فروش گل نیلوفر پیچ / نیلوفر رونده / Ipomoea tricolorفروش گل نیلوفر پیچ / نیلوفر رونده / Ipomoea tricolor
گل نیلوفر یک گل پیچ و رونده می باشد و با داشتن گل های بسیار زیبا به رنگ ابی , ارغوانی , صورتی , سفید مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. گل نیلوفر بومی مناطق گرمسیر از جمله مکزیک و امریکایی جنوبی و مرکزی می باشد و به طور گسترده در سایر نقاط جهان کشت می شود.
گل نیلوفر نیز جز گل و گیاه گلدار نیز میباشد.

رشد:
این گیاه در طول رشد میتواند به 2 تا 4 متر بلندی برسد.

برگ:
دارای برگ های مرتب مارپیج 3 تا 7 سانتی متری با دمبرگ بلند 1.5 تا 6 سانتی متری است.برگها بیضی تا قلبی شكل به رنگ سبز و نوك باریك است

گل:
گل ها به شکل ترومپت حدود 4 تا 9 سانتی متر قطر دارند و اغلب به رنگ آبی با مرکز سفید و زرد طلایی میباشند.گلهای آن شیپوری شکل آن در تابستان تا اوایل پاییز ظاهر می شوند.

رشد:
برخی این گیاه را  به علت سرعت بالای رشد و تولید بذر شگرف آن به عنوان علف هرز مهاجم میشناسند.

ساقه:
این گیاه بالا رونده و سریع الرشد دارای ساقه نرم تا نیمه خشی.

نور:
نیلوفر پیچ نیازمند نور آفتاب کامل  برای گلدهی میباشد.

خاک:
این گیاه به خاک با رطوبت متوسط و به خوبی زهکشی شده نیاز دارد. هرچند میتواند تا حد کمی خشکی را تحمل نماید.

اب و هوا:
از نظر دمایی آب و هوای معتدل را میپسندد ولی در مناطق با آب و هوای گرمسیری نیز رشد میکند.

دما:

حداقل دمای قابل تحمل آن صفر درجه سانتیگراد می باشد.

ابیاری:
این گیاه نیاز به قیم دارد و تا زمانی كه رشد آن كامل نشده باید مرتب آبیاری شود.

هرس:
این گیاه به هرس خاصی نیاز ندارد مگر نمونه هایی که در گلدان نگهداری می شوند که در مورد این گیاهان نیز ساقه هایی هرس می شوند که خارج از شکل و فرم مورد نظر رشد کرده اند. در مورد تربیت این گیاه نیز حتما باید از قیم مناسب استفاده کرد تا ساقه ها مکان و فضایی برای پیچیدن و بالا رفتن داشته باشند. به دلیل ازدحام و سنگینی ساقه های این گیاه بهتر است که پایه های قیم تا حداقل 30 سانتیمتر در بستر خاک فرو برود و حدود 3.5 متر نیز ارتفاع داشته باشد.

تكثیر:
نیلوفر پیچ از طریق كاشت بذر در بهار یا تهیه قلمه نرم در تابستان امكان پذیر است.

آفات و بیماری:
از جمله آفات مهم این گیاهان می توان به کنه قرمز عنکبوتی، شته، معندچی برگ و مگس سفید اشاره کرد. بیماری بخصوصی این گیاه را تهدید نمی کند و نامناسب بودن شرایط آب و هوایی عامل اصلی مشکلات ایجاد شده هستند. اما به هر حال اگر مکان کاشت این گیاه بیش از اندازه سایه باشد و این شرایط با خیس و مرطوب شدن برگسار در طی آبیاری همراه شوند، نتیجه آن شیوع بیماری های قارچی خواهد بود که در این صورت می توان از سموم قارچکش استفاده کرد. سایر بیماریهای احتمالی نیز عبارتند از زنگ که نوعی بیماری قارچی است و می تواند لکه هایی نارنجی – قهوه ای را در برگها بخصوص سطح زیرین برگها ایجاد کند و سایر بیماریهای لکه برگی که موجب بروز لکه هایی با مراکز زرد و کرم با بافتی خشکیده و مرده و حاشیه ای قهوه ای قرمز خواهد شد.

توجه:
هیج یک از اجزاء این گیاه نباید به صورت خوراکی مصرف شوند. دانه‌های این گیاه معمولاً دارای خواص توهم زا بوده و به عنوان آمید اسید D-lysergic، یا LSA شناخته می‌شود. همچنین این دانه‌ها حاوی گلیکوزیدهایی است که ممکن است انسان در صورت مصرف دچار تهوع شود.

 ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود