نگهداری گیاه ناندینا / بامبو مقدس

تاریخ : 1397/20/05 نویسنده :admin بازدیدها : 9263 موضوع : بیشتر بدانیم (گل و گیاه)
ناندینا یا بامبوی مقدس گیاهی پر ساقه و همیشه سبزی است که با انبوه پا جوش های خود رفته رفته به صورت درختچه ای پر پشت در می آید ، شاخ و برگ آن فراوان است اما به بیننده نوعی احساس سبکی و نرمی القا می کند ، در باغ های سبک ژاپنی غالبا کاشته می شود ، اما در هر جا که بخواهیم تضادی با گیاهانی بسازیم که شاخ و برگ تیره تر و بافت سنگین تر دارند می توانیم از آن استفاده کنیم.
 
گل های سفید و کوچک این گیاه پس از مدتی به انگور های سرخ جذاب بدل می شوند ، در اقالیم خنک می توان انتظار داشت که رنگ زیبای پائیز بر شاخ و برگ بامبوی مقدس خود نمایی کند ، بامبوی مقدس عمر طولانی دارد و بعد از ۳ تا ۵ سال بالغ می شود و آنگاه گل ها و انگور هایش را تولید می کند ، بلندی آن به ۲ متر می رسد و می توان آن را برای ایجاد حریم و حایل با مخلوط با دیگر گیاهان پرورش داد .

ناندینا می تواند در آفتاب کامل یا نیم سایه رشد کند ، رنگ شاخ و برگش بر حسب محل فرق می کند ، مثلا اگر در سایه قرار گیرند برگ ها سبز روشن خواهند شد و اگر در آفتاب واقع شوند به سرخی خواهند گرایید .به اقلیم های مختلف تحمل نشان می دهد ، در نواحی کاملا سرد نیز قابل پرورش است .

خاک با زهکشی خوبی را که با مواد آلی غنی شده باشد ترجیح می دهد .بوته های جا افتاده خشکی را خوب تحمل می کنند ، اما بهتر است که در ماه های گرم عمیق و منظم آبیاری شوند .

در آخر زمستان یا اوایل بهار برخی از مسن ترین ساقه ها را می توان از نزدیک سطح زمین قطع کرد تا فضای کافی برای رشد شاخه های نورس باز شود .از راه کاشت دانه در اواخر زمستان یا بهار ، یا از طریق تقسیم بوته های انبوه جا افتاده در اواخر زمستان یا اوایل بهار می توان ناندینا را تکثیر نمود.


  1. میهمان
    پاسخ 15 آذر 1399 22:18 بابایی
    سلام،گیاه ناندینا را تازه خریدم بعد از دو روز از خرید شروع کرده به ریزش برگ،خواستم ببینم ایا میتونه ناشی از شوک جابجایی باشه یا علت دیگه ای داره؟

ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود