8 گیاه برای تصفیه هوای خانه و محل کار

تاریخ : 1396/17/11 نویسنده :admin بازدیدها : 709 موضوع : بیشتر بدانیم (گل و گیاه)
8 گیاه برای تصفیه هوای خانه و محل کار
در زیر با گیاهانی اشنا میشویم که هوای خانه و محل کار شما را تصفیه میکند و باعث می شوند که همیشه هوای تازه و خوب در خانه و محل کار داشته باشید:

نخل بامبو یا شامادورا:
اسم علمی این گیاه Chamaedorea elegans ، از خانواده palmaceae می باشد . این جنس دارای گونه های چندی است كه همگی به عنوان گیاهان آپارتمان استفاده می شوند. به طور كلی شیبیه درخت خرما هستند و اندازه های آنان گوناگون می باشند. كامه‌دورآ دارای یك ساقه است كه در انتهای آن خوشه ای از برگ ها قرار می گیرند. گونه elegans ارتفاعی كم تر از یك متر دارد و دارای برگهای خمیده بسیار زیبایی است. برگچه های آن تقریبا مستطیلی شكل می باشد گل ها به صورت پیازچه هایی زرد رنگ كوچك بوده كه بر روی دمگل های باریك قرار می گیرند.

اسپاتی فیلوم:
اسم علمی این گیاه Spathiphyllum wallisii ، از خانواده Araceae می باشد. این جنس دارای ۳۶ گونه از گیاهان همیشه سبز دائمی استثنایی است گونه مورد نظر بومی کلمبیا بوده و ارتفاع آن لبه ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر می رسد.

گل گندمی یا سجافی:

گندمی گیاهی است علفی از خانوادۀ سوسنی ها که رشد سریعی داشته و پرورش آن بسیار آسان می باشد. به طوری که این گیاه را به خوبی می توان در آب نیز نگهداری کرد.

برگهای گندمی بلند و نواری شکلی به طول ۳۰-۲۰ سانتیمتر دارد که شکل آویزان برگها به این گیاه فرم خاص و زیبایی داده است ، بطوریکه استفاده از آن در گلدانهای آویز بسیار شکیل می باشد.


فیکوس الاستیکا:

زادگاه گیاه فیکوس آسیای استوایی است. در هوای آزاد ارتفاع آن به ۳۰ متر می‌رسد. دارای شیرابه مخصوص است که با زخمی شدن از پوست آن جاری می‌گردد. گیاهی مناسب، جهت نگهداری در منازل و آپارتمان می‌باشد. برگها پهن و براق و چرمی با نوک تیز و به صورت متناوب در طول ساقه می‌رویند. با ریزش برگهای پیر در قاعده، ساقه گیاه حالت بدمنظر به خود می‌گیرد که در این حالت می‌توان آن را از نزدیکی سطح خاک قطع تا گیاه جوان گردد و از اندام هوایی به عنوان منبع تکثیر استفاده نمود.

بنجامین:
اين گياه بسيار زيبا از خانواده انجير (‌موراسه‌) كه برگ‌هاي كوچك با رنگ سفيد و سبز به‌صورت ابلق دارد، معمولا بنجامين را به‌دليل حساسيت بالا و مقاومت كم در برابر عوامل محيطي روي فيكوس بنجامين پيوند مي‌زنند تا مقاوم‌تر شود.

سرخس بوستون:

این گیاه ساقه ندارد و برگها مستقیما از ساقه های زیرزمینی (ریزوم) بیرون می‌آیند. طول برگهای آن معمولا 70-50 سانتیمتر است که البته در موطن خود می‌تواند حتی به 250 سانتیمتر نیز برسد. عرض برگها 15-6 سانتیمتر و هر برگچه مثلثی شکل آن نیز 8-2 سانتیمتر طول دارد. ارتفاع کل گیاه در میحط خانه می تواند به 90-60 سانتیمتر برسد. در پشت برگهای گیاه لکه‌های کوچک قهوه‌ای رنگی مشاهده می‌شود که طبیعی است و مکانی برای تولید اسپورهای این گیاه می‌باشد. سرخس به دلیل جذب مواد مضر همانند فرمالدئید formaldehydeو گزیلن xylene از هوا و تجزیه آنان به عنوان گیاه تصفیه کننده هوا شناخته شده است. از نامهای دیگر آن می‌توان به Wild boston fern, Tuber ladder fern, Fishbone fern,Sword fern اشاره کرد.

خون سیاوش دراسینا:

گیاهی با مقاومت نسبتا بالا به شرایط سخت برای پرورش در خانه و تصویه کننده فوق‌العاده هوای محیط.

خون سیاوشان گیاهی است که از تمام دراسناها کم توقع تر و همانند دیگر گیاهان این خانواده همیشه سبز است. همچنین ارتفاع این گیاه از ۳۰ سانتیمتر تا ۲ متر می‌رسد برگ‌های زیبای آن بلند و باریک و پهن است که در بعضی از گونه های آن رگه‌های قرمز رنگی برگها را تزئین می‌کند که همین عامل موجب می‌شود که نام خون سیاوشان به این گیاه نسبت داده شود.

سانسوریا:
سانسوریا(شمشیری) گیاهی همیشه سبز و چندساله است که ساقه ندارد و برگها مستقیما از ریزوم رویش می‌کنند.که ریزوم دارد برگهای بالغ به رنگ سبز تیره هستند و در برخی ارقام رگه‌هایی از رنگهای کرم و زرد در امتداد طولی برگها وجود دارد. طول و شکل برگها در نمونه‌ها و ارقام مختلف این گیاه متفاوت است.ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود