایه با تنه ای ستونی شکل که از پایین چندشاخه شده و شاخه های اصلی به موازات هم رشد میکنند با تاجی کمی گسترده با حداکثر ارتفاع 5 متر با برگ هایی سوزنی شکل نوک تیز که روی آن برنگ سبز تیره  و زیر آن کمی روشن تر است که بعد ارغوانی و سپس قهوه ای رنگ می شود  که دمای تا 10-درجه سانتی گراد را متحمل است و خشکی را نیز تحمل میکند .

یاس هلندی
یاس هلندی گیاهی بسیار مقاوم و زیبا با برگهای براق و ضخیم و رشدی متوسط  از جنس  یاس ها میباشد.این درختچه که قابلیت هرس و شکل دهی هم دارد بومی ژاپن میباشد.گلهای سفید رنگ و معطر این گیاه در خرداد ماه باز میشود.

شیشه شور(کالیسمان) / Callistemon citrinus
گیاه شیشه شور دارای 35 گونه همیشه سبز، به صورت درخت و درختچه است كه به طور طبیعی در استرالیا و تانزانیا می رویند. اغلب گونه های این گیاه به علت زیبایی گلهای آن كه به رنگ قرمز و برس مانند می باشند، كشت می شوند. ارتفاع گونه Citrinus به بیش از 2 متر می رسد و گسترش آن در حدود 1 تا 5/1 تر است . این درختچه دارای برگهای سبز متمایل به خاكستری بوده و شكل برگ ها ی آن به صورت خطی یا نیزه ای است. گلهای بسیار زیاد آن با پرچم طویل قرمز رنگ به صورت گلاذین سنبله ظاهر می شود كه در انتها به دسته ای از برگها ختم میگردد. گلهای كالیستمون در اواخر بهار یا اوایل تابستان دیده می شوند. این گیاه را هنگام تابستان خارج از آپارتمان هم میتوان پرورش داد. اما در زمستان باید درگلخانه خنك نگاه داری شود.

گیاه گاردنیا / gardenia jasminoides
گاردنیا درختچه های همیشه سبز هستند. گاردنیا یک سرده از گیاهان گلدار در خانواده قهوه، روناسیان، بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری آفریقا، آسیا، ماداگاسکار و جزایر اقیانوس آرام است.
گاردنیا یک درختچه با پوست مایل به خاکستری و تیره  و همیشه سبز  با برگهای براق سبز با رگه های برجسته است.
این جنس شامل 250 گونه مختلف میباشد که همگی به صورت درختچه یا درخت کوچک میباشند.

گل و گیاه یوکا / YUCCA GUATEMALENSIS
درخت یوکای امریکایی، بلندترین گونه از جنس یوکادر خانواده خنجریان است. نام های متداول برای این گونه عبارتند از درخت یوکای بدون ستون فقرات، یوکای امریکایی نرم نوک ، یوکای آبی، یوکای امریکایی غول و itabo. این گیاه بومی مکزیک، بلیز، کاستاریکا، گواتمالا و هندوراس است و گیاه ملی کشور السالوادور میباشد
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود