خرید گالی

تاریخ : 1398/11/02 نویسنده :admin بازدیدها : 1411 موضوع : طراحی و اجرای فضای سبز

جگن مرداب یا گالی همانطور که از اسم ان پیداست گیاه مرداب است و در اب های کم عمق یا مجاورت رودخانه ها به خوبی رشد می کند.برکه ها , سواحل دریاچه ها, رودخانه های قدیمی و هر منطقه کم ارتفاع و پست که اب در انجا محدود شده باشد , از جمله مناطقی هستند که این گیاه در ان جا یافت می گردد.

بسیاری از جانوران چهار پا از جمله گوزن شمالی , از برگ این گیاه جهت تغذیه استفاده کرده و با توجه به محتوا پرتوئین بالا در دانه این گیاه خوراک پرندگان نیز است.

علاوه بر مواردی که ذکر شد این نوع از علف به واسطه ریشه های متراکم و پرپشتی که دارد در کنترل فرسایش خاک و بویژه خطوط ساحلی نقش بسیار مهمی ایفا می کند.

هنر و صنعت استفاده از این گیاه در بسیار یاز مناطق دتیا بخصوص کشورهای شرق اسیا و همینطور شمال ایران بسیار شایع است.

لی , جل وزغ , نی خاردار , نی توپی , توروف , جگن کروی , جگن باتلاق , نی , لیق , کارکس نام های دیگر این گیاه می باشند که دستع وسیعی از 2000 گونه مختلف گیاهان علفی هستند و در رده بندی علمی , با عنوان کارکس لیموسا carex limosa شناخته می شوند.

تمامی گونه های کارکس از  جمله گالی , جز گیاهان چند ساله می باشند.گرچه برخی از ان ها در سال اول رشد خود , بار دهی کرده و بیش از یکسال دوام نمی اورند و از بین می روند.

طول اینگونه از گیاهان در زمان رشد خود از 15 سانتیمتر تا یک متر متغیر است.

جگن یا کارکس عموما ساقه زیر زمینی کوتاهی دارد و برگ ها به رنگ سبز روشن ان معمولا بلند و صاف است در حالی که برخی دیگر به شکل تا خورده می باشند.

این نوع علف به خاطر خاصیت ضد میکروبی , ضد قارچ و ضد باکتری که دارد افات گیاهی در ان بی تاثیرند و تاکنون هیچ گونه نگرانی زیست محیطی یا امراض شناخته شده در ارتباط با این گیاه گزارش نشده است.

اواخر فصل تابستان که زمان چیدن این گیاه است روستائیان و افراد بومی آن مناطق این گیاهان را از کناره مرداب ها و برکه ها جمع اوری کرده و زیر نور آفتاب می گسترانند و اجازه می دهند تا بطور کامل خشک شود.بهترین محل برای نگه داشتن خشک شده این نوع گیاه , پشت بام خانه های روستائی است.

پس از خشک کردن نوبت به تمیز کردن , برش در اندازه های یکسان , دسته بندی , و در صورت لزوم رنگ کردن ان ها فرا می رسد.

در نهایت این گیاه خشک شده به عنوان پود , نخ کتان یا پنبه ای به عنوان تار در ساخت انواع صنایع دستی توسط هنرمندان و صنعتگران بکار گرفته می شود.ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود