پرورش و تکثیر گیاه دم موشی (بودلیا)

تاریخ : 1397/22/03 نویسنده :admin بازدیدها : 1758 موضوع : بیشتر بدانیم (گل و گیاه)

گیاه دم موشی ( Butterfly bush ) یا بودلیا ( Buddleja ) یک گیاه درختچه ای مقاوم است که با گلهای زیبا و معطر خود پروانه ها و زنبورها و سایر حشرات مفید آفت کش را به باغچه جذب میکند. این گیاه در طول تابستان گلدهی دارد و گلهای آن معمولا به رنگ بنفش است اما در برخی گونه ها گلهای سفید یا قرمز نیز دیده میشود. گلهای دم موشی به صورت خوشه ای پر از گلهای ریز خوشرنگ هستند.
 

برای تکثیر و ازدیاد دم موشی، میتوانید از بذر یا قلمه استفاده کنید اما برای دستیابی سریعتر به نتیجه و اطمینان از داشتن گیاهی جدید با رنگ مشابه گیاه مادر بهتر است از گیاه دم موشی مورد نظر خود قلمه بگیرید.

برای قلمه دم موشی باید از شاخه های نرم گیاه مادر استفاده کنید. در اینجا با روش قلمه گرفتن از دم موشی و پرورش گیاه جدید آشنا میشوید.

برای بریدن شاخه، حتما از چاقوی تیز و تمیز و استریل استفاده کنید تا آلودگی وارد بافت گیاه نشود.

روش قلمه گرفتن از گیاه دم موشی
در فصل بهار پس از این که شاخ و برگ جدید شروع به رویش کرد، برای قلمه زدن آماده شوید. برای این که بدانید آیا گیاه آماده قلمه گرفتن است یا نه، نوک یکی از شاخه های تازه و سالم بدون حشره و آفت را خم کنید. اگر شاخه نرم بود و خم شد یا پاره شد هنوز آماده نیست اما اگر با سطح مشخصی شکست آماده است.

در صورتی که هنوز شاخه آماده نبود یک هفته دیگر این تست را تکرار کنید. اما نباید خیلی تاخیر کنید چرا که نباید شاخه های جدید چوبی شوند.

برای بریدن شاخه، حتما از چاقوی تیز و تمیز و استریل استفاده کنید تا آلودگی وارد بافت گیاه نشود.

 حدود 15 سانتیمتر از شاخه نیمه چوبی دم موشی که حداقل چهار تا شش جفت برگ دارد را با چاقو ببرید. برش را با زاویه انجام دهید. از حدود نیم سانتیمتری پایین برگ برش بزنید. بهتر است قلمه گرفتن از گیاه را صبح هنگام انجام دهید. بهترین زمان چند روز پس از بارندگی یا آبیاری خوب و کامل است. در این زمان گیاه کاملا آب رسانی شده و هیدراته است.

برگهای نیمه پایینی شاخه بریده شده را بچینید. اکنون شاحه آماده کاشت است.

روش کاشت قلمه دم موشی
شاخه آماده شده را ابتدا در هورمون ریشه زایی فرو ببرید به طوری که انتهای بریده شده ساقه و قاعده برگهای کنده شده به هورمون آغشته شوند. هورمون ریشه زایی را میتوانید در اشکال پودری و محلول خریداری نمایید. مقدار کمی از هورمون را در ظرف دیگری بریزید و شاخه را به آن آغشته کنید و باقی مانده هورمون را دور بریزید تا آلودگیها وارد ظرف اصلی هورمون ریشه زایی نشوند. از ریختن باقی مانده هورمون به ظرف اصلی خودداری کنید.

شاخه را در عمق 7 تا 8 سانتیمتری خاک بکارید. از خاک گلدانی سبک استفاده کنید و پیش از کاشت آن را مرطوب نمایید. برای تهیه خاک قلمه، پنجاه درصد پیت ماس (خزه تورب) و پنجاه درصد ماسه درشت یا پرلیت استفاده کنید. همچنین میتوانید تنها از ماسه درشت استفاده کنید.

برای کاشت قلمه دم موشی حتما از ظرفی استفاده کنید که سوراخ زهکشی در ته آن وجود داشته باشد. اگر ندارد خودتان سوراخ بزنید. سپس با استفاده از خودکار یا انگشت خود خاک را به اندازه 8 سانتیمتر سوراخ کنید تا شاخه را در آن قرار دهید. توجه داشته باشید هنگام قرار دادن شاخه نباید آن را به اطراف بمالید تا هورمون ریشه زایی آن پاک نشود.

خاک پیرامون قلمه را با انگشت کمی متراکم کنید.

اگر چند قلمه میکارید بین آنها فاصله ای در حدود 8 سانتیمتر بدهید.

پس از کاشت قلمه ها را آبیاری کنید.

چند چوب بلند در پیرامون قلمه بگذارید تا از آن محافظت کنند. سپس یک پلاستیک شفاف دور تمامی گلدان بپیچید و گلدان را در جایی بگذارید که نور خوبی دریافت کند اما نور مستقیم آفتاب به آن نخورد.

بخار آب مایع شده در کیسه پلاستیکی که روی گلدان کشیده اید جمع میشود. هنگامی که دیدید قطرات آب در سطح پلاستیک دیده نمیشود به این معنی است که خاک خشک شده و باید با ملایمت آن را آبیاری کنید تا کامل مرطوب شود.

توصیه های مهم
معمولا شش تا هشت هفته طول میکشد تا قلمه دم موشی ریشه زده و بگیرد بنابراین دلسرد نشوید. پس از این زمان میتوانید شاخه را با ملایمت به سمت بیرون بکشید، اگر مقاومت داشت یعنی ریشه زده است. یکی دو هفته دیگر صبر کنید و پس از آن هر قلمه را در گلدان جداگانه بکارید و از خاک گلدانی مرغوب برای پر کردن گلدان استفاده کنید. همچنین میتوانید گیاه را در باغچه ناحیه ای آفتاب گیر در خاک غنی بکارید.
 ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود