تازه ترین محصولات
فروش گل کاغذی / Bougainvillea
  فروش گل کاغذی / Bougainvillea


گل کاغذی تیره‌ای از گیاهان بومی آمریکای جنوبی است و با اختلاف نظر بین چهار تا هجده گونه متفاوت دارد؛ و نوعی گیاه پیچک است که در خانه‌های استان مازندران و شهر لار در استان فارس و شهرستان دزفول در استان خوزستان نیز به وفور یافت می‌شود.


گل

گلِ گل کاغذی معمولاً به رنگ قرمزاست اما انواع صورتی آن نیز وجود دارد. تمامی گل‌های گل کاغذی بی‌بو هستندو در بهار و معمولاً اردیبهشت در می‌آیند و به مدت یک تا سه هفته بر روی شاخه گیاه می‌مانند. گلِ گل کاغذی گلبرگ‌های بسیار نازکی و به مانند کاغذ دارد که علت نهادن نام گل کاغذی را توضیح می‌دهد.

  


رشد

گل کاغذی مانند انگور نوعی پیچک است که بستگی به نوع نگهداری می‌تواند دور یک میله و یا یک ساختمان بپیچد البته اکثر گل کاغذی‌ها را به روی دیوار می‌اندازند. گل کاغذی معمولاً در مناطق مرطوب رشد می‌کند اما در صورت آبیاری مناسب و خاک خوب در دیگر نقاط هم توان رشد خوبی از خود نشان می‌دهد.


تکثیر

گل کاغذی را راحت می‌توان از طریق خوابانیدن تکثیر داد.


ویژگی‌ها
بلندی درختچه گل کاغذی می‌تواند به حدود سه متر برسد. برگها این گیاه سبز روشن و بیضی شکل و نوک باریک است. گل آذین آن از نوع پانیکول بوده و به صورت جامی و انتهایی ظاهر می‌شوند. کاسه گل گل کاغذی لوله‌ای، زرد کمرنگ و کوچک بوده فاقد جام گل است؛ ولی دارای براکته‌های رنگین و زیبایی است که اطراف گلهای کرم رنگ را احاطه نموده‌اند. این گیاه از گونه‌های رایج برای روش کوچک سازی (بونسای) است. گل کاغذی نیازبه هرس کاری دارد و می‌توان در فصل زمستان تا یک سوم شاخه‌های ناتوان آن را هرس کرد. این گیاه به نور و حرارت زیاد، رطوبت ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد و روزهای بلند و آفتابی تابستان را کاملاً تحمل می‌کند.

انواع گل کاغذی

۱ - گل کاغذی باشکوه B.fastuosa: درختچه‌ای قوی با برگ‌های اصلی سبز بیضی نوک تیز و تعدادی برگه‌های صورتی رنگ (که شبیه گلبرگ است) دارد. این برگه‌ها نمای ظاهری گل را بوجود می آوردو پیرامون گل اصلی را گرفته‌اند اما گل اصلی کوچک در وسط این برگه واقع شده است. نمونه‌های چدیتر این درختچه برگچه‌هایی به رنگ زرد نارنجی، قرمز شنجرفی دارد و بسیار پر گل تر است، در تهران به این نمونه‌ها گل کاغذی مصری می‌گویند چون قلمه‌های آنرا از مصر آورده‌اند. ۲- گل کاغذی گلابرا B.glabera: گونه اصلی آن از کشور برزیل است. این گیاه بوته ایی و رونده است پوست شاخه‌های آن قهوه‌ای رنگ بوده و تیغ‌های کمانی شکل یک سانتیمتری دارد. رنگ برگهای اصلی آن مایل به کبود و برگه‌های اطراف گلش صورتی است. نمونه‌های گلابرا: الف – گل کاغذی ساندر B.sanderiana: با گلهای فراوان به رنگ زرد تیره. ب – گل کاغذی ابلق B. variegate: برگهایش ابلق است. پ – گل کاغذی سیفری B.cyphery: برگه‌های صورتی پُر رنگ دار. ت – گل کاغذی کریمسون لیک B.crimson lake: برگه‌های بزرگ بیضی به شنجرفی دارد. ۳ - گل کاغذی خاص B.seeciosa: برگه‌های صورتی مایل به بنفش دارد. گل کاغذی برزیلیB.brasiliensis: با برگه‌ها قرمز تند یا قرمز شنجرفی از آن به وجود آمده است. ۴ - گل کاغذی رفول ژن B.refulgens: شاخه‌های گلدار آن دراز و آویخته است و برگه‌های ارغوانی مایل به بنفش می‌باشد.


واریته‌ها

گل قرمزها: برای حالت آویزمانند:(Barbara karst ،JuanitaHtten). گل بنفش‌ها. مانند:(ر Royalourple,Brasiliensis). گل نارنجی. مانند:((Albama Sunset گلها به رنگ صورتی برمی گردند. گل صورتی. مانند:(Walker,Mauree Hatten,Surprise) گل سفید. مانند:() Summer snow برگ‌های رنگارنگ. مانند:(Raspberryice,Vicky,Mardigras) دو گل: گل هایی با دورنگ صورتی، قرمز و پرتقالی دارند. برای تولید شاخه و گل بیشتر در گل کاغذی از افشانه(BA6) استفاده می‌شود. افشانهppm 100-50، یک شبانه روز بعد از اولین برش سرشاخه‌ها (برای واریته‌های متوسط) و ppm 200 (برای واریته‌های قویتر) بهترین نتیجه را می‌دهد. افشانه سوم بعد از بریدن نوبت دوم انجام می‌شود. (BA 6) برای قلمه زدن این گیاه هم بکار می‌رود. اگر از این گیاه به خوبی نگهداری شود، مشکلی را ایجاد نخواهد شد؛ ولی در زمان آفت زدگی می‌توان از قارچ کشهای معمولی به صورت محلول استفاده کرد. شته و کرمها را می‌توان با رزمیترین، ارتن، و تام کنترل کرد.در شرایط گلخانه کنه‌های قرمز تارعنکبوتی، شپشک‌های آرد آلود، شته ها و سفید بالک‌ها می‌تواند مشکل ساز باشند.

 

نظر سنجی

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود
 
بیشتر بدانیم

مازندران . تنکابن. شیرود . خیابان امام زاده
09366065625 info@golkadeshomal.com
سلام! یه فروشگاه اینترنتی "گلکده شمال"خوش آمدید