شرایط نگهداری درختچه توری

تاریخ : 1397/24/04 نویسنده :admin بازدیدها : 7307 موضوع : بیشتر بدانیم (گل و گیاه)
درختچه توری بهترین رشد را در نواحی گرم و خشک دارد در تابش مستقیم خورشید رشد کرده ولی مناسب شرایط ساحلی و مرطوب نیست.سرمای ممتد و یخبندان را تحمل نمی کند.

این جنس گونه های مختلف دارد که یا خزان پذیز هستند و یا همیشه سبز. گونه indica خزان پذیر است و گلهای آن به رنگ سفید، صورتی، کرمی، قرمز و ارغوانی هستند این گلهای زیبا با آرایش خوشه ای روی شاخه ها قرار گرفته اند و باعث میشوند این گیاه به عنوان گیاه زینتی خاصی بنظر بیاید. نکته بسیار مهم دیگر که کشت آن را در فضای سبز زیاد نموده این است که ماندگاری گلها طولانی است به طوری گلها در تابستان ظاهر شده و ۲تا۴ ماه گلها شکوفا میشوند. پوست درختچه های توری مانند درخت چنار هر سال میریزد و رنگ پوست صاف آن خاکستری رنگ است. برگهای آن  کوچک و سبز تیره و صاف هستند که در پاییز نارنجی میشوند. میوه آن کپسول و بذر آن قهوه ای مایل به سیاه است.
 

شرایط نگهداری توری :


آبیاری توری :
این گیاه برای گلدهی مناسب و شادابی آنها به آبیاری منظم به خصوص در تابستان که هوا گرم است نیاز دارد. بهترین زمان آبیاری وقتی است که خاک تقریبا خشک شده است به عبارتی نباید خاک خیس باشد چون آب ایستادگی باعث پوسیدگی ریشه میشود.

نور مورد نیاز توری :
به نور کامل و مستقیم نیاز دارد و کمبود نور علاوه بر رنگ پریدگی برگها، ریزش غنچه ها و کاهش گلدهی، بلکه باعث شیوع بیماریهای قارچی میگردد.

کود مورد نیاز توری :
اصولاً توري گياهي است كم توقع كه به مواد غذايي زياد نيازي ندارد. فقط لازم است در اواخر زمستان هر سال، بعد از عمليات هرس، به اندازه يك فنجان كود شيميايي كامل به هر متر مربع از خاك اضافه نمود تا نيازهاي گياه در فصل رشد تامين شود. همچنين ميتوان لايه اي به ضخامت ۵ سانتيمتر كمپوست يا پهن اسبي پوسيده پاي بوته ها اضافه كرد.

خاک مناسب توری :
بهترين خاك براي كاشت توري ، مخلوطي از خاك تازه باغچه و خاك برگ به ميزان مساويست. بايستي در پاييز هر سال مقداري خاك مناسب در پاي بوته ها اضافه كرد . اين عمل باعث ميشود كه ريشه هاي سطحي كاملاً پوشيده شده و در زمستان از خطر سرمازدگي محفوظ بمانند . همچنين طي عمليات مكانيكي حذف علفهاي هرز آسيب نبينند .

هرس توری :
هرس تنها در فصل زمستان و برای حذف شاخه های بیش از حد انبوه توصیه می شود. قطع سر شاخه گل های پیر در فصل تابستان می تواند به دور دوم و سوم از گلدهی منجر شود از آنجائيكه گل توري بر روي شاخه هاي يكساله تشكيل ميشود، لذا جهت افزايش توليد شاخه هاي گلده لازم است در اواخر زمستان هر سال شاخه هاي مسن را هرس نمود. جهت تسهيل ورود نور و هوا به تمامي قسمتهاي داخلي گياه بايد از تراكم زياد شاخه ها كاست.شاخه هاي شكسته، مريض و آفت زده معمولاً پناهگاه و منبع انتشار آفات و امراض ميباشند. لذا حذف اين شاخه ها در زمستان قبل از فعال شدن گياه جهت حفظ و تأمين سلامت آن ضروري است. در درختچه هاي مسن با حذف كامل شاخه هاي پير ميتوان آنها را وادار به توليد شاخه هاي جديد كرده و بدين ترتيب درختچه را جوان نمود.

تکثیر توری :
تكثير درختچه از دو طريق كاشت بذر و قلمه ميسر است. ولي معمولاً روش قلمه بيشتر مورد استفاده قرار ميگيرد.
 ـ ساقه هاي جوان را كه مغز بسته و نيمه خشبي شده اند براي تهيه قلمه انتخاب ميكنند.طول قلمه بايد ۷ تا ۱۴ سانتيمتر باشد.در صورت برگدار بودن قلمه، فقط چند برگ در انتهاي شاخه نگهداشته، بقيه را حذف ميكنند. وجود برگ و جوانه اثر زيادي بر ريشه دهي قلمه دارد. زيرا جوانه منبع توليد اكسين و برگها منبع توليد كربوهيدراتها هستند كه هر دو براي ريشه دهي ضروري ميباشند.بلافاصله پس از تهيه قلمه ها، بايد آنها را در گلخانه و در بستري مناسب كاشت.
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود