تکثیر گیاهان اپارتمانی به روش خوابانیدن

تاریخ : 1396/24/11 نویسنده :admin بازدیدها : 506 موضوع : بیشتر بدانیم (گل و گیاه)

تکثیر گیاهان اپارتمانی به روش خوابانیدن
خوابانیدن گیاه عبارت است از قرار دادن ساقه در خاک مرطوب و حاصلخیز در صورتی که به گیاه مادری متصل باشد و تولید ریشه نماید و سپس آن را از گیاه مادری جدا نمود و در محیط کاشت دیگر قرار داد.مزیت عمده تکثیر گیاهان به روش خوابانیدن این است که در این روش چون شاخه خوابیده به گیاه مادری متصل است ، مواد قندی ، هورمونها ، آب و مواد غذایی از گیاه مادری به شاخه خوابیده انتقال میابد و گیاهچه جدید دچار استرس نمیشود.

خوابانیدن شاخه در اواخر زمستان و اوایل بهار انجام میگیرد.گیاه گلدانی که که شاخه های نسبتا دراز آن برای خوابانیدن مناسب است و همچنین گلدان کوچک حاوی کمپوست تهیه کنید.

یکی از شاخه های بلند و سالم آن را انتخاب و درون گلدان کوچک بخوابانید در این روش نوک شاخه بیرون از خاک قرار میگیرد. اگر قسمتی از شاخه که در زیر زمین قرار دارد زخمی شود ریشه دهی آسان خواهد بود. قسمتی از شاخه که بیرون از خاک است تولید شاخه و قسمتی از شاخه که در زیر زمین است تولید ریشه خواهد نمود . اجازه دهید تا ریشه دار شود و بتواند به عنوان گیاه مستقل به زندگی ادمه دهد سپس رابطه ی آن را با مادر قطع کنید.

گیاهانی مثل پاپیتال، دراسنا، ساکسی فراگا، فیکوس، بنجامین، کروتون، لاپاجریا، مومی، یاس با این روش به خوبی تکثیر می شوند.ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود