فروش گل پیراکانتا

تاریخ : 1396/10/02 نویسنده :admin بازدیدها : 1401 موضوع : فروش گل و گیاه بیرونی(گل و گیاه فضای باز)
پیراکانتا (Firethorn)

پیراکانتا یا شیر خشت آتشین

نام  فارسیپیراکانتا ، شیرخشت آتشین
نام انگلیسیFirethorn
نام علمیPyracantha
خانوادهMalinae

پیراکانتاPyracantha

پیراکانتا، یا firethorn درختچه ای است  زیبا با گل های جذاب و میوه ای به رنگ های قرمز، زرد یا نارنجی که در فصل های پاییز و زمستان به چشم میخورد. از این درختچه به عنوان پرچین استفاده میشود البته پرچینی دائمی و همیشه سبز است.

نگاه کلی

نام مشترک: Firethorn

نام علمی: Pyracantha

زمان گل دهی: اوایل بهار تا اواسط تابستان

زمان کاشت: هر زمانی مناسب است امابهتر در پاییز یا زمستان کاشته شود.

نیاز نوری: نور کامل یا جزیی

نوع: درختچه

ارتفاع:90 سانتی متر تا 6 متر

عرض: 4.5  متر

رنگ گل: سفید

رنگ شاخ و برگ: آبی/سبز

ویژگی های فصلی: این درختچه در فصل پاییز شاخ وبرگ رنگارنگی دارد و در تمام فصول سال شکوفا خواهد بودهم چنین در زمستان هم به بار خواهد نشست.

موارد استفاده: مقاوم در برابرخشکی، پوشش زمین .شیب / کنترل فرسایش

ویژگی های خاص: جذب پرندگان،مناسب برای آشیان سازی ، نیاز مراقبتی کم

شرایط نگهداری گیاه

شرایط خاک

خاک حاصلخیز باغچه برای این گیاه مناسب است و رشدش به نور بستگی ندارد. پیراکانتا در هر نوع خاکی تا زمانی که غرقاب نشده باشد توانایی رشد دارد ولی برای میوه دادن باید درمقابل نور قرار بگیرد وگر نه مقدار میوه کاهش میابد.

شیوه ی کاشت

اگرگیاه در امتداد دیوار یا حصار کاشته شود باید حداقل 50سانتیمتر (20اینچ)از سطح دیوار فاصله داشته باشد تا در منطقه ی خشک نباشد. قبل از کاشت  مقداری  مواد آلی باید به خاک اضافه شود و همچنین باید70-100گرم کود مناسب در هر متر مربع ازخاک  اضافه شود هرچند که این تمام کار نیست. فاصله بین این گیاهان باید 1.5تا3متر باشد ولی بهتر است این فاصله را به 50سانتیمتر(20اینچ )برسانیم. پیراکانتا میتواند به عنوان یک درختچه ای ازاد ویا به عنوان پرچین کاشته شود.یا در سطح دیوار یا حصار رشد کند.

آبیاری

آبیاری مناسب به این درختچه کمک میکند تا در دو سال اول کشت خود ترویج پیدا کند و پس از این گسترش ابیاری به ندرت احتیاج است. نمونه هایی از این درختچه که در سطح دیوار هستنددر روز های افتابی هر 10 روز یک بار به ابیاری نیازدارند.

تغذیه

برای تغذیه ی سالانه، در اواخر زمستان، 70-100گرم در هر متر مربع کود مناسب اضافه میشود و در دنبال ان  نیز ازمالچی به ضخامت5-8سانتیمتر(2-3اینچ)استفاده میشود.

هرس

گلدهی پیراکانتا در شاخه های دو ساله میباشد بنابر این در هنگام هرس باید به این شاخه ها توجه کنیم. در هنگام هرس از دستکش ضخیم استفاده کنید چرا که همانطورکه از اسم این گیاه مشخص است (firethorn) خار های بسیار بلند و تیزی دارد. هرس کردن شاخه هاباید با احتیاط انجام شود تا برای تنه ی گیاه مشکلی ایجاد نشود. پیراکانتابا تولید شاخ و برگ جدید و نو در برابر هرس بی رویه واکنش نشان میدهد.

درختچه ی ازاد(بدون تکیه گاه):

در این نمونه، فقط لازم است شاخه های بیمار و اسیب دیده را جدا کنیم تا مشکلی ایجاد نشود.

درختچه ی رونده در سطح دیوار(با تکیه گاه)

پیراکانتا توانایی رشد در سطح دیوار را هم دارد و پیشنهاد ما این است که هرس در دوره ی اول کاشت انجام شود و میتوانید برای اگاهی بیشتر از درختچه هایی که پیشرفت خوبی در این زمینه داشتند استفاده کنید. پیراکانتا همچنین می تواند به عنوان پایه ای چوبی برای تربیت نهال استفاده شود. به طور کلی، هرس منجر به قابل مشاهده شدن میوه ها و همچنین شکل مناسب این درختچه میشود.کوتاه کردن تمام شاخ وبرگ گیاه باعث میشود تا در اواخر تابستان شاخه هایی در تنه ی اصلی به وجود بیاید و در هنگام هرس باید چند برگ بر روی شاخه هایی که میوه دارند باقی بگذاریم. اگرمیخواهید گیاه گسترش بیشتری پیدا کند باید شاخه ی جدیدو پر طراوتی را به تنه ی اصلی  متصل کنید.وزمانی که این شاخه ها انعطاف پذیر شدند میتوانید انها را در چهار چوبی به کارببرید.

پرچین

پیراکانتا دو یا سه مرتبه در فصل بهار و اواخر تابستان میتواند به عنوان پرچین مورد استفاده قرار بگیرد.در این مرحله باید تلاش کنیم تا حداکثر میوه در درختچه باقی بماند.

تکثیر

پیراکانتا از دو طریق دانه و قلمه تکثیر پیدا میکندو قلمه زنی روش اسانی است. اما برای جوانه زدن باید دانه  سه ماه در قشر سردی قرارداشته باشد ولی متاسفانه موجودات ریز خاک اجازه نمیدهند دانه مراحل جوانه زنی را به خوبی طی کند.

مشکلات پیراکانتا

پیراکانتا از پوست پوست شدن و اتش سوختگی رنج میبرد.وگاهی اوقات حشراتی مثل بید و شته به این گیاه حمله ور می شوند.

کمبود میوه میتواند به دلایل زیر باشد:

هرس بیش از حد: گیاهانی که در سطح دیواررشد میکنند باید هرساله با قیچی باغبانی هرس شوند تا ظاهر منظمی داشته باشند.لازم به ذکر است که شاخه های دارای گل و میوه را هم میتوان هرس کرد.اگر میوه ی این درختچه را میخواهید نیاز به هرس کل گیاه نیست بلکه باید هرس جزیی انجام شود.

گرده افشانی ضعیف:  آب و هوای سرد بهاری،باد های شدید(این بادها هم گیاهان را دچار مشکل میکنند وهم جلوی عملکرد حشرات را میگیرند.) ،گلدهی در یک دوره ی مرطوب و حشراتی که عملکرد ضعیفی دارند همانند زنبور میتوانند از دلایل گرده افشانی ضعیف باشند.

تشنگی: این مورد میتواند به علت مواجه با گرمای شدید باشد و نتیجه نیز میوه های زودرس است ولو اینکه گرده افشانی خوبی انجام شده باشد.ابیاری در شرایط خشک و افتابی باید 10روز یکبار انجام شود تا در اواخر تابستان شاهد تغییر رنگ میوه باشیم.

عدم تغذیه: پتاسیم (پتاس) به گلدهی و باردهی کمک به سزایی میکند. افزودن سولفات پتاس به میزان 30گرم در هر متر مربع ، کود گوجه فرنگی، و یا پلت سنفیتون در اوایل بهارمنجر به گسترش حداقل1متری(3فوت)پهنای درختچه میشود.

کمبود انرژی: گیاه ضعیف و کم توان تنها رشد سالانه خواهد داشت بدون هیچ میوه ای.به همین دلیل باید تمام شرایط رشد گیاه فراهم باشدو اجازه ندهیم دچار بیماری شود چراکه توانایی مقابله با بیماری و انواع افت را ندارد.

 یخبندان اواخر بهار می تواند به گل آسیب برساند و تا زمانی که مشکل حل نشود اسیب باقی خواهد ماندو همچنین ممکن است این سرما اجازه ی گلدهی و باردهی به درختچه را ندهد.
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود