فروش گیاه دارویی گزنه

تاریخ : 1396/18/12 نویسنده :admin بازدیدها : 1164 موضوع : فروش گیاهان دارویی(برگ های دارویی)مازندران و گیلان
گزنه با نام علمی urtica شناخته می شود.گزنه گیاهی علفی بوده و برگ های ان پوشیده از کرک های گزنده می باشد.

پراکنش جغرافیایی گیاه دارویی گزنه:
در ایران در ییلاقات اطراف تهران، شمیرانات ودر کرج در دامنه‌های البرز، کندوان، پل زنگوله، در مناطق شمالی در مازندران و گیلان درهرزویل و جنگل نودی، عمارلو، راه کبوترچاک به زردچیان، رودبار، آستارا، بندرگز و در آذربایجان در دامنه‌های سهند،همچنین در دامنه های کوه های قافلانکو و بزگوش شهرستان میانه ، زنقاب، دیلمان وارسباران، لرستان (در کنار رودخانه کشکان) و منطقه سرمشهد کازرون و فراشبند در استان فارس بطور خودرو دیده می‌شود. و در مشهد در روستاي زشك اين گياه را به نام محلي (سوگوزو) ميشناسند .در منطقه استان گلستان هم نیز مشاهده شده است


خواص گیاه دارویی گزنه:
از نظر طب سنتی دارای طبیعت گرم و خشک است. این گیاه درمانی برای بیماری های تنفسی است از جمله آسم، سرفه، آلرژی و سل. از دیگر خواص آن : درمان آرتروز، درمان مشکلات پوستی، درمان عفونت ادراری و خون ریزی ادراری، ضد کرم، تصفیه کننده خون و غیره. از دیگر خواص آن :  درمان مشکلات بزرگی پروستات، پیشگیری از سنگ کلیه. در افراد باردار منع مصرف دارد.

ضد قند خون، افزایش دهنده گلبولهای قرمز خون. صرف نظر از جنبه‌های خوراکی که به صورت پخته همانند اسفناج خورده می‌شود. و سرشار از مواد معدنی و مغزی است این گیاه حاوی ماده‌ای به نام سکرتین است. که بهترین عامل جهت تحریک و به کار انداختن غدد ترشحی هاضمه در معده، روده، کبد، لوزالمعده وکیسه صفرا است. خاصیت مهم دیگر آن کمک به ساخته شدن گلبولهای قرمز و در نتیجه تنفس مناسب سلولهای بدن است.

ضد اسهال است. به ویژه در اسهالهای خطرناک که در هنگام شیوع وبا پیدا می‌شود بکار می‌رود. خونروشها (خون روش بینی، سینه و انواع دیگر) و خلط‌های ناراحت‌کننده (در سرماخوردگی و گرفتگی مجاری تنفسی) را آرام می‌کند. مقوی است وبه مادران شیرده جهت زیاد شدن شیر کمک می‌کند. عادت ماهانه زنان را تنظیم می نماید. چنان تأثیری دارد که اگر قاعده گی بطور غیرطبیعی قطع شود مجددأ آن را برقرار می کند.

خون را تصفیه کرده وضدکرم است. استعمال خارجی آن درموارد رماتیسم موفقیت آمیز بوده است. قرقره دهان با فرآورده دارویی این گیاه یک ماده ضروری جهت ضدعفونی کردن دهان، رفع ورم و جراحات لثه ومداوای آنژین به شمار می‌رود.

لوسیون و کمپرس‌های گزنه در مراقبت‌های زیبایی مانندتمیز کردن پوست، از بین بردن آکنه، اگزما و جلوگیری از ریزش موی سر به کارمی رود. خاصیت ضد التهابی و ضد آلرژی گیاه گزنه ثابت شده است. از طرف دیگر پژوهش‌های متخصصان میکروبیولوژی نشان می‌دهد که گیاهان وحشی مانند گزنه به دلیل آنکه در شرایط سخت رشد می‌کنند انرژی بسیار زیادی دارند.

 ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود