مراقبت و نگهداری کاج مشهد (موگو)

تاریخ : 1397/12/03 نویسنده :admin بازدیدها : 1485 موضوع : بیشتر بدانیم (گل و گیاه)
یکی از بهترین گیاهان فضای باز که در مقابل شرایط متفاوت سازگاری و مقاومت بالایی دارد کاج است. یکی از گونه های محبوب کاج برای تزئین و طراحی فضای سبز و منظره، کاج مشهدی است که به آن کاج پا کوتاه، کاج کوپه ای و کاج موگو ( Mugo Pine ) نیز گفته میشود.
 

کاج مشهدی همانند خویشاوند قد بلند خود، برگهایی به رنگ سبز تیره داشته و همیشه بهار است. کاج تازه در تمام طول سال بوی خاصی میدهد. کاج مشهدی به علت شکل کپه ای خود سرسبزی خاص و متفاوتی به فضا میبخشد. در اینجا با نکات مهم در مراقبت از کاج مشهدی آشنا میشوید.

 

شرایط زندگی کاج مشهدی چیست؟

کاج مشهدی یا کاج موگو یک درخت همیشه سبز است که نیازی به مراقبت و رسیدگی ندارد و به راحتی میتوانید آن را در باغچه خود یا هر فضای دیگری پرورش دهید.

این نوع کاج کوتاه قد و درختچه ای شکل، مملو از شاخه های کوتاه است که تنها از چند سانتیمتری بالاتر از سطح خاک شروع به رشد میکنند. این گیاه میتواند هرس سبک را تحمل کند.

این گیاه با انواع گوناگون خاک و شرایط مختلف آن سازگاری دارد. همچنین در مقابل خشکی و کم آبی مقاوم بوده و در نواحی که بارندگی خوبی دارد اصلا نیازی به آبیاری ندارد

 در فصل بهار جوانه های تازه کاج مشهدی از نوک ساقه های افقی تقریبا به صورت قائم رشد میکند و کَندلها یا شمعها را تشکیل میدهند که رنگی روشنتر از برگهای قدیمیتر دارند. شمعها از درختچه بالا زده و جلوه خاصی به گیاه میبخشند.

هرس شمعهای کاج منجر به پر پشتی و تراکم آن در فصل رشد خواهد شد.

از کاج مشهدی میتوان به عنوان پرچین نیز استفاده کرد چرا که تراکم شاخه های آن زیاد است. میتوانید با استافده از کاج مشهدی پاکوتاه مسیر پیاده روی را مشخص کنید و محدوده ها را از هم تفکیک نمایید.

این گیاه بومی نواحی کوهستانی مانند آلپ است و در شرایط آب و هوایی سرد و ارتفاعات بالا به خوبی دوام می آورد و رشد میکند. این گروه از درختان همیشه سبز تا ارتفاع 90 سانتیمتر تا 6 متر رشد میکنند و وسعت آنها به 1.5 تا 9 متر میرسد.

 نکاتی در پرورش کاج مشهدی

باغبانانی که به دنبال درختچه های کوتاه و پر پشت و متراکم هستند تا از آنها به عنوان کپه های سرسبز در طراحی فضای سبز خود استفاده کنند یا به دنبال درختانی هستند که علاوه بر ایجاد سرسبزی نیازی به رسیدگی نداشته باشد و افرادی که میخواهند به کمک کاشت درخت جلوی فرسایش خاک را گرفته و یا به پاکسازی هوا کمک کنند، میتوانند از کاشت و پرورش درخت کاج مشهدی بهره ببرند.

این گیاه با انواع گوناگون خاک و شرایط مختلف آن سازگاری دارد. همچنین در مقابل خشکی و کم آبی مقاوم بوده و در نواحی که بارندگی خوبی دارد اصلا نیازی به آبیاری ندارد. تنها کافیست درخت را در ناحیه آفتاب گیر بکارید که آفتاب کامل دریافت نماید و فضای کافی برای بزرگ شدن آن وجود داشته باشد.

کاج موگو خود انواع گوناگونی دارد، بنابراین هنگام خرید به رفم آن توجه کنید. با این حال شرایط نگهداری آرقام مختلف آن مشابه است.

 ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود